Egyetértetek,hogy a "diplomagyár" egy ostoba kifejezés?
Gyakran hallom azt a mondatot,hogy a "diplomagyárak ontják a diplomásokat".
Megfigyelhető,hogy ezt azok mondják, akik nem értik a munkaerőpiacot és a polgárok igényeit.
Németországban egy középfokú végzettséggel simán kapnak az emberek irodai állást rugalmas munkaidővel,home office lehetőséggel, előrelépési lehetőséggel.Magyarországon viszont nem, ilyesmi csak diplomával elérhető.
A diplomagyár kifejezés azért is hülyeség, mert ha megvizsgáljuk a korcsoportokat, ahogy egyre fiatalabb csoportokat nézünk, egyre magasabb a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya, illetve az igény a felsőfokú képzésre.
Sokkal többen akarnak egyetemen tanulni,mint régen, illetve sokkal többeknek van rá lehetősége.A felsőoktatási intézmények meg ehhez az igényhez igazodnak.
Hm valóban érdekes kifejezés. Van 30 évnyi tapasztalatom. Én 20 évesen érettségiztem, nem túl jó eredménnyel, utána intézményi kommunikátor szakon tanultam, de pl ifjúságsegítővel lehet többre mentem volna, na mindegy késő bánat. Utána szociológiát tanultam, de kb 2 évig nyelvvizsga hiánya miatt, nem kaptam diplomát, de akkor is tanultam estin egy 2. szakmát, illetve mellett egy álláskeresőknek szóló középfokú nyelvvizsgára felkészítő tanfolyamra jelentkeztem.
Ezért csak 27 évesen humánökológia szakra mentem. Azt érzem, hogy életem legjobb döntése volt, hogy erre a szakra mentem. Most írom a diplomámat, kicsit a járvány miatt ez kitolódott nekem, őszintén úgy éreztem magam, hogy elvesztettem a motivációmat azáltal, hogy haza kellett mennem. Most külföldön vagyok hosszútávú önkéntes egy környezetvédelmi szervezetnél, kapok érte pénzt, jól érzem magam. Aztán, hogy mit tervezek 31 éves korom után? 1 év intership, talán újabb diploma, de azt már munka mellett.
Általános iskolás koromban, aki leérettségizett, annak jutott valami nyugis, irodai meló. Manapság még a 20. irodai csicskának is kell valami fősulis papír.
Haverom anyja, 10+ éve dolgozott önkormányzatnál, sima gimivel, mikor elküldték államigazgatási fősulira. Annyit ért el vele, hogy nem rúgták ki, és mai napig ott melózik. De semmit nem tett hozzá a tudásához, munkájához, életéhez.
Megtörtént! Lement a TV-ben, élő adásban!!!
Riporter kérdezi X egyetem vezetőjét több témában. Majd a végén, megkérdi, hogy mit jelent ez az új szak, ami náluk indul most.
A dékán meg kerek-perec megmondta, de szó szerint!!! "Fogalmam sincs." A riporter lefagyott, mire a dékán kifejtette, de nyíltan, hogy ezt a szakot csak azért hozták létre, mert sok diák szülei, milliókat fizetnek más sulikban ezért a papírért, és ők is akarnak szeletet a tortából.
Diplomásként nem értek egyet.
Sajnos amikor én tanultam, rengeteg ismerős volt akik mind úgy voltak, hogy "úgysem lesz munkám" "úgysem fogok megélni". Nyilván betett a válság is a hangulatnak. Na de amikor valaki úgy megy el egy szakra, hogy se nem érdekli, se kilátásai nincsenek, az bizony csak diplomagyár.
Nyilván mindenki egyetemen akar tanulni, amikor évtizedeken át ment a szakmunka leépítése, plusz kétkezi munkával kell pénzt keresni.
Sokszor már a szülők is elindítják a folyamatot azzal, hogy "mindegy mit, csak tanulj" "tanulj mert nem fogsz dolgozni".
Az is benne van, ahogy előttem írják, hogy már a legegyszerűbb munkákra is "papírt" kérnek amire eddig nem kellett.
A diplomagyárat nem azért hívják diplomagyárnak mert sok diplomát ad ki, hanem mert könnyű elvégezni. (Bár nyilván van a kettő között összefüggés.)
Érted, csak leveszed a diplomádat a futószalagról, nem kell hozzá valós tudást felmutatni. A Harvard is kiad 8,000 diplomát évente, mégse hívják diplomagyárnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!