A covid mekkora válságot okozott itthon?
A baj nagy volt kérdező, a megoldások voltak sikeresek amikkel próbálták a végeredményt javítani, a veszteséget és a kárt csökkenteni.
Ráadásul teljesen más volt a válság oka.
A 2009-es válság egy pénzügyi válság volt, ami külső hatással tette tönkre a magyar emberek gazdasági helyzetét. Nagyon sokan voltak a devizahitelesek, az államadósság nagy része is devizában volt és az állami intézményeknek, önkormányzatoknak is devizában volt tetemes adóssága. Emellett már évek óta gyengült a gazdaság, az emberek, cégek már felélték a korábbi megtakarításaikat. A devizaválságban a forint leértékelődése egy pillanat alatt növelte meg minden adós fizetési kötelezettségét, miközben bevétel meg nem nőtt. A cégek és az állam adósságnövekedése miatt, mindenhol leépítések történtek és a munkanélküliség nőtt meg 10% felettiere. Ezért nem is tudtak még részben sem fizetni az emberek. A vesztesége az államnak, a cégeknek és az embereknek elvitte sok korábbi év megtakarítását, a gazdaságot nehezen lehetett ebből kihozni.
Most egy járvány miatt állami döntéssel állították meg a gazdaság bizonyos részeit egy időre, hogy elkerüljük a még nagyobb bajt. A turizmus és a szolgálatóipar egy része az amit nagyon erősen érintett ez a válság, voltak olyan szektorok amiknél semmi nem változott pl. a mezőgazdaságban pont ugyanúgy dolgoztak, termeltek, ahogy volt szektor ami kifejezetten erősödött mint az elektronikai cikkek, sporteszközök forgalmazása, és volt ami kialakult a szinte semmiből, mint az élelmiszerek házhoz szállítása boltokból, éttermekből.
Tehát nem egységesen volt mindenkinek rossz.
Az embereket meg nem veszteség érte, hanem otthon kellett maradniuk és így nm költötték el úgy a pénzüket ahogy szokták. A munkanélküliség ellen sikeres intézkedéseket hoztak, hiszen nem a munka nélkül maradónak adtak pénzt, hanem a cégének, hogy ne legyen munkanélküli az ember. Így könnyebben újra tud indulni az élet és most az emberek elköltik azt a pénzt amit korábban nem költöttek el.
A gazdasági vezetésben ezért támogatják most azokat a programokat, amikben vásárlásra ösztönzik az embereket. Az otthonfelújítási programban ha legalább 1 gyereket nevel a család, akkor már lehet kapni 3 milliót, ha a másik felét hozzá teszi az ember. És lehet ebből légkondit csináltatni, mint mi tettük, vagy új kazánt venni, tetőt javítani, bármit. A lényeg, hogy ebben is kikötötték, hogy fel részben munkadíjnak kell lennie - vagyis nem elég hogy megveszünk egy Kínában gyártott légkondit és majd mi felszereljük, a számlában benne kell legyen a munkabér is ami a felszerelésért jár. Tehát nem külföldi gyártóknak meg az állami támogatás hanem egy magyar munkavállaló bérébe.
Ha egyszerűbben akarjuk szemléltetni, a 2009-es válság olyan volt, mint amikor egy embert autóbaleset ér és kórházba kerül, míg a mostani válság meg olyan, mintha elvették volna a jogosítványát egy időre.
Sőt Európai szinten talán az egyik legkisebbet"
Mesélj még.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!