Mennyivel lesz jobb és másabb az élet Magyarországon, miután bevezették a 200 ezer forint (nettó) minimálbért?
Kérdező, tényleg nem volt szó sehol nettó 200 ezres minimálbérről.
A bruttó 200 ezer is a mostani 167000Ft-ról már 20%-os emelést jelentene.
A kérdésedre: semmi nem változik tőle.
A minimálbérnek nem is szabadna ilyen központi témának lennie. Minimálbért a minimál munkáért kellene kifizetni és az emberek 90%-t nem szabadna hoyg foglalkoztassa, hogy mennyi is a minimálbér.
Egy ekkora minimálbér emelést követnie kell idővel legalább 10-15%-os általános béremelésnek, de lesz ahol nem éri majd el csak az infláció mértékét, mert a cég annyit tud emelni. A minimálbér emeléséhez az állam adni fog valamiféle járulékfizetési kedvezményt a munkaadóknak.
Az infláció kicsit növekedni fog, de az építőiparban bevezetett szigorítások miatt nem lesz jelentős, mert ott nem emelkednek majd az árak, lehet csökkenek is majd kis mértékben.
Az életben nem lesz jelentős változás.
Változást az okozna ha nyernének az ellenzékiek - akkor nem lenne 200 ezres minimálbér bevezetve.
Keveseknek hozna jelentős javulást, inkább csak a gazdaság kifehérítését szolgálná. A munkaerőhiány miatt a legtöbb minimálbéres már most is megkap ennyit csak zsebbe, illetve az egyéni vállalkozók is jók keresnek általában, csak keveset adóznak. Azok járnának jól, akik tényleg csak minimálbért kaptak eddig és megmarad a munkájuk. Viszont rosszul is járhatnak, ha alacsony termelékenységű munkájuk volt, tényleg nem ér sokat a munkájuk és a munkáltató nem tudja kigazdálkodni a magas bért, ezért megszűnik a munkahely, nőhet is a munkanélküliség.
A fővárosban, nagyvárosokban nem lenne gond a magas minimálbérrel, ott pörög a gazdaság, de a vidéki leszakadó részeket, Ormánság, Bodrogköz, somogyi kistepepülések esetében még nehezebb lenne a munkahelyteremtés, oda vonzani a vállalkozókat, hogy magas bérért foglalkoztassák a helyi munkanélkülieket, képzetleneket, cigányokat.
A minimálbér emelés a többi bért is feljebb tolná. Ha nőnek a bérek, több pénze van a vásárlóknak az egyrészt növeli a keresleti oldalt, másrészt a kínálati oldalon is beépülnek a magasabb bérköltségek az árakba, így növelve az inflációt. Az utóbbi 10-11 évben is látható, hogy hiába nőttek Magyarországon a bérek a duplájukra 2010-2020 között, a vásárlóerő, életszínvonal nem nőtt ilyen nagy mértékben, mivel közben volt egy jelentős drágulás is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!