Milyen helyzetbe hozza Orbán a kárpátaljai magyarság maradékát?
Miután Putyin háborúja elől hatalmas számban menekültek el kárpátaljai magyarok, most Orbán beleállt az ukrán elnökbe, Szijjártó bekéreti az ukrajnai nagykövetet, megy az üzengetés a háború sújtotta Ukrajnának.
Amikor több mint 100.000 magyar él kisebbségi sorsban ebben a háborúban vergődő, véráztatta országban, szerintetek felelős viselkedés a magyar kormányzat részéről, hogy a magyarokra uszítja az ukránokat, mindent megtesz a feszültség fokozódásáért a két ország és a két nemzet között?
Kárpátalján már Putyin háborúja előtt is csak 12% volt a magyarok aránya (de ez mégis 150 ezer magyar ember!), 80% ukrán mellett.
Rengeteg embert elüldözött az orosz agresszió, ez igaz, de azért még mindig sok tízezer, talán százezer magyar ember is ott maradt, főleg az idősek, mozgásképtelenek, azok gondozói, hadköteles férfiak, akik nem tudták megfizetni a határon a több ezer eurónyi kenőpézt a vámosoknak, fiatal fiúk is.
Szerintetek a kormányt ennyire nem érdeklik valójában a kárpátaljai magyarok, vagy nem is értették meg, hogy a magyar kisebbségen csattanhat végül az az ostor, amit az amúgy is megtámadott, kétségbeesetten védekező (és védekezésében eleve feltüzelt) ukrán nép felé csattogtat a magyar kormány?
Vagy éppen ez a cél? Felhergelni a kárpátaljai magyarok ellen az ukránokat, hátha elkövetnek valamit az ottani magyar közösséggel szemben, amire aztán lehet mutogatni, hogy ni, a gonosz, gyilkos ukránok, és igazolni Putyin háborújának jogosságát? Esetleg be is szállni?
Mit akar kiprovokálni Orbán Viktor és a magyar diplomácia azzal, hogy kompromisszumkereső, békülékeny megoldáskereső hangnem helyett kifejezetten hergeli az ukránokat a magyarság ellen, egymás ellen uszítva a kárpátaljai ukránokat és magyarokat?
Beáldozható eszköz lenne csupán a kárpátaljai magyarság valami nagyobb politikai helyezkedésben, vagy egyszerű meggondolatlan felelőtlenségről van szó, amikor egy 12%-osnál is már jóval kisebb magyar közösség ellen hergelik az ukrán többséget a saját anyaországuk vezetői?
"Kárpátalján már Putyin háborúja előtt is csak 12% volt a magyarok aránya (de ez mégis 150 ezer magyar ember!), 80% ukrán mellett."
Kárpátalján nem ukránok élnek, hanem RUSZINOK.
Nem véletlenül lett behívatta az ukrajnai nagykövet.
Amióta ez az egész tart az ukránok vádaskodnak, követelőznek. Más országoknak köszönetet mondanak a humanitárius segítségért, minket kérdőre vonnak, hogy miért nem teszünk többet.
A kárpátaljai magyaroknak a háború előtt is sz@r volt, nem látták őket szívesen.
Amúgy arról se feledkezzünk meg, hogy korábban burkoltan fenyegették az országot az ukránok.
Kárpátlajára az ukránok demonstrálni járnak (Le a magyar feliratokkal! Akármi is lehet oda írva), meg kézigránátot dobni a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetségre, molotov koktél magyar kocsikra.
Ámbár az Azovi Gárda most mással van elfoglalva.
#6
Igen. Soha semmi fellépés nem volt ezekkel szemben.
Sőt. A kormány anyagilag támogatta a félkatonai nacionalista (náci ?!) szervezeteket.
#7-es, igazad van, csak azért tegyük hozzá, hogy a nacionalizmus és a sovinizmus, a szélsőségesség MINDIG felerősödik, amikor egy nemzetet, egy országot támadás ér. Ez egy történelmi szabályszerűség.
Ez így volt 1848-ban is, 1956-ban is, mindkét forradalomnak volt szélsőségekbe hajló ága. De az nem jellemzi az egész nemzetet, az egész szabadságharcot!
Az sajnos előre látható volt, hogy az ukránok egy rétegének elgurul a gyógyszer, miután az oroszok elvették a Krímet és szakadár államot hoztak létre a Donbasz területén.
A fellángoló ukrán nacionalizmus az oroszok ellen irányult 95%-ban, de tény, hogy megszívták a magyarok és románok is.
Viszont éppen ezt nem kellene tovább tüzelni. A magyar külügy, ha nem volnának nemzetáruló hajlamai, éppen a segítségnyújtással, a szolidaritással, egy normális hangnem kialakításával érhetne el pont most nagyon sokat a kárpátaljai magyarok nyelvi jogai terén.
Mert Zelenszkij és az ukrán állam egésze óriási sz..rban van pillanatnyilag. Ha MOST segít rajtuk valaki, ha MOST pozitív irányba mozdítanák az ukrán-magyar viszonyt, az hosszútávú hasznot hozna az ottani magyarságnak.
Aki most tovább mérgesíti ezt, az hosszú távon ellenségképpé teszi a magyarokat, mint nemzetet az ukránok történelmi emlékezetében. Mert ez ami most zajlik, akármi lesz a vége, egy sorsfordító történelmi pillanat marad az ukrán közösségi emlékezetben.
Olyan, mintha a kormány direkt arra játszana, hogy a magyarokra Putyin szövetségeseiként emlékezzenek még száz évig az ukránok, olyanokként, akik az ellenséggel barátkoztak és beléjük rúgtak, amikor a legnagyobb bajban voltak.
Vajon nem fogják fel, hogy ez nem Zelenszkijről szól, hanem a hosszú távú ukrán közösségi emlékezetről! Még ha le is verik az ellenállásukat az oroszok, ahogy a miénket is 56-ban, ez akkor is egy olyan szabadságharc marad az ukrán közösségi emlékezetben, mint nekünk a mi 56-unk.
Tényleg az a cél, hogy hosszú távon gyűlöljék meg az ukránok a kárpátaljai magyarokat?
Mert egy dolog biztos: lengyelnek és románnak lenni KÖNNYEBB LESZ Ukrajnában a háború után, mert ez a két szomszédos állam segített a legtöbbet, még fegyverrel is és ezer más módon.
Az garantált, hogy az ukránok a háború után lengyel- és románbarát érzelmű nép lesznek. Valószínűleg ez a nyelvtörvény amúgy is vissza lesz vonva, már csak azért is, mert békefeltétel lesz orosz oldalról.
DE a hétköznapok szintjén attól még gyűlölni fogják a kárpátaljai magyarokat, és szeretni a románokat, lengyeleket. Szóval, ha így folytatjuk, egy gyűlölt kisebbséggé tesszük a saját kárpátaljai magyar testvéreinket, hosszú távra. Tényleg van ennek értelme? Ha igen, mi?
Ne múltbéli sérelmeket soroljatok, az a diplomáciában nem mozgatórugó. A diplomáciának STRATÉGIÁI kell legyenek: ezt és ezt akarom elérni, így és így.
Mi értelme van a magyar-ukrán viszony elmérgesítésének, az ukránok magyarellenes érzelmeinek felkorbácsolásának, hosszú távra? Van ebben logika?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!