Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Aki akkoriban már felnőtt...

Aki akkoriban már felnőtt volt és dolgozott, leírná nekem milyen volt az élet ténylegesen a Gyurcsány miniszterelnöksége (2004-2009) idején ?

Figyelt kérdés
Ugye mostanában keményen megy a Gyurcsányozás. Főleg kormány oldalról szidják őt hogy mennyire borzalmas volt ő alatta. Én még kisgyerek voltam akkoriban és az érdekelne hogy elfogultság nélkül leírja valaki hogy ténylegesen milyen volt az élet MO-n a Gyurcsány kormány alatt.

2021. júl. 31. 15:50
1 2 3 4
 11/38 molnarmarcell21 ***** válasza:
67%

Nem igazán tudom neked összevetni az akkori helyzetet a mostanival, hiszen egyrészt nem volt munkaerőhiány, másrészt még viszonylag kezdő voltam. Az, hogy most magasabb színvonalon élek, köszönhető a jobb világgazdasági környezetnek, az EU-s pénzeknek, annak, hogy eltelt 15 év, de annak is, hogy van már közel 20 év munkatapasztalatom és több képesítésem, ami Gyurcsány alatt nyilván még nem volt meg.


A fideszesek mindig a jobb életszínvonallal jönnek, de azt elfelejtik megemlíteni, hogy 2014-ig még lejtmenetben voltunk, a Fidesz veszített is majd' félmillió szavazót.


Szóval ha korrektebb képet akarsz kapni a kormányok gazdasági teljesítményéről, akkor inkább vesd össze hazánkat a szomszédos országokkal, mintsem Gyurcsányt Orbánnal.

2021. júl. 31. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/38 anonim ***** válasza:
46%

11

Sokan példáznak a románokkal, hogy már lehagytak minket. Közben Bukarest csatornarendszerében százak élnek.

2021. júl. 31. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/38 anonim ***** válasza:
29%
Akkoriban mindenki a nyugdíjasokat irigyelte, mert nekik legalább volt valami biztos jövedelmük, és ők akkoriban még elég szép emelést is kaptak. Sokszor előfordult, hogy ők tartották el a nyugdíjukból a gyerekeiket, ha nem akarták, hogy az unokáikkal együtt éhen haljanak.
2021. júl. 31. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/38 anonim ***** válasza:
35%

A 2006-os választást a fidesz egyebek mellett a "rosszabbul élünk mint 4 éve" plakátkampánnyal vesztette el, mert az emberek nem érezték, hogy rosszabbul élnének, és egy ilyen hazug lózung akkoriban nem fért bele.


Igaz jobb sem volt...

2021. júl. 31. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/38 anonim ***** válasza:
70%

Tényleg szar volt.

Nehéz volt munkát találni. Házat alig lehetett eladni, béka segge alá le kellett vinni az árát. Mindent eladtak, a vagyonból osztogattak, abból fizették a nyugdíjakat, 4 évig így kormányoztak. Eltitkolták a lakosság és az EU elől az ország helyzetét, az államadósság mértékét, így nyerték meg a választást, a választások után jöttek a megszorítások, majd a válság, ami rendesen odavert az amúgyis romokban lévő országnak.

2021. júl. 31. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/38 anonim ***** válasza:
71%

Szar volt.

Mivel adómentes volt a minimálbér, másra nem volt hajlandó bejelenteni senki.

Ezen kívül még ami fontos, hogy kb mindenki szarért dolgozott.

Burkolóként alig kaptam többet, mint a minimálbér.

Most meg...

2021. júl. 31. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/38 anonim ***** válasza:
61%

Kérdező

Akkor voltunk fiatalok, az első gyerekeink születtek meg éppen. Nem gyurcsány volt az éles kontraszt, hanem a balliberális kormányváltás 2002-ben.

Az előtte levő pár évben a családok kezdtek kicsit helyre jönni, csökkent a munkanélküliség, nőttek a bérek, újra lehetett építkezni, lakást venni mert volt államilag támogatott forint lakáshitelre lehetőség. Az volt a gond, hogy a minimálbér drasztikus emelését nem tudták követni a cégek elég gyorsan és eleinte összetorlódtak a bérek, pl. az egyetemeken a takarítónő is majdnem annyit keresett, mint egy diplomás adminisztrátor. De volt munkalehetőség, az országban mindenhol építkezések voltak, a vállalkozásokat bővítették, az emberek jól élték meg azokat az éveket. 2002-ben elhitték, hogy majd még jobb lesz és Medgyessy az első 100 napos programjában el is kezdte, nagyot emelt a pedagógusok bérén.

Aztán itt ki is fújt a dolog. Az állam haladt a megkezdett úton és ami már elindult fejlesztés, beruházás az meg is valósult utána pár éven belül, de újakat nem indítottak helyettük. Az uniós csatlakozási szerződés tárgyalásánál sokkal kedvezőtlenebb feltételeket fogadtak el az ország számára, mint amire más ország képes volt, simán belementek abba, hoyg a régi tagállamokhoz képest pl. az agrártámogatások nálunk sokkal kisebbek legyenek. A családtámogatásokat az első pillanatban megvágták, így a középosztálybeli gyereket nevelők rosszul jártak, míg a megélhetési gyerekgyártók jobban. Újra visszatértek a segélyek a munkához kötött támogatások helyett, a családi pótlék sem volt ismét iskolába járáshoz kötve. Újra elkezdett nőni a megélhetési bűnözés, a kistelepüléseken az emberek meglopása stb. Valahogy mindig minden csak csökkent, fogyott, soha nem volt elég pénz az államkasszában. Ezért tudta gyurcsány megpuccsolni a saját miniszterelnökét, Medgyessy-t, mert 2004-re már egyre több elégedetlen ember lett az országban.

De ez akkor még nem volt olyan hatalmas ellenállás. A gazdaságot vitte a lendület, a világpiaci fellendülés, az uniós csatlakozás és nem lett rosszabb - csak éppen nem is lett jobb az élet. A bérek még emelkedtek, de már inkább a piac lendülete miatt. Még hitték az emberek, hogy hamarosan bevezetik az eurót, ezért is vettek föl egyre többen devizahitelt a forinthitel helyett. Sajnos az államkasszában egyre nagyobb volt a hiány a nyugdíjjárulékok magánpénztárba kikerülése miatt, hiszen az esedékes nyugdíjakat ki kellett fizetni. Ezért eleinte az a pénz ment rá amiből lehetett volna a gazdaságot segíteni, aztán meg már hitelek kellettek. 2006-ban már aki odafigyelt, az látta, hogy a rezsiköltség egyre nagyobb lett, az árak emelkedtek a bérek viszont éppen hogy követték az inflációt valamivel - de ez még nem volt olyan mértékű, hogy mindenki lássa mekkora a baj. Gyurcsányék jól tudtak hazudni, az EU felé is hamis információkat adtak a magyar gazdaság helyzetéről és a médiában akkor tényleg a kormánynak volt túlsúlya, kevés helyen lehetett a jobboldali véleményekkel találkozni. Még nem volt olyan szerepe a közösségi médiának és viszonylag kevés olyan internetes fórum volt ahol lehetett másokkal beszélni mint itt a gyakorin most. De általánosságban élhető volt az élet, sokan bizakodtak, ezért is kezdtek építkezésbe vagy cégalapításba.

Az oktatásba nagyon durván beleavatkoztak, az szdsz-nek a liberális oktatásfelfogás szerint voltak intézkedéseik. Az egészségügyben egyre kevesebb volt a pénz. A kórházak kritikán aluliak voltak, nem volt pénz semmire. Azok alatt az évek alatt bezártak kórházakat, több ezer embert bocsátottak el az egészségügyből és nagyon kevés volt a fizetésük. Az uniós csatlakozással rengeteg orvos, nővér ment el nyugatra. bezártak rengeteg iskolát, nagy tüntetések voltak mikor tanév közben jelentették be hogy összevonnak intézményeket és az egyik iskolából, amit bezárnak, két másikba szórják szét az osztályokat megbontva. Majdnem tízezer pedagógusnak szűnt meg a munkahelye. A kistelepüléseken bezártak postákat költségcsökkentés címén, megszüntettek vasútvonalakat ugyanezért. Sok óvoda, bölcsőde zárt be - a mi amúgy jó anyagi helyzetű városunkban is megszüntették az egyik bölcsődét, így sokan nem tudtak menni dolgozni a fiatal anyukák közül, vagy a fizetésüket ki kellett adni magán bölcsődei ellátásra. 2006-ban a választások után napvilágra került gyurcsány őszödi beszéde és onnantól már azt is lehetett tudni, hogy nem szimplán nem jöttek össze a kormánynak a tervei, hanem nem is volt semmi tervük, nem is tudták mit kellene csinálni. csak majd megszakadtak, hogy úgy tűnjön mintha kormányoznának. Gyurcsány maga mondta el hogy a világgazdaság helyzete és az uniós pénzbőség mentette meg őket, mert ezek - meg trükkök százai segítségével tudták megnyerni a választásokat.

Ezután az emberek már nem is hitték azt hogy csak éppen ők érzik egy kicsit rosszabbnak a helyzetet. Megindultak a cégeknél a körbetartozások. Sokakat az állam nem fizetett ki egy-egy megrendelésnél, beruházásnál, másoknál meg az állam odaadta a pénzt a fővállalkozónak, aki meg eltette és nem fizette ki belőle azokat akik valójában dolgoztak. a kisebb cégeknek viszont bért kellett fizetni és adót kellett fizetni. Sokan eladósodtak, tönkrementek még a válság előtt.

2008-ban már jött a világválság híre, de akkor gyurcsányék még azzal álltak ki, hoyg ide nem is fog elérni. Közben az állami intézményekben hitelekből fedezték a beruházásaikat, az önkormányzatoknál meg néha már az alapvető feladataikhoz is kevés volt a pénz és arra is hitelt vettek fel. devizahitelt. Már 2006 előtt figyelmeztették a kormányt a hazai gazdasági szakemberek, a nemzeti bank vezetője is és a nemzetközi szakértők is az eu-tól, hogy túl sok a devizahitel, nagyon nagy a kockázata. Ennek ellenére még az önkormányzatoknak is ezt javasolták, az embereket meg reklámokkal terelték a devizahitelekbe.

Minden január azzal kezdődött, hogy a rezsidíjakat mennyivel emelik meg. Majd utána derült ki, hogy a béremelés eléri-e ezt a szintet vagy alatta marad. nem az volt mint az elmúlt években, hogy 8 éve nem változott a víz, áram, villany ára, hanem durván emelkedett mind. A béreknél nem az volt a téma, hogy lesz-e ismét 2 számjegyű béremelés, vagyis 10% feletti, miközben az infláció 3-5% között van, hanem hogy ha 6% az infláció akkor lesz-e 6%-os béremelés vagy csak 3%.

Sokáig nem látszott nagyon a visszaesés, mert az emberek rengeteget vásároltak hitelre. 2008 év végé viszont a devizahiteles válság beütött és onnantól minden zuhanni kezdett.

Eközben voltak olyan "apróságok" hogy megtiltották az állami hirdetéseket és az állami cégek hirdetéseit a jobboldali lapokban, kitiltották ezen jobboldali sajtótermékeket az állami intézményekből is. Vagyis nem tudtál magyar nemzetet olvasni egy minisztériumban vagy állami cégnél, míg ingyen megtehetted hogy népszabadságot olvasol, mert azt megrendelte a cég és ott volt az asztalon. a közhangulat is sokat romlott, kiderült hogy újságírókat akartak kábítószeres ügyletbe keverni, egy állami cég (Millenáris park, 2002) vezetőjét letartóztatták hűtlen kezelés miatt, miközben a végére kiderült, hogy a bűne annyi volt, hogy a látogatók kaptak egy szóróanyagnak szánt ingyenes karórát a belépőjegyük mellé. A 2006-os rendőrterror meg remélem neked már nem újdonság.

Összességében mint mindig, az emberek élték a maguk életét. Hiányzott az a nyugalom amivel ma lehet tudni, hogy a következő év nem lesz nehezebb, hanem egy kicsivel mindig jobb lesz. Nem volt stabil hit a jövőben és az állami gazdasági intézkedések alapja a megszorítás, adóemelés, megvonás, leépítés és létszámcsökkentés volt. Nem volt katasztrofális nyomorgás vagy tömeges elszegényedés 2008 végéig, sőt, az emberek jó része szépen haladt, hiszen mindenki alapvetően saját maga kell megoldja az életét, nem az állam. De nőttek a tartozások, egyre többen voltak akik nem tudták fizetni a rezsidíjaikat, nem nőttek a bérek úgy ahogy a kiadások és nem érezted úgy, hogy megéri többet dolgozni. Mellé mentálisan is kikészítő volt, hoyg a kormányzat mindenben azt tette amit más országok elvártak tőlünk, akkor is ha azzal tömegeknek okoztak kárt vagy nehézséget. Pl. túlteljesítve az eu-s elvárásokat, nem hosszú évek alatt kellett a kisboltokban az újabb egészségügyi szabályoknak megfelelni (külön mosogató a tejes és húsos termékeknek, takarításnak stb) hanem azonnal, rázúdítva a költségeket a boltosokra. Nagyon magas lett a feketén dolgozók aránya és hatalmasra nőtt a minimálbéresek létszáma, mert a többségük zsebbe kapta a bére egy jelentős részét. Ebben volt még benne a határon túli magyarok elleni uszítás és más hasonlók, amik néha jobban számítanak mint egy béremelés.

Ne akard azt az időt visszahozni, senkinek nem volt jó. Azoknak sem akik most olyan hangosan kampányolnak gyurcsányék mellett, csak nekik elég volt hogy másoknak még rosszabb volt az élete.

2021. júl. 31. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/38 anonim ***** válasza:
64%

Én akkor jól kerestem hazai viszonylatban, de a minimálbérre voltam bejelentve, mint mindenki, aki jól keresett. Gyurcsány előtt is átlag felett kerestem.

Viszont Gyurcsány alatt kezdtem érezni, hogy hónapról hónapra egyre kevesebbet ér a pénzem.

Az elektronikus és nyomtatott sajtónak kb. a 80%-a ballib volt, de nem sírtak a sajtószabadság miatt.

Szinte semmilyen pozitív kormányzati bejelentés nem volt.

2021. júl. 31. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/38 anonim ***** válasza:
32%

#10: Az ugyanazon intézményben végzett vizsgálatok után csak egyszer kellett vizitdíjat fizetni, illetve évente max. 6000 forint vizitdíjat kellett fizetni, a többit visszaigényelhetted.


A többi hazugságod pedig szóra sem érdemes, ha te ezt mind elhiszed amit leírtál, akkor vannak bajok a fejedben.

2021. júl. 31. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/38 anonim ***** válasza:
63%
#18: Szerencsére most nem ér egyre kevesebbet a pénzed, a forint nem veszítette el értéke harmadát az euróhoz, dollárhoz képest az elmúlt 10 évben, és most már véletlenül sem fordul elő olyan, hogy valakit minimálbérre jelentenek be, a többit pedig zsebbe kapja.
2021. júl. 31. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!