Tényleg csak az számít munkanélkülinek Mo.-n, aki a 3 hónapos álláskeresési időszakában van?
Aki annyi idő alatt nem talál állást, azt beteszik a "nem is akar dolgozni" kategóriába, és már többé nem számít munkanélkülinek hivatalosan?
Ennyi erővel Nyugaton is 1-2% a munkanélküliség, mert ott tényleg van meló, de ott azért magas az önkéntes munkanélküliség, mert segélyből is jól lehet élni. Ezért sokan megelégszenek annyival és naplopóként tengődnek. De ez a jólét jele, hogy ezt is megtehetik.
Nem.
Az, aki regisztrált álláskereső.
aki regisztrálva van szerintem
de sok ember nincs, mert ha lejár a járadék mi a fsznak, semmi segítséget nem kap és kikerül a regisztrációból
Ettől kifinomultabb a besorolás.
A KSH mindig ismerteti az általa használt fogalmakat és módszereket.
„𝐅𝐨𝐠𝐥𝐚𝐥𝐤𝐨𝐳𝐭𝐚𝐭𝐨𝐭𝐭, aki a kérdezést hetét megelőző héten (az ún. vonatkozási héten) legalább 1 órányi, jövedelmet biztosító munkát végzett, vagy rendelkezett munkával, de abban átmenetileg (pl. betegség, szabadság, ideértve a szülési szabadságot is) nem dolgozott.
2021. január 1-jétől a gyed, gyes mellett dolgozókon túl azok a – korábban inaktívnak vagy munkanélkülinek számító – személyek is foglalkoztatottnak minősülnek, akik a gyermekgondozási ellátás igénybevétele előtt dolgoztak utoljára, a távollét idején pénzbeli juttatásban részesülnek, és az ellátás igénybe vételét követően visszatérhetnek korábbi munkahelyükre. Vagyis a munkájuktól gyermekgondozási ellátás igénybe vétele miatt tartósan távol lévők. A módszertani változás eredményeként a nők foglalkoztatási mutatói jelentős mértékben módosulnak.
𝐌𝐮𝐧𝐤𝐚𝐧é𝐥𝐤ü𝐥𝐢 az, aki a vonatkozási héten nem dolgozott, és nincs is olyan munkája, amelytől csak átmenetileg, vagy – gyermekgondozási ellátás igénybe vétele esetén – tartósan volt távol, a kikérdezést megelőző négy hét folyamán aktívan keresett munkát, és két héten belül munkába tudna állni, ha találna megfelelő állást. Az a foglalkoztatottnak nem minősülő személy, aki már talált munkát, amelyben 90 napon belül dolgozni kezd, csak abban az esetben számít munkanélkülinek, ha – adott esetben – két héten belül munkába tudna állni.
𝐆𝐚𝐳𝐝𝐚𝐬á𝐠𝐢𝐥𝐚𝐠 𝐚𝐤𝐭í𝐯𝐚𝐤: azok, akik megjelennek a munkaerőpiacon, azaz a foglalkoztatottak és a munkanélküliek.
𝐆𝐚𝐳𝐝𝐚𝐬á𝐠𝐢𝐥𝐚𝐠 𝐧𝐞𝐦 𝐚𝐤𝐭í𝐯𝐚𝐤 azok, akik nem sorolhatók sem a foglalkoztatottak, sem a munkanélküliek csoportjába. Idetartoznak többek között a nem dolgozó tanulók, nyugdíjasok, a háztartásbeliek, az idénymunkások (az idényen kívül (három hónapot meghaladó távollét esetén), ha nem kerestek munkát.
𝐏𝐚𝐬𝐬𝐳í𝐯 𝐦𝐮𝐧𝐤𝐚𝐧é𝐥𝐤ü𝐥𝐢: a gazdaságilag nem aktívak közül az, aki szeretne dolgozni, és két héten belül munkába tudna állni, ha találna megfelelő állást, de nem keres munkát, mert foglalkoztatását reménytelennek látja.
𝐌𝐮𝐧𝐤𝐚𝐧é𝐥𝐤ü𝐥𝐢𝐬é𝐠𝐢 𝐫á𝐭𝐚: a munkanélkülieknek a gazdaságilag aktívakhoz viszonyított aránya.
𝐅𝐨𝐠𝐥𝐚𝐥𝐤𝐨𝐳𝐭𝐚𝐭á𝐬𝐢 𝐚𝐫á𝐧𝐲: a foglalkoztatottaknak a népességhez viszonyított aránya.
𝐀𝐤𝐭𝐢𝐯𝐢𝐭á𝐬𝐢 𝐚𝐫á𝐧𝐲: a gazdaságilag aktívak (foglalkoztatottak és munkanélküliek) népességen belüli aránya.”
Ezen túl közlik azt is, hogy milyen mintavétel, adatszolgáltatás alapján történik a megállapítás.
Itt elolvasható az itt idézettől bővebb tájékoztató: [link]
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!