Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mostanra biztossá vált, hogy...

Mostanra biztossá vált, hogy nem lehet saját frakciója Márki-Zay Péternek. Ennek a fényében, melyek lehetnek az összefogásban azok a pártok akikre számíthat?

Figyelt kérdés
Ha nem lesz olyan parlamenti frakcióval rendelkező ellenzéki párt aki támogatná Márki-Zayt, a 2022-es választást követően - akár nyernek, akár veszítenek - borzasztó nehéz helyzetbe fog kerülni.

2022. jan. 5. 12:47
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem elsősorban a Momentum, de más pártokban is támogató lehetnek képviselők.
2022. jan. 5. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
58%
Számíthat rá, hogy mindegyik el akarja majd küldeni a fenébe.
2022. jan. 5. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
36%
Tök mindegy, az egész ballib banda egy szánni való csőcselék.
2022. jan. 5. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A DK-ra addig számíthat, amíg fontos nekik, hogy ne Gyurcsány legyen előtérben. Miután lementek a választások, és nyertek, utána már lényegtelen a kirakatember szerepe, a DK-GyF-DK úgyis előtérbe helyezi saját magát.

Momentumra számíthat valószínűleg, ők azt mondják magukról, hogy "fiatalos megújuló párt", tehát új embert támogatnak, akiknek alig van tapasztalata a politikában, így tökéletes a 3 éve a politikában játszó MZP, hisz még új a szerepében.

Jobbikra eddig sem számíthatott, ezután sem számíthat.

Törpe pártok (nem mintha az eddigiek ne lettek volna azok, talán a DK kivételével) támogatása meg igazából lényegtelen. A legfontosabb a legnagyobb frakció, az pedig a DK.

2022. jan. 5. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
69%

Márki-Zay a Párbeszéd frakcióba fog beülni. (Az sem biztos, hogy parlamenti képviselő lesz, mert lehet olyan, hogy egyéniben is veszít, és összességében is vesztenek; azt mondta, hogy ebben az esetben nem veszi át a pártlistás mandátumát.)

6 párt fogott össze: DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP, Párbeszéd. Ők állapodtak meg az előválasztási jelöltségi feltételekben. Bármilyen jelöltként történő induláshoz az volt a feltétel, hogy a jelöltnek a 6 párt egyikét meg kell adnia, hogy a parlamentbe jutása esetén annak a képviselőcsoportjába kíván beülni. Ez még nem volt elég, a megjelölt pártnak befogadó nyilatkozatot kellett adnia, majd ezt a 6 párt vezetőjének el kellett fogadnia.

Márki-Zay és néhány társa kialkudott egy olyan engedményt, hogy az Új Világ Néppártot is megadhassák amellett, hogy a 6 pártból is választanak, amihez szükséges volt, hogy onnan befogadó nyilatkozatot kapjanak és ezt a 6 párt vezetése elfogadja. Márki-Zay azt adta meg, hogy ÚVNP/Párbeszéd képviselőcsoportjához kíván csatlakozni, a Párbeszédtől meg is kapta a befogadó nyilatkozatot: [link] És megkapta a 6 párt vezetőitől is az elfogadó nyilatkozatot: [link] (Ezek ugyan az egyéni képviselői indulásának dokumentumai, de ugyanígy adta meg a képviselőcsoportokat a miniszterelnökjelölti indulásához is.)

Márkiék úgy turpiskodtak, hogy amennyiben az ilyen kettős választásúak közül az ÚVNP-nek elegendő képviselője lesz, akkor létrehoznak egy ÚVNP frakciót, élesítve az elsődleges választásukat. Álom, álom, édes álom, tova szállt: az előválasztáson ő volt az egyetlen, aki meg lett választva azok közül, akik lapján szerepelt az ÚVNP. (Például, az ÚVNP miniszterelnökjelöltjeként jelentkező dr. Pálinkás még az induláshoz szükséges aláírás mennyiséget sem tudta összegyűjteni.)

Csakhogy Márki-Zay konok; kitalálta, hogy ha egyéniben bejutókból lehetetlen ÚVNP frakciót létrehozni (nem kellettek az előválasztási szavazóknak), majd pártlistán csempészi be őket; ha személy szerint nem is ugyanazokat. Igen ám, csakhogy sok az eszkimó és kevés a fóka; a szövetséges 6 pártnak is szűkös a várható befutó helyek száma; így maradtak az eredeti 6-párti listánál. (Jakab mondta is, hogy szembe menne a választói akarattal ez a kerülőutas bejuttatás; egyébként is mindenki tartja magát az eredeti megállapodáshoz. Az utóbbi idők elégtételeként személyesen ő vitte az „örömhírt” Hódmezővásárhelyre.) Szóval, úgy döntöttek, hogy nem lesz trójai faló, és kész.


Egyébként, nem értem ezt a legnagyobb frakció témát.

Igen valószínű, hogy a következő parlamentben is a legnagyobb frakciója a Fidesznek lesz, akkor is, ha veszít FIDESZ-KDNP szövetség az Egységben Magyarország hatpárti szövetségével szemben; nekik nem kell sok frakcióra oszlaniuk. A legfeljebb nem sokkal több helyen 6 párt fog osztozni; és a legkisebbek is elvárják, hogy legyen frakcióalakításhoz elegendő 5 főjük. (Nemrég, tisztújítás után, Ungár Péter és Kanász-Nagy Máté elmondta, hogy az LMP-nek 1 biztosan nyerhető egyéni választókerülete van, és a hatpárti megállapodásban van egy olyan, hogy a szövetség minden pártnak biztosítja a frakcióalakításhoz szükséges létszámot, így 4 befutó hely jár nekik a pártlistán.)

Lehet, és valószínű, hogy a szövetséges 6 pártból a DK-nak lesz a legnagyobb frakciója; de ez nem a parlament legnagyobb frakciója lesz, és biztosan nem fogja elérni az egyszerű többséget jelentő 100 fős képviselői létszámot. Ha győznek, akkor a 6 pártnak együtt lesz meg az egyszerű többsége, a parlamenti képviselő létszám több mint 50%-a. Ha bármelyik nem akar valamit, akkor a DK fújhatja, hogy a szövetségesei közül az övé a legnagyobb frakció. És fordítva: ha a legkisebb akar valamit, de pl. a DK nem, akkor majd duzzogni fog, és legközelebb nem szavaz, vagy ellentétesen szavaz. Megy majd a farokméregetés.

Ilyet játszott már az MSZP és az SZDSZ, én például haszonélvezője lettem egy olyan szavazásnak, ahol éppen valami duzzogás miatt az SZDSZ az MSZP ellen szavazott.

Ha győz a hatpárti szövetség, akkor is lesz majd olyan, hogy a farok csóválja a kutyát.

2022. jan. 5. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
62%

#4

"Törpe pártok (nem mintha az eddigiek ne lettek volna azok, talán a DK kivételével) támogatása meg igazából lényegtelen."

Nem biztos, hogy megjelenik, hogy törpe párt-e vagy sem.

Úgy egyeztek meg, hogy a listás helyeket úgy osztják fel maguk közt, hogy minden párt tudjon SAJÁT frakciót alakítani.


Ez természetesen a kispártoknak kedvez, főleg a DK-val szemben. Ebből kifolyólag a DK nem fogja leuralni soha az összefogást.

2022. jan. 5. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!