Mik a főbb különbségek a jobb és a bal oldali politikában?
Sziasztok!
Elkezdett érdekelni a politika, és érdekelne, hogy pontosan milyen főbb különbségek is vannak a két oldal nézetei között.
Az egyik nemzeti a másik halálosan nemzetellenes
Ez teszi kibekíthetetlenné őket
Azért túlzás hogy nemzetellenes. A jobboldal konzervatívabb, nemzeti.
A baloldal viszont sokkal fontosabbnak tartja az egyenlőséget, szemben a jobboldallal, ami a társadalmi hierarchiát tartja természetesnek.
A konkrét napi politikában ezer különbség és azonosság van. Mivel a politikus pártokban fordul elő, és mivel ezeket megfelelő időközönként választják, a politikusnak döntenie kell, hogy akar-e politizálni. AH igen, akkor kizárólag azt nézi, mit kell mondania ahhoz, hogy újraválasszák. Ha a választó öntudatos és kritikus, akkor megpróbál az elvei szerint beszélni. Ha a választó elfogult és manipulálható, akkor kizárólag azt vizsgálja, mi tetszik a tömegnek. Nálunk ez utóbbi érvényes.
Egyébként a kétféle politika elveiben annyi különbség van, hogy a jobboldal hagyományosan a gazdaság növelését a tőke működőképességében látja, és ebből következteti az emberek jólétét, ezért a törvényeiben elsősorban a tőkének kedvez. A baloldali értékrend viszont hagyományosan az ember szerepét tekinti elsődlegesnek, ezért a törvényei elsősorban az emberek szociális jólléte szerin készülnek, másodsorban a tőke érdekei szerint.
Ezek az elvek azonban rendkívül sokféleképpen érvényesülnek, függőn az adott állam hagyományaitól, értékrendjétől és szokásaitól. Ezért előfordulhat, hogy egy jobboldali berendezkedésű ország inkább tűnik baloldalinak, mint egy másik, baloldali berendezkedésű ország.
Klasszikus bal oldali eszmékkel politizáló pártoknak jelenleg nincs súlyuk a politikai játszmákban.
AZ MSZP-ről Szűrös Mátyás mondta (aki tagja, sőt meghatározó politikusa is volt a pártnak), hogy nem baloldali, úgy lehet definiálni, hogy neo-liberális, poszt-kommunista párt.
Ez valamikor a '90-es években történt, az MSZP-SZDSZ kormányzás idején.
A magyar politikában mellesleg érdekes torzulások figyelhetőek meg.
Klasszikusan a bal oldal lenne az, amelyik az államosítást támogatja, a jobb oldal a tőkéseket, a magántulajdont támogatják.
A rendszerváltás környéki privatizáció után évekkel az MSZP kormány idején kórház privatizációs kísérletek, energia szektor privatizálása zajlott, majd a Fidesz ismét államosította az erőműveket, autópályát, stb.
Egyik oldalt sem akarom minősíteni, egyszerűen csak arra szeretnék rávilágítani, hogy a régi értelemben vett jobb, és bal oldal besorolás ma már nem működik, nemzeti, vagy, ha valakinek úgy tetszik, nacionalista oldal áll szemben a neo-liberálissal, és nem csak nálunk, hanem a világ nagyobb részére ez a jellemző.
Na akkor hogy legyen egy rendes válasz is :)
A jobboldal valamilyen elv szerinti társadalmi hierarchiában hisz, a baloldal esélyegyenlőséget igyekszik teremteni.
Ez a fő alapelv és ezekből következik minden más.
8/
A stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezeteket szerencsésebb állami kézben tartani, ezzel elkerülve esetleg előfordulható zavarokat. Az erőművek ilyenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!