Szerinted ki irányítja az ellenzéki összefogást?
MZP-nek az összefogásban, kuss a neve.
Gyurcsány irányít, ahogy mindig is.
Márki-Zay, ténylegesen nem tud irányítani, hiszen nincs háttere, a megteremtésére vonatkozó minden kezdeményezését elutasították. Névleg persze ő a „kapitány”, többhetes hallgatás után Gyurcsány sorra nyilatkozik, hogy Márki-Zay a vezér, sőt, már a „felfelé” jelszót is használta; de szerintem ez csak a szavazóknak szól. Győzni szeretne ő is, és ez csak a kialakult helyzet elfogadásának látszatával sikerülhet.
Az egész helyzet róka fogta csuka, csuka fogta róka; nehéz kifelé nagy egyetértést mutatni, belül harcolni, miközben Márki-Zay mindent kibeszél. Így aztán pl. a legutóbbi pártlistás tárgyalás Márki-Zay „tudtával, de jelenléte nélkül zajlott”.
• A DK vezetése és szavazói nyilván nem őszinte hívei, hiszen imádott Klárikájuk kapott ki tőle, alaposan.
• A Jobbik vezetője sem puszipajtása. Ő nem tette magáévá a felfelé jelszót, azt mondta, ők előre néznek, mert aki felfelé néz és nem a lába elé, az, megbotlik, elesik. Aztán volt a pénzügyi vita; Márki-Zay elégedetlenkedett a Jobbik összpénz beadásával, Jakab szerint sokat is adtak, annyi pénzük meg közel sincs, amennyiről Márki-Zay beszélt. Nem tartom véletlennek, hogy a Márki-Zay frakció elutasításáról szóló döntés „örömhírét” személyesen vitte Hódmezővásárhelyre.
• A Momentum támogatója lett, amikor Karácsony visszalépett. Csakhogy, azóta új elnök van, aki első nyilatkozatában igencsak elégedetlenkedett Márki-Zay alakításaival kapcsolatban.
• Az MSZP-nek eleve nem volt saját miniszterelnökjelöltje, ők Karácsonyt támogatták. Aztán a „villamosbalesettel” végződött Karácsony – Márki-Zay egyezkedésnél a női társelnök úgy ítélte meg, hogy Márki-Zay átverte Karácsonyt. Volt is kemény nyilatkozata: „az MSZP-s, Karácsonyt támogató Kunhalmi Ágnes szocialista társelnök is megszólalt az ügyben az ATV Híradójának. Keményen, noha tömören fogalmazott: Márki-Zay Péter többször elmondta a nyilvánosság előtt, hogy vissza fog lépni, ha ezt nem teszi meg, akkor szószegőnek tartják.” Aztán, mikor a szavazatszámlás vége felé megtudták az eredményt, a férfi társelnök az MSZP támogtásáról biztosította Márki-Zay-t. Ugyanakkor a párt ismert személyiségei, helyi vezetői, beintettek, és csak azért is Dobrevvel fotózkodtak, Dobrevre szavazó lapjaikat mutogatták. Nem gondolom, hogy Mári-Zay fanok lettek.
• Az LMP tisztújítása után Ungár Péter és Kanász-Nagy Máté nyilatkozott. Persze volt szó arról is, hogy Gyurcsány mennyire hátrány, még Márki-Zay is háttérben szeretné tartani. Ungár ezt mondta: „Hagyjuk a vulgárpolitológuskodást, Gyurcsány Ferencre szükség van.”
Hát, az eredeti szövetségesek közt nemigen van Márki-Zaynak igazi támogatottsága; az más, hogy kifelé mit „kell” mondani a győzelem érdekében: vannak vitáink, de ez természetes, a viták lezárása után egységes fellépés lesz; Márki-Zay tapasztalatlan az országos politikában, de a mi dolgunk terelgetni; összességében minden jó, minden szép, mindennel meg vagyunk elégedve.
Ahogy tapasztalom, Gyurcsány és Jakab mindenben egyetért. Gyurcsány nyilvánosság előtti háttérbe vonulása óta Jakab a szóvivő. Márki-Zay meg a szófosó.
┌─ Ami a parlamenti többséget illeti; az összefogáson belül várhatóan a DK-nak lesz a legnagyobb frakciója, de messze el fog maradni a 100 képviselőtől, ami legalább kell az egyszerű többséghez.
Ha veszít az összefogás, akkor mindegy mekkora lesz a DK frakció; bőven lehet kormányozni 2/3 nélkül is, pláne olyan előkészítés után, amit a kormánypártok megtettek.
Ha győz az összefogás, akkor viszont úgy lesz, mint a TESCO reklám: „A legkisebb is számít.”. A 100 fős létszám túllépésétől függ. Ha kismértékű lesz, akkor mindenkire szükség lesz; nem hogy a DK önmagában, de a Jobbikkal együtt is bőven kevés lesz, és a legkisebb frakció sem maradhat ki a szavazásból. Ha megengedi a túllépés, akkor egy kis frakció akár ki is maradhat egy-egy szavazásból.
Győzelem esetén lesz bőven olyan, hogy a farok csóválja a kutyát. Amikor akár a legkisebb frakció is követelhet bármit, azzal fenyegetőzve, hogy másképp majd nem szavaz meg valamit; illetve amikor akár a legkisebb frakció dacolása is meggátolhat valamit. Hány ilyen volt az MSZP-SZDSZ együttkormányzás során.
Úgyhogy, veszteség esetén semmit sem számít a DK frakció nagysága, győzelem esetén meg bőven kevés lesz önmagában, sőt, a Jobbikkal együtt is, ha egyáltalán megmarad a most érzékelhető egyetértés. ─┘
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!