Ki mit gondol erről?
A nemzeti konzultáció állítólagos eredménye szerint az emberek 94%-a szeretne 200ezres minimálbért.
Na és maradék 6%? Ők miért nem? Ők meg élnek bőven a mostani minimálbérből, vagy irigyek és ha Ők nem kapnak semmi emelést a milliós fizetésre akkor más se kapjon a kicsire sem?
Ez azért nem ennyire egyértelmű. Ott vannak a kkv-k, akiknek a vezetői nem tudják vagy nem akarják megadni minden dolgozójuknak a 200 ezret.
Lehetnék olyanok is, akik 200 ezer fölött keresnek, és úgy gondolják, hogy NEM jár mindenkinek automatikusan a 200 ezer, ilyenből is biztosan sok van.
Mert ezt pont úgy irigylik mástól, mint mondjuk az alapjövedelmet.
Mert nehogy mán járjon másnak...esetleg ingyér!
Vagy, gondolkodnak.
A munkáltatónak érdeke, hogy legyen kellő számú és megfelelő munkavállalója. Az értékesebb munkáért több jövedelmet kénytelen biztosítani, egyébként nem lesz, aki elvállalja. Aki minimálbérérért vállal munkát, az nem tud többet elérni, bizonyára könnyen lecserélhető; a munkáltatónak nem éri meg többet fizetni a munkájáért, mert az nem elég értéktermelő hozzá.
Ha ebbe mesterségesen belenyúlnak (az ezévi megállapodás okkal húzódott a megszabott határidőn túlra, és esély volt rá, hogy akár meghiúsul és marad az előző évi), az számos gonddal jár.
A munkáltató nem képes kigazdálkodni a számára több jövedelmet nem eredményező munkát végzők emelt bérét (annak terheivel).
Ezen kívül, felzárkóznak olyanokhoz, akiknek értékesebb a munkájuk, de arra már végképp nem futja a munkáltató bevételeiből, hogy az ő bérüket is arányosan emelje. Így a munkavégzéshez képest csúnya aránytalanságot tükröző bérek alakulnak ki.
Aztán jönnek az „okos” megoldások, ami hátrányt teremtő.
Például, az egyébként napi 8-9 órát dolgozóval már nem 6, hanem csak 4 órára kötnek szerződést. Mivel a minimálbér napi 8 órás foglakoztatásra vonatkozik, a kevesebb bejelentett napi munkaidőre arányosan kevesebbet kell fizetni, hiába emelik a minimálbért. A többit meg csak úgy odaadják. Látszólag elfogadható a munkavállaló jövedelme, de távollét (szabadság, esetleges betegség esetén) megnézheti mit kap, mert olyankor a „zsebbe pénzt” nem adják, viszont például a táppénzt a bejelentett bér alapján utalják. És mennyit számít a nyugdíjhoz? Mit mutat nekik a bank pl. hiteligénylés esetén az igazolt jövedelem alapján?
Ahogy emelkedett a minimálbér egyre nagyobb arányú lett a „bejelentem ennyire, és külön kap ennyit” bérajánlatok.
Hogy nem kell elfogadni? Persze, épp a minimálbért kapók vannak jó alkupozícióban, válogathatnak a jobbnál jobb lehetőségek közt.
(Példa a KATA vállalkozóknál az egy kifizetőnek adott összeg feletti számlakiállítás után 40% többletadó fizetés. Hát persze, mert nem oldják meg. Csak itt az állam nem kapja meg a remélt többletpénzt, amúgy tkp. marad minden a régiben; míg a minimálbér emelés esetén a munkavállalók kerülnek egyre rosszabb helyzetbe. Illetve, akiket utolérnek, azok lesznek egyre bosszúsabbak.)
Persze, az emberek sokasága addig képes eljutni, hogy alapjövedelem, EU-s minimálbér, EU-s minimálnyugdíj stb.; sőt, az ellenzéki ígéretek óta ingyenes villany, gáz stb.
Fogalmuk sincs a megvalósítás következményeiről; sőt, arról sem, hogy ezeknek mik a meghatározása. Pl. az EU-s minimálbérről azt hiszik, hogy majd osztrák, német stb. minimálbérösszeg lesz, nem tudva, hogy az EU rengeteg egyéni, az országra jellemző adat alapján (GDP, mediánbér, adó- és járulékmértékek, államadósság stb. stb.) kiszámolt összeget javasol; ami Magyarországon kis híján meg is van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!