Ha nyer a Fidesz, de nem lesz meg nekik a kétharmad, az a gyakorlatban jelent majd valami nehézséget a számukra?
A kormányzáshoz nem kell 2/3. Eleve nagyon ritka az ekkora arányú győzelem és az különösen, hogy a fidesz-kdnp-nek már háromszor sikerült zsinórban.
Ha sima többséggel nyernek akkor is pontosan ugyanúgy fognak tudni kormányozni, mint eddig. Nagyon kevés esetben van szükség 2/3-os többségre.
Ellenzék alatt a mostani ellenzéket érted, nyilván...
Csak kicsit így zavaró, hiszen akkor már a fidesz lenne az ellenzék.
A kérdésre:az hogy megnehezíteni, nem jó kifejezés. Megbénítják a kormányzást. Média, telekommunikáció, bankrendszer, ipar, mezőgazdaság, igazságszolgáltatás, felsőoktatás, energiaellátás mind a kezükben van...
A kormányzásban semmit sem jelentene; ha a lehető legkisebb fölénnyel nyernék a választást (a 199-ből legalább 100 Fidesz+KDNP képviselő lenne), akkor csak ők tudnának miniszterelnököt megszavazni, aki pedig kormányt alakíthat. És biztos, hogy a kormányban 3/3-os többségük lenne.
A törvényhozásban alig valamennyi nehézséget jelentene.
Alaposan előkészültek; akár megbízatás lejárta előtt is megválasztottak új személyt. Sok megbízatás több parlamenti cikluson is átívelő hosszúságú.
Nem néztem meg tételesen az esedékességet, de ha pl. új tagot kell választani az Alkotmánybíróságba, az ugyan kötelezettséget ró az országgyűlésre, de jól elhúzhatják. Nem elméleti eset; volt már hosszú időn át betöltetlen hely, egy idő után nem is egy. A Fidesz+KDNP képviselők kevesen voltak a megválasztáshoz, az ellenzék pedig nem szavazta meg a jelöltjeiket. Maga az Alkotmánybíróság ugyan rendszeresen felhívta az országgyűlés figyelmét a mulasztásos törvénysértésre, de ettől még a kormánypártok nem kerestek a képviselők többsége által elfogadható személyt. És ha mégis bekerül egy olyan, aki nem nekik tetsző, akkor mi lesz? Egy-egy határozathoz nem csak egy-két különvélemény lesz mellékelve, hanem három.
A törvények jelentős része nem sarkalatos, egyszerű többséggel is hozható, módosítható, hatálytalanítható. (És rengeteg terület szabályzását törvény kormány-, miniszteri rendeletre bízza. Pl. a mindenkit érintő KRESZ: miniszteri rendelet.) És a 2/3-ot igénylők közt is kétféle van: a képviselői létszám legalább 2/3 részének egybehangzó „Igen” szavazata kell hozzá (ezekből van kevesebb), illetve, a jelenlevő képviselők legalább 2/3-ának „Igen” szavazata kell hozzá (ezekből van több). Utóbbit nemegyszer az ellenzéki képviselők megoldották: igazoltan távol voltak (pl. az LMP képviselők nemegyszer teljes létszámban így voltak), nem szavaztak (ha nem nyomják meg legalább a „Tartózkodom” gombot, akkor nem számítanak jelenlevőnek), vagy kivonultak (ilyen volt pl. mikor szavazás alatt a Parlamentnél tartottak sajtótájékoztatót, és Márki-Zay kezdeményezésére barkochbáztak; Kunhalmi bekiabálással nyert, ő találta el, hogy milyen hosszú munkanélküli segélyt akarnak bevezetni).
Egyébként, volt rá példa; talán észre sem lett véve, mikor Navracsics Tibor az EU-ba került, időközi választáson a független Rig Lajos lett megválasztva. Így, négy nap híján három éven át nem voltak a Fidesz+KDNP képviselők 2/3-nyian. És, akkor messze-messze nem készítettek mindent annyira előre, mint most.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!