Miben veszítene ukrajna vagy románia hogyha engednének a magyar,orosz kissebbségeknek?
Amitől féltek az már megtörtént, elvesztették a területük egy részét az orosz függetlenedés miatt.
Bár ha lenne eszük akkor beláthatnák, hogy az egész éppen amiatt történt mert ettől annyira rettegtek, hogy elvették a kisebbségek alapvető jogait és nem szakadt volna el a Krím, ha ők, az ukránok nem hoznak létre olyan helyzetet amiben az ott élő orosz többségnek nem volt más választása.
Jelen helyzetben külföldi érdekeknek van alárendelve az ukrán kormányzás, és amíg az őket befolyásolóknak az az érdeke, hogy konfliktus legyen az ukránok és oroszok között, addig ragaszkodni is fognak a kisebbsége ellen hozott intézkedéseikhez.
Ha reálisan nézzük, akkor nem volt ördögtől való az alap elképzelés, hogy Ukrajnában végre beszéljenek az emberek ukránul és alakuljon ki egy közös ukrán nemzeti öntudat. Azonban ennek nem ez lett volna a működő modellje. Ha az embertől el akarnak venni valamit, akkor ahhoz akkor is elkezd ragaszkodni ha egyébként éppen el akarta volna dobni. Mert az az övé és ha valaki el akarja venni, akkor bizonyára értékes, akkor neki igenis kell. Az ukrán nyelv használatát lehetett volna fokozatosan és párhuzamosan bevinni az emberek közé és ennyi idő alatt már kikerülne az általános iskolákból egy olyan generáció ami ukránul IS beszél, ír, nem csak a saját anyanyelvén - HA nem erővel akarják ezt tenni és az anyanyelvüket elvéve az ukránt rájuk kényszeríteni.
Ahogy én is alapvetőnek tartom, hogy minden magyar állampolgár beszéljen is valamennyire magyarul, mellette természetesen kapjon meg minden lehetőséget az anyanyelve használatára, éppen úgy megértem, ha szeretnék ha minden ukrán állampolgár beszélne ukránul. Csak nem ugyanaz a helyzet amikor egy ország pár százalékos kisebbsége a kérdés, meg amikor az ország magát ukránnak tartó többsége SEM használja a mindennapjaiban az ukránt, csak közel 30% az akik kizárólag ukránul beszélnek. Azért egy 42 milliós országban ha 30 millióan más nyelvet is használnak a hétköznapjaikban, nem ugyanaz a kategória, mint ha egy 10 milliós országban van pár százezernyi.
A kérdés az, hogy meddig érzik úgy, hogy támogatják őket ha az oroszokkal kekeckednek. Az, ahogy nekimentek az uniónak a lengyel határra fuvarozott illegális bevándorlókkal, az sokat elvett a támogatásukból. Amit még nem lehet tudni, hogy a saját belső problémáiról való figyelemeltereléshez mennyire van szüksége az uniós hatalmi elitnek és az amerikai Biden elnökségnek egy kirobbanni készülő orosz konfliktusra, mert ha szükséges akkor ezt is beáldozzák és hergelik az ukránokat hogy újra meg újra belekössenek Putyinba.
A Krím esetéből szerintem okulhatna mindenki. Ott is az ukránok kezdték, rajta is vesztettek, aztán a világ szépen elfogadta, hogy az ezentúl az oroszoké. Talán belátják az ukránok, hogy nem kéne az oroszlán bajszát újra húzgálni - talán nem.
#1!
A Krím elfoglalásánal semmi köze nem volt a kisebbségekhez. Legfeljebb casus belli volt, de az urkán vezetés kisebbségekhez való viszonya inkább ezt követően változott meg. Oroszországnak kellett a tengeri kapcsolat és nem akartak Ukrajnak függésébel maradni.
Igaz, hogy az ukrán parlamentben is oroszul beszélnek, de ennek a nagy Szovjetunió az oka. Az ukránok most ugyanazt akarják csinálni, mint amit velük tettek korábban. Teljesen érthető az ukrán nacionalisták gondolkodása. Az már más kérdés, hogy ez sehova nem vezet.
Ha nem lenne ilyen óriási gazdasági és katonai erőkülönbség a két ország között, akkor 50-60 év alatt megszűntek volna a kisebbségeket, mert beolvadnak. Ahogy a környező országokban is alig hallani már magyar szót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!