Az árpilisi választás tétje valóban nem kisebb, mint hogy nyugat vagy kelet?
Szerintem nem.
Továbbra is, sőt talán még inkább szükség van egy a magyar érdekeket védő ( Fidesz) kormányra!
A politika iránt érdeklődő, de a választástól idén először távol maradó emberként úgy látom, hogy téves a sokat hangoztatott nyugati–keleti interpretáció.
Szó nincs arról, hogy Orbán ki akarná léptetni Magyarországot az EU-ból. Gazdasági öngyilkosság lenne. Van igazság abban a kormányzati narratívában, hogy Brüsszel jogállamisági szólamai mögött politikai érdekérvényesítő harc van. (Adja magát a költői kérdés: vajon a legalább ennyire korrupt, ráadásul még szélsőségesen kisebbségellenes Romániát miért nem csesztetik semmilyen uniós fórumon?) Persze ez nem jelenti azt, hogy a Fidesznek igaza van: a féligazságokra építve vívja a dafkeháborúját Brüsszellel szemben, hogy Orbán a hazáért keményen fellépő vezetőként tűnjön fel. Ez remekül eltereli a figyelmet arról, hogyan törli ki az alfelét Orbánnal egy-egy erősebb nemzetközi figura. (Nem Putyinra gondolok elsősorban, inkább délkelet felé és az Atlanti-óceán túloldalára érdemes tekinteni.) És azért is jó ez a fene nagy „szabadságharc”, mert úgy több pénzt lehet kijátszani a brancsnak: még pár jacht, még pár Ferrari, még pár kastélyocska, még pár száz hektár földbirtok, még pár százmilliós karóra.
A Fidesz gyakran hangsúlyozza, hogy egyenlő távolságot kell tartani a nyugati őrülettől és a a keleti társadalomszervezési modelltől. Ezzel önmagában nem lenne probléma, csakhogy – bár rendre kijelentik, hogy nem szeretnék átvenni a keleti módszereket – a magyarországi pártállami sajtó és a politika működésében is sok Oroszországban használatos elemet lehet felfedezni. (Azt azért azt mindig tegyük hozzá, hogy a nyugatiak sem tökéletesek, ott is mindent a politikai érdek diktál, csak kifinomultabbak a módszerek.)
Az ellenzék viselkedése sem jobb vagy őszintébb. Szemérmesen hallgatnak a nyugati társadalmakat szétfeszítő gondokról. A külpolitikai pattogásuk is visszataszító. Lehet nem szeretni a kínai vezetést – antikommunistaként én is így érzek –, de személyében támadni, kigúnyolni a világ első vagy második (nézőpont kérdése) legnagyobb gazdasági hatalmát, finoman szólva nem vall jó politikai érzékre. A háborúval kapcsolatos ellenzéki megnyilatkozások is elég zavarosak. Nem tudok mit kezdeni azzal az érvvel, hogy az Oroszország elleni szankciók jegyében szúrjuk hímivarszerven magunkat, mert lehet, hogy a ruszkiknak is fájni fog kicsit. Az a hazugság pedig vérlázító, hogy Orbánt néhányan a háború felelősének nevezték. Pedig ha volt jó húzása ennek a korrupt, hazug kormánynak, az épp a NATO–Ukrajna-bizottság üléseinek blokkolása Kijev nemzetiszocialista szellemiségű politikája miatt.
Szóval a két tábor egymást túlharsogva óbégatja a túlzásait, ferdítéseit, hazugságait, a tájékozottabb embernek meg egyre inkább fáj a feje a zajtól.
#4
"Szó nincs arról, hogy Orbán ki akarná léptetni Magyarországot az EU-ból."
Nem lett volna túl nehéz teljesen egyértelművé tenni, de valami miatt mégse tették meg:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!