A nagy multik egyszerre fellendítenek és tönkre is tesznek egy adott környéket?
A szüleim győriek, én is ott nőttem fel,majd Budapestre kerültem.
Győrben az Audi egy igen jelentős foglalkoztató.
A szellemi dolgozók nettó 500-600 ezreket keresnek ott.
Első látásra tényleg fellendítette azt a környéket, az ott dolgozók vásárlóerejének köszönhetően, jól mennek a szolgáltatóiparán jelenlevő vállalkozások.
A hátulütője viszont a "kasztosodás".
Az ingatlanárak a budapesti szintet karcolják, egy férfi hajvágás 4000 forintról indul, egy "kézműves" hamburger 1900 forinttól indul és még sorolhatnám.
Vagyis, kasztosodás indul, ugyanis, a többi vállalatnál nem fizetnek annyit, mint az említett autógyárnál.Ezért növekednek a társadalmi különbségek.
Például, aki állami cégnél dolgozik (Posta,Máv,Volán) vagy közszférában, az teljesen ellehetetlenül, egy nagy multi jelenléte nekik kvázi életszínvonal csökkenést okozott.
Hasonló jelenség játszik le most Debrecenben is.
A BMW még nincsen kész, de már most vannak munkavállalói és ismerve őket, ott is jóval a helyi bérek felett fognak fizetni.
"Ha egy hatalmas magyar cég lenne Győrben az audi helyett, egy az egyben ugyanezek a folyamadok játszanának le, mert a jövedelmi gócpontok vonzzák a lokális áremelkedést is."
Volt már ilyen, úgy hívták Rába. Székesfehérváron is volt Ikarus és Videoton. Ugyanezek a folyamatok és különbségek megvoltak a szocializmusban is, a két "iparvárosban" magasabb volt a fizetés, mint mondjuk Hajdúnánáson.
De vlaszeg ez sem lesz elég a kérdezőnek :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!