Miért nem népszerűsítik jobban itthon a házi kiskertek, vetenényesek jelentőségét ilyen élelmiszerárak mellett?
Nyilván az lenne a legjobb, ha mindenki leválasztana egy 100 nm-es vetenényest a kertjében, de megvannak a kifogások, oké, akkor nézzünk egyszerűbb példát:
Egy 3X3 méteres terület nem nagy, de elfér rajta 4 tő folytontermő paradicsom, 4 tő paprika, 2 tő cukkini, a növények közé egy-egy sor zeller és kapor. A vetevetenényestményes szélére két karó közé ki lehet feszíteni egy hálót, és 4-5 tő uborkát felfuttatni rajta.
Ennyi, ez 9 nm, kb. heti 2-3X10 perc elegendő a gondozásához, és olyan növények vannak benne, amit a többség szeret, és ami júniustól kb. október végéig folyamatosan terem, bőven, ellátva egy 4 fős családot. A levágott gyeppel mulcsolni lehet a földet, hogy kevésbé gazosodjon és ritkábban kelljen locsolni.
Ez pénzösszegben is minimális, piacon 250-300 forintért lehet venni egy paradicsompalántát, annyira szerintem idén nyáron már fél kiló paradicsomot nem fog megvenni az ember. Cukkini, ubokát helyben is lehet vetni, 400 forintos vetőmag csomag kitart 3-4 évig.
Ha mindenki, de tényleg minden kertes házas csak ennyit megtermelne otthon magának, már le lehetne nyomni ennek a pár terméknek az árát, vagy eladni külföldi exportra, lehetne a felszabadult területeken más termelni...
Miért nem ezt népszerűsíti a kormány? Az emberek vajon még ilyen minimális erőfeszítésre is képtelenek a sírás mellett?
"Reggel este masszív locsolás kellett, gazolás 2 naponta, felkapálás meg ilyesmi"
Ezért kell mulcsolni, mint írtam. Utána minimálisan gazosodik és tartja a nedvességet. Én a legnagyobb aszályban is csak 2 naponta locsoltam bőségesen, reggel-este nem is szabad. Nagyon rossz volt a technikád, de ez nem azt jelenti, hogy fel kell adni, csak jobban utána járni a témának.
Olvasgass permakultúrás témákban, pl. a 3 órás kert vagy a Kertkaland nagyon egyszerű, könnyen felfogható módszer.
"Ezt szabadföldben? Meg is vesztem volna vele....
A szabadföldes termesztést hadd védjem meg annyival, hogy én is szabadföldben termesztek, nem magaságyásban, minden másban hasonlóan, mint te, és nincsenek olyan problémáim, amiről itt írnak, abszolút egyetértek veled.
A terveket én is csak lemostam, úgyis jöttek utána a katicák, leették a maradékot.
#9 Nem most kezdtem kertészkedni :-) Tartom amit írtam. Nagyon sok idő és pénz, ez hobbinak jó, de anyagilag nem éri meg. Ezért nem kertészkednek az emberek, inkább megveszik a boltban.
Egyébként kérdező, nem mindegy az ország melyik részén élsz mert hatalmas különbségek vannak. Föld/időjárás/napsütéses órák száma/kártevők mennyisége stb...!
"Nem most kezdtem kertészkedni :-) Tartom amit írtam. Nagyon sok idő és pénz, ez hobbinak jó, de anyagilag nem éri meg"
Én sem most kezdtem, hanem jó pár éve, ezért én is tartom, amit írtam.
Hogy lehet, hogy nekem megéri anyagilag, neked nem? :) Ha megengeded, én azt tapasztalom, hogy azok vélekednek úgy, akik a régi technikákkal veteményeznek, minden évben ásnak, nem takarják a földet, nem használnak elő-és utóveteményeket, házi módszereket.
Persze, 1200 nm-en nem lehet kézzel leszedni a tetveket meg esővízzel locsolni, ezt én sem tagadom, de egy 9(!) nm-es kis konyhakertről írtam a példában, direkt olyan növényekkel, amik népszerűek és jól teremnek. 9 nm-en répát meg krumplit ültetni nyilván nem éri meg.
De paradicsomot, uborkát, cukkinit - azt allítod, pl. 4 tő folytontermő paradicsom nem tud ellátni egy családot június közepétől október végéig?
#15 kb. 6 tő / m2 az egészséges tapasztalat szerint, mi 8-al kezdtük :) kicsit sok lett, de így is termett szépen. Ne mondd nekem, hogy 9m2 nem elegendő, okosan ültetve a palántákat.
Egyébként meg... akár teraszon is megoldható az ültetés, simán. Hány youtube videó mutatja be hogy-s-mint lehet kis helyen is sokat termeszteni. Ha akar még burgonyát is tud termeszteni, vödörben.
18-as, de mi pont azt magyarázzuk, hogy bizonyos módszerekkel azért nem olyan sok idő és pénzt, mint egyesek gondolják, és pláne nem igaz, hogy nem éri meg anyagilag.
Ennyi. Én elfogadom, hogy van, akinek az, a keresztanyám is kb. 3-szor akkora területen és 3-szor annyi munkával termeli meg azt, amit én, mert más módszereket használ.
Én azt nem értem, miért kell itt győzködni bennünket, hogy mennyi pénz meg idő veteményezni, mikor mi tapasztaljuk, hogy nem így van. Ha te azt írod, sok pénz, attól még nekünk nem, és másnak sem kell annak lennie.
Egyébként visszatérve a kérdésre, azért nem népszerűsítik, mert miért érné meg bárkinek is az, hogy Te otthon kertészkedsz, és megtermeled magadnak a több (tíz) kg terményt? Nekik, mármint a rendszernek biztosan nem... főleg ha kútról locsolsz, vagy esővízzel. Mindenből és mindenkiből csak a hasznot akarják kihúzni, sokadik bőrt lehúzni.
Mit tudsz tenni? Gondolkodsz magadtól előre, szétnézel a témában, bevált ötleteket alkalmazván te is ráállsz, hogy kicsi foglalkozol a növényeiddel, cserébe meghálálják és lesz mit enni, ami nem mellesleg sokkal de sokkal finomabb mint a bolti, és nem tudat miatt hogy a "tiéd", hanem mert valóban tartalmaz tápanyagot és ízes is. A mi paradicsomunk nekem majdnemhogy erős volt ízre, a bolti vízízű után... Pedig utóbbi is termelőtől származik, valami mégsem passzolt vele. Paprika is annyi lett nem győztük enni. Eltenni meg nem tudtuk, abban nincs gyakorlat (még).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!