Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Tényleg azt akarták a magyarok...

Tényleg azt akarták a magyarok 1956-ban, hogy újra nagytőkések kezébe kerüljön az ország, és nyugati típusú kapitalizmus jöjjön létre?

Figyelt kérdés
2021. okt. 24. 11:12
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
48%
Nem anonim elvtárs,a hitleristák akarták átvenni a hatalmat,de mákosi ratyi önfeláldozó ávh katonáinak köszönhetően megmenekült a magyar népköztársaság.
2021. okt. 24. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
32%

Nyugaton akkoriban szociális piacgazdaság volt. Nőtt a termelés nőtt az életszínvonal. Mindenki jól élt. Ezt akarták a magyarok is.

Azán a 80-as években valami elromlott. Azóta a nagytőke egyre jobban átveszi a hatalmat. A polgári réteg szegényedik és egyesek hatalmas vagyonokat halmoznak fel, szinte adózás nélkül. Ez jellemző mindenhol a világban.

2021. okt. 24. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Olyan válaszolókat kérdezek, akik tudják objektíven szemlélni a történelmet. A forradalom egyik pontja a következő volt:

"Általános, egyenlő, titkos választásokat, több pártot, új nemzetgyűlést, sztrájkjogot!"

Nekem ebből elég nyilvánvaló, hogy többpártrendszert szerettek volna, amiben kapitalista pártok is részt vehetnek, majd a magyar nép szó nélkül megszavazza ezeket a pártokat (ahogy 1990 óta folyamatosan teszik). Azaz azt szerették volna, hogy 1956 után legkésőbb 4 évvel nyugati típusú kapitalizmus jöjjön létre az országban (ami megegyezik azzal, hogy nagytőkések kezébe adják az országot, elvégre a kapitalizmus ezt jelenti).

2021. okt. 24. 11:22
 4/13 A kérdező kommentje:

#2

De akkor miért nem mondják ki? Miért terjesztenek olyan hülyeségeket, hogy 1956 valójában szocialista forradalom volt, és szó nem volt a szocializmus felváltásáról?

2021. okt. 24. 11:25
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

A forradalmárok nagy része 20 év körüli nagyvárosi munkásréteg volt. Nem hiszem, hogy le akarták bontani a rendszert, inkább csak meg akarták reformálni a szocializmust, egy szabadabb országot szerettek volna. Nagy Imre lett a vezető, aki ilyen féle reformkommunista volt, de egyáltalán nem volt kapitalizmuspárti. Sokan a szovjet megszállást is nehezményezték, hogy 11 évvel a háború után még mindig teljesen rátelepedtek az országra.

Később 1968-ban Csehszlovákiában is ilyen reformigények vezettek a politikai változáshoz, majd szovjet invázióhoz.


Az áttérés a kapitalizmusra, nyugati nyitás, nyugati tőke megjelenése egy későbbi történet. Erről nem is a magyar nép döntött elsősorban, hanem a szocialista pártvezetés indította el, akik már maguk sem hittek a rendszerben, marxista ideológiában. Magyarország már 1982-ben csatlakozott az IMF-hez, Világbankhoz és 1988-ban meghozták a törvényeket a gazdasági társaságokról, mely elindította az átmenetet a kapitalista rendszerhez. Ki is használták a folyamatot és az állampártból kerültek ki a későbbi kapitalisták, vállalattulajdonosok, megszerezték a termelőeszközöket a privatizációk során.

2021. okt. 24. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
86%
Bocs de a szociális piacgazdaság nem szocializmus. Az egy olyan irányzat a kapitalizmusban amikor az állam elsődleges célja az hogy az átlagemberek egészségesen és jólétben éljenek.
2021. okt. 24. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
47%
3: a kapitalizmus nem csak tőkések uralma lehet, lásd pl. a svédeket, ahol a szociáldemokrácia uralkodik a kapitalista rendszerben
2021. okt. 24. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

#6

Senki nem is mondott olyat, hogy a szociális piacgazdaság szocializmus lenne.


#5

Már hogyne a magyar nép döntése lett volna? Kifejezetten a hetvenes-nyolcvanas évek magyarja mutatja meg, hogy milyen egy igazi kapitalizmus igényű ember. Mindig legyen otthon egy feles, amikor hazaér a munkából, mihamarabb hozzájuthassanak egy autóhoz, amire előtte 10 évvel még szükségük se volt, és mihamarabb megvehessék a nyugatról behozott ruhát, mert a Magyarországon gyártott 20 másik nem elég jó nekik.

2021. okt. 24. 11:36
 9/13 anonim ***** válasza:
0%

A népnek talán fogalma sem volt mit akar. Annyit tudtak, hogy vért akarnak látni, és halott kommunistákat. Az intézményesített terror és a nyomor, a kommunista állam ellen harcoltak. Sok fiatal a sajat bevállasa szerint "heccből" csatlakozott a forradalomhoz.

Nagy Imre jó érzékkel az élére állt a mozgalomnak, hogy a saját reformkommunista mozgalmának győzelmét elősegítse. A forradalom emlékezetes pillanata volt, amikor a tömeghez intézett egyik beszédét az "Elvtársak!" megszólítással kezdte, amit a hallgatóság indulatosan fogadott. Nagy Imre egyáltalán nem az a hős volt, akinek a rendszerváltás óta beállítják, hanem egy hataloméhes kommunista, aki nem jól mért fel az erőviszonyokat. És manapság egy ilyennek állítanak szobrot Budapesten...

Szerintem '56-ot még akkor sem értette igazán senki, hát még most.

2021. okt. 24. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

"Mindig legyen otthon egy feles, amikor hazaér a munkából, mihamarabb hozzájuthassanak egy autóhoz, amire előtte 10 évvel még szükségük se volt, és mihamarabb megvehessék a nyugatról behozott ruhát, mert a Magyarországon gyártott 20 másik nem elég jó nekik."


Ez a fogyasztói társadalom. A kapitalizmus pedig a gazdasági keretrendszer, szabad vállalkozás, szabad tőkehalmozás, szabad tőkepiac, befektetés, üzlet, magántulajdon elvi védelme.

A tervutasításos, állami tulajdonú, államilag kontrollált szocialista gazdaságokban, ilyen országokban is próbálták kielégíteni a fogyasztói igényeket. 1950-1980 időszakban is sokat fejlődött az ország, nőtt a fogyasztás, jólét.

2021. okt. 24. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!