Az automatizáció miatt egyre inkább terítéken az alapjövedelem. Ezen miért akadnak ki sokan, amikor az ókori Rómában is a "rabszolgizáció" miatt bevezették az ingyen kenyeret?
Augustus Rómájában, amikor feltört a Birodalom, hirtelen annyi rabszolga lett, hogy minden termelő és iparos rabszolgákat vett "beszélő szerszámnak", biorobotnak. Hülyék is lettek volna továbbra is napszámos plebejusokat alkalmazni, amikor azoknak fizetést kell adni.
Emiatt Rómában nagy munkanélküliség köszöntött be. Egy szabad, de szegény, átlagos római polgár úgy tudott csak pénzt keresni, hogy fel-alá járt az utcákon, mindenhova bekopogott, hol feketézhet egy kicsit pár fillérért.
Ezért a római császárok bevezették az "alapjövedelmet": Minden plebejus család ingyen kenyeret kap. Ünnepekkor, amikor állatokat áldoztak az isteneknek ingyen hús is volt, na meg a Kolosszeumban a mulatságok is teljesen ingyen voltak!
Manapság is hasonló a helyzet, csak a "rabszolga" szót cseréld ki "automatizációra", a "plebejus" szót meg "átlagemberre".
Ha 2000 éve ez Rómában bejött, most miért ne jönne be?
Mert a gépeket nem lehet kizsigerelni, mint a rabszolgákat. Azok nem fognak jobban működni mert odacsördítesz nekik egy korbáccsal, vagy nem lehet leigázni másokat csak hogy utánpótláshoz juss miután a korábbiak meghaltak végkimerülésben.
A gépek összeszerelésére, karbantartására, fejlesztésére, működtetésére folyamatos beruházást igényel, amit ugyanúgy ki kell termelni. Ha pedig mindezt is a gépekkel szeretnéd megtermeltetni saját maguknak, akkor pedig a gépek által termelt javak ára lesz olyan magas, hogy lehetetlen lesz az alapjövedelemből megfizetni.
Az kétségtelen, hogy ami munkát gép el fog tudni végezni, azt gépre fogják bízni, és nem lesz annyi új munka helyette, mint amennyi el fog veszni.
Egyszer már volt ilyen, amikor a mezőgazdaságban megjelentek a gépek. A szántók, aratók, akik elvesztették a munkájukat, bemehettek akkor a városba szalagmunkásnak. Csakhogy most nem lesz ilyen más, tömeges munkaerőt igénylő terület, mint akkor a gyárak, vagyis a szalagmunkás, stb. nem fog tudni hova átmenni.
Ha az lesz, akkor tömeges munkanélküliség lesz.
Úgy látom valaki (a kérdező) nagyon álmodozik az ingyen életről xdd
Pedig az rettentő messze van még, szinte nem is a mi életünkben.
"Az automatizáció miatt egyre inkább terítéken az alapjövedelem"
Persze, majd ha az utolsó agysebészt is felváltották a robotok akkor esetleg bevezetik.
Az a baj, hogy Magyarországon túl nagy az a réteg, akinek bár a munkája nem veszne el (azaz nem neki találták ki az alapjövedelmet, és nem is úgy méretezték hogy őt is eltartsa), mégis csak a lejmoláshoz ért, ingyen akar élni.
Ezáltal az eredetileg tervezetthez képest sokkal többen csak kihasználnák a rendszert, míg betenni sokkal kevesebben tennének.
Ezáltal a szépen pöccre kiszamolt rendszer felborulna. És az amúgy pótolhatatlan helyről kiesők miatt szép kis összeomlás lenne.
Gondolom te sem örülnél ha a nagy ingyenélés közben megtámadna kirabolna és megkéselne egy csapat fiatal mert se iskolai személyzet se rendvédelmi (ők is otthon patkánykodnak az alapjövedelmet kihasználva), majd a kórházba kerülve közölnék veled, hogy vagy a magánba kétmilláért ellátnak vagy vársz három évet időpontra (mert az egészségügyi dolgozók az alapjövedelmen élősködnek).
Akkor kezdjük el a végéről.
Az egészségügyi dolgozók aligha vonulnának haza alapjövedelmezni, ha 100.000-et kapna az, aki nem dolgozik, és a nettó minimálbér egy teljes munkaidősnek 250.000. Az egészségügyi dolgozó inkább szedi a sátorfáját, és külföldre megy dolgozni, vagy pályát módosít, ahol megfizetik.
Megoldás: vonzóvá kell tenni az EÜ pályát, jobb munkakörülményekkel, színvonalas eü eszközökkel, színvonalas bérezéssel és megfelelő egyéb ösztönzőkkel, béren túli juttatással, pl. szolgálati lakás hosszútávú munkavállalás esetén.
#8 nem kizárólag a nettó bér részét kell nézni. Azt a 100ezret munka nélkül kapná, a 250ezret meg hiába több egy olyan munka árán kapná, ami (főleg ebben az országban) sok plusz teherrel felelősségggel, rossz munkahelyi környezettel, kötelező túlórákkal stbvel jár.
Biztos, hogy sok EÜs inkább választaná a kevesebb pénzt, ha a másik lehetőség meg ez.
Rendőr szintén. többi szintén. Ha megugrik a bérszínvonal, megugrik a kereslet is, több lesz a munka.
Amúgy meg éppen jobb lenne a közbiztonság, hiszen kb. lenullázódna a megélhetési bűnözés, ami nagyon sok esetben a bűnözői karrier belépőszintje.
Továbbá az eddigi alapjövedelem-kísérletek pont azt bizonyítják, hogy a mentális egészség is javult, csökken az agresszió, depresszió, nő az empátia, biztonságérzet.
Nyilván lesznek, akik nem akarnak dolgozni, mert úgy vannak vele, hogy nekik nem kell, de azok éppen elég igénytelenek, és azoknak a munkája annyit is ér, ill. megkeserítik a többi ember életét, ha a munkájukkal találkoznak. Valóban nem lesz kötelező dolgozni, de nem is kell, hiszen a technika fejlődésével egyre több munka váltódik ki.
régen egy falu csinált heteken át, most egy ember pár óra alatt elintézi. nem sokára már szinte az az egy ember se kell. szinte, sőt egy ember kell csak néhány szántóra, gyümölcsösre...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!