Magyar vagy a román történelem a nagyobb?
Hivatalosan a románok a dákok leszármazottjai, de az 1800-as évek végéig nem voltak a térképen "Románia" néven, csak Havasalfold meg Moldva volt. Ez a két ország egy ideig felvette a harcot az oszmánok ellen, vagy magyar, török, osztrák, lengyel hűbéresek voltak. Mindkét világháborút megnyerték, igaz elég patkány módon.
Magyarország viszont elég sokáig önálló ország volt, mi is felvettük a harcot az oszmánok ellen, voltunk török hűbéresek, aztán ott a Monarchia és a két vesztes világháború.
2
Pont annyira hivatalos mint a Honfoglalás elmélete. Amúgy a Román történelem gazdagabb. A történelmi magyar királyságot elég gyorsan megszerezték a nyugati uralkodó családok onnantól meg csak egy ütközőzóna volt a törökökkel.
# 4
Honnan veszed, hogy a román történelem gazdagabb?
Románia önálló európai államként csak 1867 óta létezik, Magyarország ellenben legalább 1000 óta.
A két román fejedelemséget kunok alapították, akik rátelepedtek a vlach pásztorokra. Egészen a 17. századig erománosodott kun elit uralkodott rajtuk, majd a törökök konstantinápolyi görög kereskedőknek, fanariótáknak adták kvázi haszonbérbe őket.
A román fejedelemségek európai viszonylatban teljesen jelentéktelen államocskák voltak, mindig valamely erősebb szomszédtól, gyakran éppen a Magyar Királyságtól függve.
A Magyar Királyság népessége 1500-ban kb. négyszerese volt a két román fejedelemség együttes népességének
A két román fejedelemség igen szegény, kulturálisan, társadalmi és gazdasági téren igen elmaradott államnak számított, a Magyar Királyság ellenben a középkor Európa egyik legfontosabb, legtekintélyesebb, gazdag állama volt, óriási nemzetközi presztízzsel.
Még Magyarország 1541-es három részre szakadása után is a Habsburgok Királyi Magyarországa sokkal népesebb és gazdagabb volt, mint a két román fejedelemség együttvéve, sőt az Erdélyi Fejedelemség is jóval nagyobb erőt képviselt, mint a két román fejedelemség együtt.
A magyar államiság mindenképp jelentősebb mint a román. Magyarország régebben létezett mint bármilyen román állam és nagyobb is volt a jelentősége. A román fejedelemségek (Havasalföld és Moldova) meg csak vazallusállamok voltak. Mohács után viszont a magyar államiság is de facto megszűnt.
A dák-római folytonosság elmélete meg nem bizonyított. A legnagyobb probléma az elmélettel hogy 170 év alatt egy provinciát se romanizáltak a rómaiak. Miért pont Dacia lenne a kivétel? A helységnevek is a bevándorlás elméletet erősítik, nagyon sok a szláv és a magyar helységnév a mai Románia területén, ha folymaatos volt a román jelenlét, akkor ennek mi az oka? Római kori helységnevek se maradtak fenn, ellenben a Balkánon igen, ami latin nyelvű népességre utal akkor amikor a szlávok megérkeztek a Balkánra.
Térkép a római uralom idejéről: [link]
Pannónia, A Balkán, Britannia és Észak-Afrika is tovább volt római uralom alatt, mint Dacia, de a lation nyelv nem marad fenn. Miért?
# 4
A Magyar Királyságot nem megszerezték, hanem örökölték az Anjouk és a Habsburgok, ugyanis mind az Anjouk, mind a Habsburgok az Árpád-ház vér szerinti, törvényes leszármazottai, leányágon.
Mellesleg az Anjou-ház uralna Magyarország egyik aranykora volt.
A Magyar Királyságot soha nem tudta meghódítani a török, ellenben a két román fejedelemség az 1400-1500-as évek fordulójától egészen 1867-ig török fennhatóság alatt állt.
A román dák-római elmélet teljes mértékben figyelmen kívül hagyja a Népvándorlás korát. Kezdve a gótokkal, akik leigázták a dákokat és jó ideig megvetették a lábukat a területen. A rómaiak ki is vonultak ez időben Daciából.
A gepidák is sokáig éltek a területen, ahogy később az avarok is. Ekkor már semmi említés nem volt dákokról, főleg nem latin nyelvű dákokról...
Ennyit róluk. Amikor a magyarok bejöttek a vlahok az Al-Duna vidéken éltek. A Gesta Hungarorum Volochi néven jelöli őket. Az Erdélyben jelölt (egy kis területen) Blachi nép valószínűleg besenyő.
Trianon után kellett felerősíteni ezt a "mi előbb éltünk itt" mítoszt. A probléma kulcsa a Népvándorlás figyelmen kívül hagyása, ahogy említettem.
# 6
Mohács után nem szűnt meg a magyar államiság.
Ugyanis az a Habsburgok Királyi Magyarországában a történelmi magyar államiság mind de jure, mind de facto létezett.
Volt önálló magyar országgyűlés, önálló magyar törvények, önálló magyar igazságszolgáltatás, vármegyei közigazgatás, pénzverés, királyi ikoronázás. A Habsburg uralkodó és a magyar nemesség között széleskörű hatalommegosztás, rendi dualizmus létezett.
Ez ma a hivatalos történészi álláspont, lásd például Pálffy Géza: A Magyar Királyság és a Habsburg Monarchia a 16. században című művét.
"Mohács után nem szűnt meg a magyar államiság."
de facto megszűnt
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!