Lehet a végén meglepetés lesz holnap?
1, Nem a Republicon hozott ki ilyen eredményt, hanem a Publicus (ez szerepel a cikkben is egyébként)
2, A Publicus vezetője Pulai András aki köztudottan vérellenzéki és mivel látják, hogy nagy a szakadék 5-8% valójában , így ezzel a közeli eredménnyel akarják mozgósítani az ellenzéki szavazókat, mivel minden más intézet kihozta, hogy simán nyer a Fidesz, így ez egy trükk most a mozgosításra
1.
1. Igen elìrtam..
2. Ez a taktika bejöhet? (nálam lehet működik mert nem akartam szavazni menni, mert úgyis a Fidesz nyer de most kicsit lelkesebb lettem ...
Jerdezo Tarlost is mindenki messze eselyesnek hozta ki 56 szazalekot mertek neki es kapott a vegen 47et.
Mindenkepp menj el szavazni sosr volt ilyen nagy esely h levaltsuk a fideszt.
Néhány gondolat:
- Minden kutatócég hebeg-habog, hogy a bizonytalan 7-8% bármit elhozhat. Ez bulshit, annyiról van szó, hogy ők sem hisznek a saját módszertanukban, tudják, hogy s.ar amit csinálnak, s ez ilyen megelőző mentegetés/kifogás, hogy majd utólag elmondhassák, hogy azért tévedtünk mert a bizonytalanok így meg úgy. Közben azért tévedtek, mert s.arok a szakmájukban, nem értenek hozzá.
- Telefonos kutatás módszertana s.ar, 20-ból 1 ember ha felveszi, emiatt nem reprezentatív az egész. A telefont felvenni hajlandók körében reprezentatív, de máshol nem.
- Az 1000 fős hibahatárt s.arul számolják ki, igazából kezdő egyetemi matekkal nekiállsz, rájösz, hogy nem 2-3%-ot kellene írjanak, és azt már többször láttuk is, hogy a hibahatáron túli eredmény született. Tehát azt mondták, hogy legfeljebb 3%-ot tévednek, mégis 4%-ot tévedtek.
- A levélszavazatok, ami tabu téma, de igazából +1 listás mandátum a Fidesznek, amivel számolni kell.
- Az egyéni jelöltek, ahol az ellenzék nehezebb helyzetben van, nem csak a kerületek átrajzolása miatt, de tipikusan, ahogy Trump is kevesebb szavazattal nyert, itt is a vidéki támogatottság a kedvezőbb a budapestivel szemben. Tehát 50% liberális és 50% konzervatív az stabil konzervatív győzelmet jelent tipikusan.
Sokan félreértik ezeket a méréseket és ahogy látom a cikket is pedig teljesen tisztán fogalmaznak.
"Egyforma a biztos szavazó pártválasztóknál a Fidesz és az ellenzék listájának támogatottsága a választás előtti utolsó mérés alapján."
Ez a mérés a BIZTOS szavazó pártválasztókról szól, tehát arról a szavazóbázisról akiknek van favorizált pártja és rendszeresen szavaz. Ez a mérés nem az összes választásra jogosultat reprezentálja, hanem azoknak csak egy részét, kb a felét vagy talán kicsit többet.
A kb 8 millió szavazásra jogosultból legutóbb 5,7 millió szavazott, ennek egy jelentős része bizonytalan volt. Egy gondolatkísérlet erejéig: ha csak a biztos pártválasztók szavaznának akkor a felmérés alapján a két nagy erőnek egy olyan 43/44 vs. 43/44 helyet jelentene a 199 fős parlamentben.
A cikkben is leírják:
"A MOSTANI ADATOK TERMÉSZETESEN A LISTÁS EREDMÉNYRE VONATKOZNAK, AMELYEKBŐL BÁR VALÓSZÍNŰSÍTHETŐ A RENDKÍVÜL SZOROS EREDMÉNY, DE NEM KÖVETKEZIK ELLENZÉKI GYŐZELEM. AZ ELLENZÉK GYŐZELMÉHEZ A LISTÁN ELÉRT JÓ EREDMÉNYNÉL TÖBB KELL."
És a #6 is jól kifejtette az utolsó bekezdésében: a 106 egyéni választókörzet a lényegesebb pont, mert az átrajzol körzethatárok a fidesznek lejtenek és egy körzetet elég 1 szavazattal megnyerni, viszont a két nagy párt szavazóinak eloszlása nem homogén így teljesen más eredményt hozhat a egyéni szavazókörletekben megszerzett mandátumok száma a listáshoz képest...
Ha megnézed a 2018-as választásokat, akkor a mostani ellenzéki csoportosulásban lévő pártok kb annyi szavazatot kaptak mint a Fidesz, a 92 szabad listás helyből csak 42 jutott a Fidesznek és mégis ott a 2/3-ad :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!