Valóban csak elhitették az emberekkel 1956-ban, hogy mennyire rossz nekik?
A héten rokoni összejövetel volt, és egy idős rokon mondott érdekes dolgokat.
Szó szerint nem tudom idézni, de az volt a lényege, hogy a kommunista belharc vezetett a felkelésben, és hogy utána a megtévesztett embereket börtönre meg halálra ítélték.
Aztán dicsérte a Kádár-korszakot, hogy mennyire jó, csak "sajnos utána véget ért, mert ismét elhitették az emberekkel, hogy rossz nekik".
Én felnőtt férfiként éltem a Kádárrendszerben úgyhogy összetudom hasonlítani a mostanivalés aztmondom hogy mindamellett hogy a Kádárrendszer közel semvolt ideális mégis emberségesebb volt mint ez a szabadrablásos újkori horthy rendszer amiben a kormányfő és a kormánytagok úgy lophatnak ahogy csak akarnak, és lopnak is ezt láthatjuk.
A kádrrendszerben ha egy vezető lopott akkor pártfegyelmit kapott és eltávolították a hatalomból, ma meg megvédik és vidáman lop tovább, esetleg áthejezik egy másik pozicióba ahol lop tovább, láthatjuk farkas flórián esetét bebizonyosodott hogy lopta a közvagyont és mégis ott üll a mai napig a fidesz frakcióban a parlamentben, orbánnal ugyan ez a hejzet.
Az a két dolog amit leírtál, mi köze van egymáshoz?
56-előtt a Rákosi korszak volt, ami az akkori emberek szinte egyöntetű véleménye szerint sokkal rosszabb volt mint a Kádár korszak.
Mit értesz rossz alatt? A harcoló felek, a tüntetők céljai jellemzően nem az életszínvonalra vonatkoztak, hanem politikai reformokra.
Így van Isti22.
Erre tipikus példa, amikor leverték 56-ot és 57 május 1-jén mégis tömegek voltak kint. Az emberek nagy része hitt még a szocializmusban, csak Rákosi miatt tört ki a balhé.
Van egy karikatúra a Ludas Matyiban 57 elején. Fickó ül a vezetői asztalnál, kollégája gratulál:
"Gratulálok a kinevezésedhez!"
Erre a fickó válaszol:
"Hja, én októberben tudtam, hol a helyem!"
Mutatják a másik képen: "Tudta, hol a helye..." (otthon a lakásában el van bújva a lomtárba)
:D
Átalakították a társadalom osztályszerkezetét, munkás-paraszt hatalmat építettek ki. Így nagyon sok egyszerű ember jutott jobb életkörülmények közé, akiknek a jó fizetésért már nem kellett annyit és sokat tanulni, mint a Horthy rendszerben az orvosoknak, mérnököknek és tiszteknek. A munkás-paraszt hatalmat a kommunisták képviselték, ők foglalták el az állami vezető pozíciókat, a minisztériumok irányítását, a honvédség és a rendőrség parancsnoki pozícióit.
A régi társadalmi rendből megtartották az új társadalmi rendet elfogadó mérnököket, orvosokat, tanárokat, egyes stratégiai fontosságú gyárak vezetésébe is bekerülhettek, de amúgy ezeket az "osztályidegeneket" eltávolították. Az osztályidegenek közül sokan a munkásosztályba tagozódtak, mert segédmunkát, betanított munkát végeztettek velük. Velük szemben lehettek iskolázatlanok a vállalatok, a termelőszövetkezetek vezetői, mivel tervutasításos rendszert alakítottak ki, megszabták minden állami tulajdonba került vállalkozásnak, miből mennyit kell termelniük. Persze a szakmai végrehajtás a megtartott és tanult főkönyvelőkre és agronómusokra hárult. Ha valahol nem teljesültek a tervet, volt kiket szabotázsért elítélni, akik között sose volt egyszerű munkásból lett vezető, s főleg nem kommunista vezető.
Persze hogy az az idős egyszerű rokon megtévesztésnek gondolja 1956-ot ...
Mondjuk, 57 május 1-jén tuti nem ugyanazok voltak kint, mint akik októberben...
Budapest a vidékhez, mihozzánk képest óriási város, ezért minden fajta tömeg megtévesztő ott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!