Márki-Zay Péter elitista adópolitikája még az elitista, neoliberális fideszhez képest is visszalépés?
Azt mondta, nem akarja a leggazdagabbak adóterheit növelni. Ezzel kevesebb forrás jutna fontos közszolgáltatásokra (hiszen azt még ő sem kérdőjelezte meg, legalábbis egyelőre, hogy a többség adóterheit csökkenteni kell, amit viszont nem ellensúlyozna a leggazdagabbak nagyobb arányú megadóztatásával).
Eközben Olof Scholz is, Joe Biden is, már 140 OECD állam is, köztük Magyarország is jelezte, be lesz vezetve a világszerte alkalmazandó minimum társasági nyereségadó. Magyarország is vesztese a multinacionális cégek adóoptimalizációjának, ám ez értelemszerűen adóemelkedéssel járó döntés - Márki-Zay pedig semmilyen adóemelésről nem akar hallani -, tehát Márki-Zay ebből is kifarolna, pedig a nagyvállalatok adóelkerülésének felszámolása eredendő érdeke az országnak. De ő ezt sem támogatná, mert jaj szegény nagyvállalatok, nehogy már többet kelljen fizetniük a közösbe és ne tudjanak adót csalni.
Márki-Zay az elitista dogmáival - ami egy jóléti államban a leggazdagabbak babusgatásával kifejezetten szélsőjobbosnak számítana - szembe menne az ország eredendő érdekeivel.
Ha kisebb a torta, de kevesebb szeletet lopnak el, akkor nem biztos, hogy a közszolgáltatásokra valóban kevesebb szelet jut.
Egyébként pusztán taktikailag: Ha többkulcsos adóval kampányolsz, akkor azok, akik Gyurcsány alatt többet adóztak, azon szépen leszavaznak a Fideszre.
Aztán minél szegényebb társadalmi réteget nézünk, annál kevésbé tudatosak a szavazók. Sokan, akik nem járnak jól a Fidesszel is leszavaznak rájuk, mert félnek Sorostól, vagy valami hasonló. Szóval így nehéz választást nyerni.
Csak 30 megvizsgált vállalat adóelkerülése 48 milliárdnyi trükközést "eredményezett". Ezzel az ország még akkor is meg van lopva, ha nincs korrupció.
Lehet, hogy pont azzal lehet választást nyerni, ha Soros, Hókuszpók vagy az apacuka szörnyek helyett a valóságról kezd el beszélni az ellenzék, és rámutat arra, mekkora vesztese a többség a jelenlegi jövedelemadó-rendszernek (is).
Ez így mind szép és nagyon is igaz, csak mi most nem adópolitikust keresünk, hanem hadvezért és embereket a jövő évi polgárháborúhoz, amiben semmiféle politika nem lesz. Zavargások, robbantások, Horn Gyula-féle nyakmerevítők annál inkább. Vagy komolyan bárki is azt képzeli, a Fideszesek önként leadják majd az ország zsebre vágott közvagyonát, és mennek majd láncra verve a Markó utcába az 51/49 %-os vereségük esetén? Még a Fidesz által szított zavargások nélkül is irgalmatlan gazdasági válság jön, amint összeomlik a hazug propagandával, lopott pénzekből és kölcsönökből kitartott élet- és fejlődésképtelen légvár. Aki a következő években lesz, az úgy ledarálódhat, mint hús a lóvágóhídon. Megköszönheted, ha nem baloldali vezetővel lesz ez fémjelezve, különben eltűnik vele együtt az egész baloldal is. De nem tíz évre, hanem ötvenre.
Apropó baloldaliság. Dobrev Klára és kb. egyetlen tucat kivételes DK-s, MSZP-s baloldaliságát nem szeretném most itt elvitatni, de hogy a többi hörcsögarcú "baloldali", aki a budai hegyekből szokott legázolni a plebsz közé a fene nagy egoista és beképzelt igazságérzetével, puffogni a felső értelmiség lelkületi sérelmeit... hát elgurul az ember gyógyszere, ha ezek képviselik a baloldali problémákat. Volt már 32 évük megmutatkozni, hogy oda ne rohanjak. Nem tartom őket baloldali embereknek semennyire sem.
A polgárháborús helyzetek, puccskísérletek leverésében pont Gyurcsányéknak van tapasztalata. Ez inkább mellettük szól. Hogy a baloldaliságuk vitatható, és hogy a rendszerváltás óta nem volt igazi baloldali politika Magyarországon, azt nem vitattam. Márki-Zay elhibázott adópolitikájáról ejtettem szót, ami még a fideszhez képest is visszalépés lenne. A leggazdagabbakat babusgató dogmáinak az lenne a vége, hogy még a nagyvállalatok adóelkerülését is megengedné, amit még a fidesz is vissza akar szorítani. Az ő kormányzása még a fideszhez képest is visszalépés lenne. Igen, nem egyedül kormányozna, hiszen hatpári koalíció lenne, de olyan alapvető dolgokban nem ért egyet ezzel a hatpárti koalícióval, hogy szétesne a kormányzás, és gyorsan leváltanák. Nincs értelme így rá szavazni.
Dobrevből egyébként pont kinézem, hogy helyrerakja az EU-val való kapcsolatunkat, és nem zárják el az EU-s pénzcsapokat. A diplomáciához ért, ebben is jobb Márki-Zay-nál, aki nyomás alatt sok meggondolatlanságot beszél (lásd a hazaárulózás, amit később arra fogott, hogy fáradt volt és nem aludt eleget... az ilyen nem való kormányfőnek, a nemzetközi porondon nem hozhatja ilyen helyzetbe az országot, csak mert fáradt volt).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!