Az ellenzékben több kommunista és KISZ titkár is van a mai napig?
Tetszik a 4-es válaszban szereplő lista. Szűrös Mátyás pl jelenleg milyen szerepet tölt be a Fideszben?
Ezek a copy - paste listák pont olyanok, mint amikor be vannak másolva olyan Fideszes intézkedések, amik már rég kivezetésee kerültek, pl. hogy a cafeteria 5000 forintra csökkentése.
10-es,
nyögte is az ország Kádár "jóléti" gazdaságpolitikáját, amiért már 1982-ben kénytelenek voltak hitelt fölvenni az IMF-től! Mert ilyen célra elfogyott a pénzük a szovjet elvtársaknak, s ha akkor Kádár nem kap valahonnan hitelt, az ország gazdasága összeomlik.
"miért lenne a kormányban KISZ-es vagy komcsi?"
Mert az a korosztály, amikor szinte mindenki KISZ-es volt. Kötelezően kisdobos, úttörő és KISZ. Akik kiemelkedtek, azok párttagok. Amikor középiskolás voltam, egy felsőbb éves még a középiskolában, ahogy betöltötte a 18-at, felvételt nyert a pártba. Mindenki a csodájára járt. Akkor ez teljesen természetes volt. A munkahelyeken az előrelépés feltétele is volt. Édesanyámnak előbb kellett marxista-leninista egyetemet végeznie, mint szakirányút ahhoz, hogy osztályvezetőnek kinevezzék.
Csakhogy nem kellett mindenkit unszolni, hogy belépjen a KISZ-be, és ott nagyon aktív legyen. Videóban szereplő libernyák "diplomás kommunista" még büszke is volt rá, hogy fölvették.
Megy a lepontozás, de azok, akik elég idősek hozzá, valóban szinte kötelező jelleggel lett KISZ tag, ha akarta, ha nem, muszáj volt belépni.
Akkoriban az alsó tagozatos általános iskolásoknál elkezdődött a ránevelés, kisdobosok (kék nyakkendő, kisbobosok 6 pontja), majd ötödik osztálytól úttörők lettek (vörös nyakkendő, úttörők 12 pontja).
Senki nem kérdezte tőlük, hogy akarják-e, az volt a trend.
Minden iskola xyz számú, nevesített úttörő csapat, az iskola minden oszálya egy nevesített raj, és minden raj 2-3 örs (mókus, Mici mackó, stb), csapatvezetőket pedig a tanulók közül, a tanulmányi eredményeik, közösségi munkájuk figyelembe vételével "demokratikusan" sokszor úgy választottak, hogy az illető, ha akarta, ha nem, azt el kellett vállalni.
Tegyük hozzá, hogy ezeknek a mozgalmaknak volt legalább annyi haszna, értelme, hogy közösségformáló ereje is volt, de már ekkor ott volt nyíltan a politika is.
Az örsök összejövetelein a játék, a szórakozás volt a lényeg, de voltak pl olyan kötelező mozi látogatások, ahol a Csapajev cimű filmet kellett megnézni alig 10 éves gyerekeknek, a nagy ünnepekre (március 15, 21, április 4, május 1, stb) műsorokkal kellett készülni, amit a gyerekek utáltak, de muszáj volt csinálni, és sokszor el is hitették velük, hogy a rendszer milyen jó (kirándulások, jutalmak, stb)
Általános iskola után a közép iskolákban már a KISZ tagság elméletileg önkéntes lett volna, gyakorlatilag kötelező volt.
A KISZ-nek már volt "katonai alakulata", az Ifjú Gárda.
Örsvezetőnek, rajvezetőnek, csapatvezetőnek, KISZ titkárnak lenni a "rendszerváltás" előtti időben nem volt kiváltság, plusz munkát jelentett, volt aki szívesen, büszkén csinálta, és volt aki nem, de csinálta az előnyök miatt (mert bizony a tanároknál olykor már az is számított)
Majd amikor elérkezik az állami vagyin, a pártvagyon magánosításának ideje, akkor értékelődnek fel a különböző mozgalmak vezetői, de nem az iskolákban, hanem az országos vezetésben.
Ezt a részét érdemes lenne kutatni a történelemnek, hogy kihez, hogyan, mennyiért vándorolt át magántulajdonba az állami, a párt vagyona, közöttük Zánka, Csillebérc ingóságai, ingatlanjai.
Az, hogy egy jelenleg politizáló politikus valamikor a KISZ-ben betöltött valamilyen poziciót, szinte természetes, ezt pártállástól függetlenül fölösleges felróni, hacsak nem csinált konkrétan kárt, pl a rabló privatizáció során.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!