Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit gondoltok a magántulajdonról?

Mit gondoltok a magántulajdonról?

Figyelt kérdés

Vannak, akik szerint az ún. magántulajdonnak több típusa van.

Akik viszont a magántulajdon "szentségéről" beszélnek, azok összemossák ezeket, mintha csak egy lenne.

[link]

Szerintetek melyik tulajdonforma arányát kellene növelni a gazdaságban?



2022. febr. 17. 22:31
1 2 3
 11/28 A kérdező kommentje:

Dolgozói tulajdonban lévő cégeket létre lehet hozni demokratikusan.

Pl. újonnan induló cégeknél, mint ahogy a #2-es írta. Jelenleg viszont értelmetlen szabályozás van, ami csak bizonyos szektorokban teszi ezt lehetővé, vagy egyéb hátráltató előírások vannak.

Már meglévő cégeknél pedig pl. a szakszervezet felvásárolhatná az éppen eladásra szánt tulajdonrészt. Ehhez elővásárlási jogot lehetne biztosítani (hiszen a tulajdonostársaknak is van, miért éppen a dolgozóknak ne lehetne, akiknek az egzisztenciája sokkal jobban függ attól, hogy ki van fölöttük.)

2022. febr. 18. 00:00
 12/28 anonim ***** válasza:
71%

""Ha a dolgozóknak nem lesz részvénye, részesedése, nem kapnak a profitból, nem kapnak osztalékot, akkor mi hasznuk lenne a cégtulajdonból?"



Pl. hogy nincsenek elnyomva? Olvass utána mik voltak az esztergomi suzukigyárban, vagy a makói intercontinentalban, a dunaferről nem is beszélve."


Akkor de dolgozói politikai érdekképviseletre gondolsz inkább ezek szerint, nem cégtulajdonosi előnyökre, jogokra. Erre van a kormány, parlament, például a munka törvénykönyv módosítással, munkakörülmények szabályozásával, minimálbéremeléssel be tud avatkozni. Közvetlen érdekképviselet pedig a szakszervezetek révén valósul meg.

2022. febr. 18. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
54%

"Már meglévő cégeknél pedig pl. a szakszervezet felvásárolhatná az éppen eladásra szánt tulajdonrészt. Ehhez elővásárlási jogot lehetne biztosítani (hiszen a tulajdonostársaknak is van, miért éppen a dolgozóknak ne lehetne, akiknek az egzisztenciája sokkal jobban függ attól, hogy ki van fölöttük.)"



Ez sem működőképes elképzelés. Mi van, ha nincs eladó tulajdonrész? A szakszervezet miből vásárolna tulajdonrészt? Hajtsanak végre tőkeemelést, akkor is ha a cégnek nincs szüksége friss tőkére? A szakszervezet miből finanszírozza a befektetést? A dolgozóknak kellene befizetni?


Tudod a vállalkozás egy kockázatos dolog. Lehet, hogy a cég kudarcos lesz és a befektetett tőke, pénz elveszik. A dolgozóknak lehet, hogy nincs is pénze és/vagy nem is szeretne befektetni abba a cégbe ahol éppen dolgozik, nem akar kockáztatni. Ha pedig az állam nyúl bele, hogy garantálja, hogy senki sem bukhat, fix megtérülés lesz, kiküszöbölik a kockázatot a rendszerből, akkor az torzulásokhoz vezet.

Ha plusz tőkebevonás helyett egyszerűen csak elveszik a cég felét és odaadják a dolgozóknak, akkor sérül a magántulajdon, megkárosítják a tőkéseket, korábbi tulajdonosokat és megint egyfajta szovjet típusú kommunista gazdaságmodellnél tartunk. Egyébként ahol támadják a kapitalizmust, tőkéseket, onnan menekül a tőke és ezt megsínyli a gazdaság, visszaesik a fejlődés. Azt pedig már a XIX. századi kommunsiták is tudták, hogy a gazdasághoz, fejlődéshez nem csak ügyes munkások, munkavégzés, hanem tőke is kell.

2022. febr. 18. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
37%

Én teljes mértékben támogatom a magántulajdont.

A mérce pedig egy szélsőbaloldali szennylap.

2022. febr. 18. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 A kérdező kommentje:

#12

"Erre van a kormány, parlament, például a munka törvénykönyv módosítással, munkakörülmények szabályozásával, minimálbéremeléssel be tud avatkozni."


Ez a felsorolás viccnek is rossz. Hol láttál te ilyet Magyarországon az elmúlt 30 évben? Vagy bárhol máshol a világon a neoliberális fordulat óta? A kommunisták is pont így érveltek, mint te: A valódi társadalmasítás helyett majd mindent megold az állam. De látjuk, hogy nem ez történt! Az állam a legtöbb esetben nem a társadalom és a dolgozók érdekeit képviseli. Nem is tudná, mivel nem egyenlő velük, csak egy bürokratikus, hierarchikus felépítmény. A dolgozói tulajdon viszont valóban a társadalomnak biztosít nagyobb mozgásteret.



#13

Amiket kérdezel, azok álproblémák, vagy technikai részletkérdések. Világszerte rengeteg szövetkezet működik. Nyugati kapitalista országokban vannak több tízezer főt foglalkoztató szövetkezetek is, amelyeket nyilván demokratikus módon hoztak létre annak idején, és idővel nőttek nagyra. Megoldották ezeket a kérdéseket.

Sőt, nyugati kutatások szerint a szövetkezetek ellenállóbbak a gazdasági válságokkal szemben, mint a tőketulajdonban lévő cégek. Szóval hiába mondod mindenre, hogy működésképtelen, ha a valóság rád cáfol.

(Felhívnám arra is a figyelmet - mielőtt megint kommunistázna valaki érvek helyett -, hogy a szövetkezet definíció szerint szabad társulás. Tehát amiket a rendszerváltás előtt tsz-nek hívott az állampárt, azok nem voltak szövetkezetek!)

2022. febr. 19. 02:59
 16/28 anonim ***** válasza:
54%

Akkor ha minden felsorolt probléma csak álprobléma, már megoldott, akkor mi nem tetszik?

Vannak szövetkezetek, lehet hozzájuk csatlakozni. Új szövetkezeteket is lehet alapítani. Tényleg működik a rendszer.


Viszont nem mindenki akar ilyen formában dolgozni. Sokaknak inkább a fizetés számít, elmegy egy tőkeerős, versenyképes nagy multihoz dolgozni vagy például önálló akar lenni, hogy megvalósítsa saját elképzeléseit és saját vállalkozást indít, nem akar senkivel sem társulni. Ezeket sem lehet megtiltani.

2022. febr. 19. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:
0%
A versenyképes hazai és a külföldi tőketulajdon egyensúlyára kellene törekedni, hogy a kiszívott profitot ellensúlyozza az országban maradt, visszaforgatott profit.
2022. máj. 31. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
Az ilyen Soros-féle ultragazdag spekulánsokat és tőkéseket kéne alaposan megadóztatni. De csak az ultragazdagokat, és főleg akik politikai célokra használják a tőkéjüket.
2022. máj. 31. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
A magántulajdon szent és sérthetetlen. Pont.
2022. máj. 31. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 A kérdező kommentje:

#19

Látom nem sikerült megértened, hogy az emberek egymástól teljesen különbőző dolgokat hívnak "magántulajdonnak". Pl a rabszolgák is azok voltak, ma már nem tekintjük őket annak. Miért lenne evidens, hogy a magántulajdont nem kellene még tovább szűkíteni? Ugyanis nemcsak a rabszolgaság volt káros...

2022. máj. 31. 22:31
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!