Mi ez az EU ügyészség ahova akarunk csatlakozni,ha nyerne az ellenzék?
Kérdező, az európai ügyészség egy kitalált szervezet amivel megpróbálják felülírni a tagállamok saját jogköreit a csatlakozási szerződésekben aláírtakkal szemben és a tagállami szavazásokkal szemben. Egy újabb sóhivatal hogy legyen mire megint egy rakás pénzt elkölteni.
A haladóprogresszívek kedvenceinek egyike, mert nem gondolkodnak és agyatlan módon az európai birodalmi törekvéseket szolgálják ki. Mert korábban annyira jó volt nekünk amikor egy nagy birodalom részeként nem gyakorolhattuk a saját jogainkat mi magunk, hanem egy felettünk álló szervezet - mások, más nemzetek tagjai dönthettek a mi ügyeinkről.
Ja, nem.
Az uniós csatlakozáskor el lett döntve, hogy milyen hatásköröket tartunk meg saját tagállami jogkörként és mik lesznek amiket közösen gyakorolunk a többi tagállammal, akár egy közös szervezetben.
Az ügyészség és a jogalkotás, bíróság, ítélkezés - ezek mindenhol tagállami hatáskörök maradtak. Ez van a csatlakozási szerződésben amit megszavaztunk és nem történt ebben változás azóta sem. Az uniónak megvannak a maga szervezetei amik az uniós pénzek kezelését ellenőrzik, ilyen az OLAF az Európai Csalás Elleni HIvatal is. Az uniós pénzek költéseit ez a hivatal ellenőrzi és ha visszásságot találnak, akkor ez alapján a kifizetést az unió megtagadhatja vagy visszakövetelheti.
Ez a szervezet nem elég egyes politikai csoportoknak, mert nem nyúlhatnak bele a tagállamok ítélkezésébe és a nyomozás, ítelethozatal továbbra is tagállami hatáskör maradt, ezért kitalálták, hogy létrehoznak egy másik szervezetet ugyanerre - hogy felderítsék a csalásokat, visszaéléseket, korrupciót.
Aztán kitalálták, hogy aki nem akar csatlakozni ehhez a szervezethez az nem akarja a korrupciót felszámolni. Miközben a hivatalnak továbbra sem lesz más jogköre, mint hogy összekötőként szerepel egyes tagállamok hivatalai között.
Lesz kijelölve pár szlovák meg holland "uniós ügyész" akik továbbra is szlovák meg holland ügyészek lesznek és amikor találnak egy olyan ügyet aminek szálai egyszerre megjelennek Szlovákiában meg Hollandiában, akkor ezután nem a szlovák nyomozó beszél közvetlenül a holland ügyészséggel vagy annak a kijelölt összekötőjével, hanem ezt helyette az "uniós ügyészen" keresztül fogja megtenni.
Az egésznek a nyomozásban semmi szerepe, nem segít, nem gyorsít, csak lehetőséget ad arra, hogy a médiában ki lehessen állni és előre közölni lehessen, hogy XY korrupt, mert az uniós ügyészség indított ellene eljárást.
De továbbra is csak a tagállam ügyészsége végezheti ezt a tagállamban, a bírósága elé kerülhet az ügy miatt és a tagállami bíró dönthet majd.
A következő lépés lenne az, hogy ha már úgyis minden tagállam csatlakozott, akkor az uniós ügyészség vehesse át a jogköröket a tagállami ügyészségektől, adhasson utasítást stb. és lassan majd a csatlakozási szerződésben foglaltakkal szemben mégis átkerülne ez a tagállami jogkör uniós jogkörré, holott soha nem egyezett bele az adott tagállam.
A lopakodó hatáskörelvonás egy igen látványos lépése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!