A szlovák és a román történelemoktatás mennyire tükrüzheti a valóságot? Mennyire tanítanak hamis információkat az iskolákban történelemórán?
Ha pl. megnézitek a Quora-t (angol nyelvű GYIK), és azt mered írni, hogy márpedig történelmileg Erdély magyar volt, rögtön le leszel támadva, hogy sosem volt magyar, mindig is latin népek éltek ott többségben, dákóromán elmélet, a románokat meg a szlávokat csek elnyomták, így ők nem leszakadtak, hanem végre függetlenedtek.
Mennyire ferdít a magyar történelemoktatás és mennyire a határon túli. Ha esetleg vannak itt határon túliak, mi a véleményetek?
Mi a valóság? A történelem azonos eseményeit eltérő népek sokszor eltérő módon élték meg. Mindkettő igaz lehet, mert egyszerűen az ő szempontjukból meséli el ugyanazt.
Pl egy szabadságharc is csak a lázadók szempontjából az, aki ellen lázadnak, az ő szempontjából egy szimpla felkelés.
1-es nagy igazságot írt le.
Pl. egy osztrák ember számára a Habsburg-birodalom egy dicsőséges birodalom, amelyik képes volt egy időben egész Magyarországot is uralni. Nekünk meg elnyomatás, ami ellen hősies szabadságharcokkal küzdöttünk (Rákóczi-szabadságharc, 1848-49).
Gondolj csak arra, hogy akár a 2006-os őszi eseményeket vagy az 1990-es taxisblokádot sem ugyanúgy látják az emberek. Pedig arról saját élményeik is vannak.
Csakhogy az osztrákok nem mondják azt, hogy Mo. ősi osztrák (vagyis német) föld.
Pedig egyébként - legalábbis a Dunántúlra - mondhatnák. És vissza is fogják venni a hollandok segítségével. Mint ahogy 907-ben is akarták.
A szlávok jelenléte a kárpát medencében a magyarok megérkezése előttről is dokumentált. A mai Magyarország területén is rengeteg szláv településnév van. A mai Szlovákia szlovák többségű részén meg döntően azok vannak. Szláv államok is léteztek a kárpát medencében, hogy ezek mennyire tekinthetőek Szlovákia elődállamainak arról lehet vitatkozni, abban a korban ugye még nem beszélhettünk szlovákokról. Az se biztos hogy a kialakult volna szlovák nép a Magyar Királyság nélkül.
Ezzel szemben a románok jelenléte nem bizonyított a magyarok megérkezése előtti időkből. A románok gyakran a gesta hungarorummal jönnek, de az csak egy forrás ami 300 évvel később íródott és több hitelesebb forrásnak is ellentmond. A helységnevek se támasztják alá a dák római elméletet, mivel alapvetően a románok vették át a magyar helységneveket és nem fordítva. Nyilván a fordítottjára is van példa, de az a jóval ritkább. A római helységnevek meg egyáltalán nem maradtak fenn Dacia területén, míg a Balkánon sok esetben fennmaradtak és a szlávok is átvették őket. A dákok 170 év alatti romanizálódása is elég valószínűtlen, máshol ennél sokkal több idő kellett hozzá.
"A szlávok jelenléte a kárpát medencében a magyarok megérkezése előttről is dokumentált. "
A magyar eredetmondákban ugye az van, hogy Szvatopluktól szereztük meg a földünket, aki a Nagymorva Birodalom uralkodója volt, amelyből a szlovákok származtatják magukat.
Szóval a saját mondánk szerint is a szlávok voltak itt előbb.
15:07
Ez csak egy legenda, nyilván nem adta el az országát egy lóért Szvatopluk.
A dákoromán elméletet nem fogadja el a történészek 99 %-a Románián kívül.
A román és a szlovák történetírás jelentős része leragadt a 19. században keletkezett romantikus nemzeti mítoszoknál, tehát nem reális, nem felel meg a modern történettudománnyal szemben támasztott követelményeknek.
A magyar történészek alapvetően reálisan látják a magyar történelmet.
Ugyanakkor a történészek és a magyar nép véleménye sokszor ellentétes, pl. a történészek többsége inkább pozitívan látja a magyarországi Habsburg uralom mérlegét, a közvélemény pedig inkább negatívan.
# 2
A Habsburg uralmat azonban a magyar történészek elsöprő többsége nem látja negatívan.
Magyarországot 1526 és 1918 között a Habsburgok általában a történeti magyar alkotmánynak megfelelően, azaz az ország szokásait és törvényeit betartva, a magyar országgyűléssel hatalommegosztásban kormányozták.
Vagyis Magyarországon a 392 éves Habsburg uralom során igazi elnyomatásról legfeljebb I. Lipót és I. Ferenc József 1849-1867 közötti uralma esetében beszélhetünk. A korszak többi részében a Habsburgok általában a magyar törvényeknek és szokásoknak megfelelően, a magyar országgyűléssel hatalommegosztásban kormányoztak.
Vagyis Magyarország a Habsburg Monarchián belül rendkívül széleskörű autonómiával rendelkezett, mindig is az osztrák birodalom legönállóbb országa volt.
Ezt igazolja, hogy a 392 éves Habsburg uralom alatt csak a Rákóczi-szabadságharc, és az 1848-1849-es szabadságharc tűzte ki célul a Habsburg-ház megbuktatását, de ez a két szabadságharc együtt is alig 9 évig tartott, azaz a 392 évi Habsburg uralomból 383 évig a magyarság elismerte a Habsburgokat törvényes, legitim magyar királyoknak.
16:55
Viszont hozzá kötöttük a sorsunkat a halálra ítélt habsburg birodalomhoz és a habsburgok az oszd meg és uralkodj elve alapján tudatosan hergelték a nemzetiségeket a magyarok ellen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!