A szocializmusban (1980-89) Magyarországon kik utazhattak, tanulhattak , dolgozhattak külföldön? Kik szerezhettek diplomát?
Figyelt kérdés
2022. febr. 25. 22:19
1/12 anonim válasza:
Akik nyaltak a pártnak.
Amúgy szocializmus nem volt, csak annak nevezett rendszer.
2/12 anonim válasza:
Attól függ merre külföldön?
Mert a szocialista régióban sokan tanulhattak.
Nyugaton többnyire azok, akiknek volt pénzük vagy a nyugati rokon fizette vagy meg tudtak csípni egy ösztöndíjat
3/12 anonim válasza:
Nyugatra csak a legmegbízhatóbb káderek és azok családja mehetett. A "világútlevéllel" már mehettél turistáskodni, de tanulást, ösztöndíjat csak a legcsókosabbak tudtak szerezni. A '80-as évek végére kicsit lazult a helyzet, amikor külföldi donoralapítványok megfinanszírozták a költségeket.
4/12 A kérdező kommentje:
Úgy értem, hogy magyar útlevéllel, hivatalosan kik utazhattak nyugati országokba, és keleti egyetemeken (pl. az NDK-ban) kik tanulhattak? Kellett ahhoz protekció?
2022. febr. 25. 22:49
5/12 A kérdező kommentje:
Csak azok válaszoljanak, akik megélték ezeket az éveket, nem a tankönyvekben tanitott dolgokra vagyok kiváncsi, hanem az igazságra.
2022. febr. 25. 22:57
6/12 A kérdező kommentje:
Irjatok életkort is a válaszokhoz. Elsősorban azok véleménye érdekel, akik ott voltak, megélték.
2022. febr. 25. 23:11
7/12 anonim válasza:
Hát "javasolt" volt hozzá belépni a pártba és ott aktívan tapsolni.(51)
8/12 anonim válasza:
A szocializmus gazdasági és társadalmi rendszer, amelyben az egyének helyett az állam ellenőrzi a javak megtermelését és elosztását. Hangoztatott célja a társadalmi egyenlőség megvalósítása érdekében a javak egyenlő elosztása; a kizsákmányolás, a munkások elnyomásának megszüntetése. Alapvető elveit a marxizmus adja. A vallást és az emberi jogokat a "társadalom egészének érdekei" miatt korlátozza. A társadalom vezetője a kommunista párt, élén a párt főtitkárával. A szocializmus megvalósította a termelőeszközök államosítását.
9/12 anonim válasza:
A fentiből következik, hogy a rendszer ellenségeit megfigyelés alatt és egy részüket börtönben tartották. A volt kapitalista rend vezetőinek és tagjainak a leszármazottait se engedték főiskolákra, egyetemekre, többnyire fizikai munkavégzésre kényszerítették őket. Útlevelet nem kaphattak, külföldre nem utazhattak. De mások, elsősorban nyugati és kapitalista országokba utazásukat is korlátozták, szelektálva engedélyezték. Ebben az időszakban működött a "vasfüggöny", a nyugati határzóna, ahová csak engedélyjel utazhatott be máshol lakó. Ebben az időszakban sokan hagyták el engedély nélkül az országot, disszidáltak, akiket emiatt megfosztottak állampolgárságuktól és itt hagyott "vagyonuktól". Maradó rokonaikat megfigyelés alatt tartották.
10/12 anonim válasza:
Nekem egy ismerös küldött Hamburgból egy meghívót, igy tudtam kimenni. A meghívónak is volt egy megfelelö szövege. Nem mertem kinnmaradni, 15 éves voltam akkor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!