Az elmúlt tíz évben milyen lett az élet Magyarországon?
Az élet minden szempontból könnyebb és jobb lett az elmúlt évtizedben.
Azonban az emberi emlékezet rövid és ráadásul mindenki kiszínezi a múltja történéseit a maga napi érzete szerint.
Konkrétan tény, hogy javult - nem kicsit - az életszínvonal, csökkent a szegénység, a korábbi rezsitartozások a töredékére csökkentek, kevés az olyan per amikor azért indítanak eljárásokat emberek ellen, mert olyan tartozást halmoztak fel. Fél millióval több személyautó van az utakon és az életkora is javult az autóállománynak. Nőtt az emberek megtakarítása, 800 ezerrel több munkahely van, stb. stb. stb.
De már 4 éves távlatban is sokan vannak akik elfelejtik, milyen volt egy korábbi kormányzat alatt az életük, mennyire voltak AKKOR elégedetlenek vagy mennyire érezték magukat jól-rosszul, 12 éves kormányzat után már felnőtt egy olyan szavazó korosztály, akiknek nincs is saját emlékük a korábbi kormányzásról. Most mennek a hazugságok, hogy az előző mszp-szdsz kormány nem is volt olyan rossz, nem is volt államcsőd, nem is volt annyi embernek kára a devizaválságból. Mennek a mesék, hogy akkor bezzeg milyen szabad meg jó volt az élet, milyenek voltak a jövedelmek, egyéb területeken is a kamu sztorizások. Hiába írom le ezerszer konkrét adatokkal a cáfolatát, ha egyszer valaki most nem érzi jól magát és ezért a kormányt akarja hibáztatni, vagy elégedetlen az életével és azt hiszi a megoldás a kormány dolga lett volna, akkor ragaszkodni fog ahhoz a meséhez, hogy korábban jobb volt - különben hogyan mehetne leszavazni ugyanazokra?
13
Sok értelme nincs két kormányzatot összehasonlítani, mert a gazdasági környezet is teljesen más volt. Több lett a személyautó. És? Minden országban több lett. A gazdaság teljesítményét mindig a hasonló fejlettsegű országokéval hasonlítjuk össze.
Ezzel nem az MSZP-SZDSZ kormányt akarom védeni, mert tényleg hitványak voltak, de a Fidesz se jobb.
#14 De bizony, éppen az a hasznos ha összehasonlítod a kormányzatokat - HA ugyanazok akarnak ismét kormányra jutni.
Nem különböznek a gazdasági környezetek, mert nem 1-1 ciklust lehet csak összehasonlítani.
Ha nem is vesszük figyelembe az első ciklusát a balliberális politikusoknak 1994-1998 között meg Orbánéknak utána - mivel ez tényleg már messze van és uniós tagság előttiek, akkor is jól összehasonlítható a 2002-2010 közötti 2 ciklus ezzel az utóbbi 3 ciklussal.
Uniós tagságban, jó és rossz gazdasági környezetben, válságokkal és azok nélkül is bőven voltak éveik, tehát nagyon pontosan lehet látni, hogy hogyan reagáltak egyes helyzetekre, milyen gazdasági és társadalompolitikai döntéseket hoztak, hogyan viselkedtek egy kampány után győztesként tovább kormányozva.
Nem aközött fogsz választani, hogy egy német, francia, svéd vagy magyar kormánypártot akarsz-e újra megbízni vagy egy valamelyik országban korábban kormányzó erőt, hanem itt ebben az országban kell dönteni arról, hogy a most kormányzó vagy az előtte kormányzó politikai csoport kapjon-e lehetőséget újra. Hiába hasonlítod össze ezt a ciklust egy másik hasonló országéval, attól még nem segít neked abban, hogy akik még kormányra kerülhetnek alternatívaként, azok jobb választás lennének-e vagy rosszabbak.
Tegyük fel kihozod, hogy a fidesz rosszabbul csinálta, mint a cseh kormány vagy a lengyel. És? Ettől még nem a cseh vagy lengyel kormánypártok lesznek azok akik leválthatják őket, hanem azok, akik a fidesz kormány előtt voltak kormányon. Hozzájuk képest pedig mérföldekkel jobban csinálták.
15
Aha. Jól van, hasonlítsd össze. Összehasonlításkor ne felejtsd el beleszámolni, hogy 2012 előtt 3-5%-kal volt magasabb a kamatkörnyezet a világban, ennyivel drágább volt finanszírozni az államadósságot. Az EU 2014-20-as költségvetési ciklusában nagyságrendekkel több forrást kaptunk, mint előtte, ezt is számold hozzá. Azt is hasonlítsd össze, hogy 2011 előtt évente pár száz milliárd forint befizetett nyugdíjjárulék magánnyugdíjpénztárakba ment, az emberek magánszámláira, azóta ez a pénz is az államkasszát gazdagítja minden évben. Aztán 2012 és 2019 között zajlott az elmúlt 100 év legnagyobb világgazdasági konjunktúrája, ezt se hagyd ki. Na, ezeket mind számold hozzá összehasonlításkor.
Most, hogy véget ért a konjunktúra, és az EU se akar annyi pénzt adni mint korábban, hirtelen máris 9,8% lett a tavalyi GDP arányos államháztartási hiány. Összehasonlításképp a 2006-os "elkúrtuk" évben ez a szám 9,2% volt.
Jó hasonlítgatást.
#16 Megint a szokásos kifogások.
Akkor kérlek te meg vedd figyelembe, hogy 2002-ben egy sikeres, jó gazdaságot vettek át, az államháztartásban 300 milliárd többlettel tartalékként, míg 2010-ben pedig egy államcsőd közeli országot a devizaválság közepén, hatalmas imf hitellel és az állam, önkormányzatok, emberek teljes eladósodottságával.
Ahogy vedd figyelembe, hoyg az a pénzbőség 2004-től kezdve lehetőségként ott volt, csak az a kormányzat nem volt képes élni vele. Nem azért jött több uniós pénz az országba, mert az unió kedvesebb volt, hanem mert Orbánék képesek voltak a pénzeket teljes mértékben lehívni, felhasználni és a következő pénzügyi ciklusra egy jobbat kialkudni. A 2004-es pénzügyi keretet a Medgyessy kormány tárgyalta le és fogadta el a feltételeivel együtt, az eredménye is nekik, a Medgyessy-gyurcsány kormányoknak köszönhetően lett rossz.
Az, hogy korábban a pénz a magánnyugdíj pénztárakhoz ment az pont a saját döntésük következménye, ugyanaz az mszp-szdsz kormány döntött róla 1997-ben és vezette be. Pontosan az Orbán kormány érdeme, hogy felismerve a rendszer tarthatatlanságát ezt vissza is csinálták és nem halmozták tovább a belőle fakadó veszteséget, hátrányt.
"Aztán 2012 és 2019 között zajlott az elmúlt 100 év legnagyobb világgazdasági konjunktúrája, ezt se hagyd ki."
Ez nem igaz. Az uniós csatlakozásunk már egy olyan konjunktúrában történt ahol az európai környezet kiemelkedően jó volt, és a körülöttünk levő, velünk együtt csatlakozó országok 5-10% körüli gazdasági fejlődést tudtak elérni benne. Nálunk az akkori kormányzatok mégis egyre csökkenő gazdasági növekedést produkáltak. 2007-ben, az egyik legjobb évben a szlovákok 10,7%-os növekedést tudtak elérni, mi meg teljes 0,6%-t. Ne akard már megmagyarázni, hogy a gazdasági környezet volt az oka a rossz teljesítménynek!
#17-ről lemaradt egy link:
17
"Az, hogy korábban a pénz a magánnyugdíj pénztárakhoz ment az pont a saját döntésük következménye, ugyanaz az mszp-szdsz kormány döntött róla 1997-ben és vezette be. Pontosan az Orbán kormány érdeme, hogy felismerve a rendszer tarthatatlanságát ezt vissza is csinálták és nem halmozták tovább a belőle fakadó veszteséget, hátrányt."
:D
Tényleg rohadt nagy érdem ellopni az emberek megtakarításait.
Egyáltalán nem volt fenntarthatatlan, ezt nem tudom honnan vetted. Gondolom a propagandából. Annyi történt, hogy Matolcsy elhibázott adópolitikája hatalmas lyukakat vert a költségvetésbe, ennek pótlására lopták el a magánnyugdíjakat.
A devizahitelezést a Fidesz engedélyezte 2001-ben.
Igen, a Fidesz miatt kaptunk több pénzt az EU-tól, és most miattuk kapunk kevesebbet.
De látom nem ment át az üzenet. Nem áll szándékomban az MSZP-t védeni, de tény, hogy a Fidesz csak annyival tudott jobb eredményt elérni, amennyivel a gazdasági környezet is jobb volt. Lám, most hogy emelkednek a kamatok, véget ért a konjunktúra, az EU sem akar annyi pénzt adni, az eredmények is hasonlóak lettek.
#19 És meg is fejeled a korábbi hülyeségeket emeletes baromságokkal, amik ráadásul hatalmas hazugságok is.
"Tényleg rohadt nagy érdem ellopni az emberek megtakarításait."
Nem lopták el. A nyugdíjra lett levonva a nyugdíjjárulék és meg fogja kapni érte mindenki a nyugdíját. Majd, ha nyugdíjas lesz. A mnyp-tól sem kapta volna meg korábban és akkor is csak havi nyugdíjként.
"Egyáltalán nem volt fenntarthatatlan, ezt nem tudom honnan vetted. "
3000 milliárd Ft hiányt generált és még a felénél sem voltunk az átállás idejének. Államcsőd volt 2009-ben, sokban ennek köszönhetően is. Mire kellett volna még várni? Arra, hogy tényleg csődbe megy az ország?
"Annyi történt, hogy Matolcsy elhibázott adópolitikája hatalmas lyukakat vert a költségvetésbe, ennek pótlására lopták el a magánnyugdíjakat."
Aha. Matolcsy gazdaságpolitikája amikor nem is ők voltak kormányon. Ennyire nem kellene hülyének lenni, hogy amikor mszp-szdsz kormány van akkor nem lehet felelős a gazdaság teljesítményéért egy fideszes miniszter. Mivel nem volt még miniszter.
"A devizahitelezést a Fidesz engedélyezte 2001-ben."
Uniós csatlakozási kötelezettségként. Aztán egészen 3 hónapig még kormányon voltak. De persze a fidesz a hibás amiatt, hogy a 3 hónappal később választást nyert másik kormánynak nem volt alkalma 2 éven át szabályozni a devizahitelezést és nyilván a fidesz volt a hibás, hogy 3 évvel később egy teljesen új termékként megjelent devizaALAPÚ hiteleket előre nem szabályozta le. Véletlenül sem a ballib kormány a hibás aki eltörölte a támogatott forinthiteleket amik miatt megjelent a devizaalapú hitelezés és utána éveken keresztül elmulasztották annak szabályozását.
"Igen, a Fidesz miatt kaptunk több pénzt az EU-tól, és most miattuk kapunk kevesebbet."
Nem. Az eu nem fizeti ki azt ami járna, hogy beleszóljon a választásokba.
"Nem áll szándékomban az MSZP-t védeni, de tény, hogy a Fidesz csak annyival tudott jobb eredményt elérni, amennyivel a gazdasági környezet is jobb volt."
Akármi is a szándékod, elég ostobán próbálod védeni az mszp-t, még hazudsz is miatta.
A fidesz pedig egyértelműen jobb eredményt ért el, már az is hazugság, hogy jobb lett volna a gazdasági környezet, mint korábban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!