Az EU versenyképessé teheti Paks II-t, az atomerőmű-építéseket az éghajlatvédelmi szigorításokkal?
Az EU 2030-ig 55%-kal csökkentené az üvegházgáz emissziót. A mostani elképzelések szerint a két új paksi blokk is 2030-ra lépne üzembe.
A tervek szerint a CO2 kvóta piacot is szűkítik. Ha az árak elérik a 100-150 euró/tonna értéket, akkor már szinte teljesen ellehetetlenítik a szénerőművek, gázerőművek működését. Ha ezekkel nem kellene versenyezni az atomerőműveknek, csak az ingadozó termelést adó naperőművekkel, szélerőművekkel, vízerőművekkel, tározós erőművekkel, akkumulátorokkal, akkor nyilván jobb lehet a versenyképesség, nyereség, megtérülés és nem kellene ez miatt aggódni.
Paks II egy 4000 milliárdos beruházás, így nyilván nem mindegy, hogy egy veszteséges vagy egy nyereséges projektbe folyik az állami pénz.
A szénerőművek már 25-30€/t árnál ellehetetlenültek, de a gáznak sem kell sokkal magasabb ár.
A nukleáris energia azonban nem az alacsony EUA CO2 árak miatt versenyképtelen, hanem a magas biztonságtechnikai költségek miatt.
Kérdező
1. "Az EU 2030-ig 55%-kal csökkentené az üvegházgáz emissziót. " Ez kb. olyan, mintha egy tornaterem öltözőjében a birkózócsapat meg focicsapat mellett az egy szem íjász vállalná, hogy ezentúl majd kevesebbet fog izzadni. Szép gondolat, de qrvára nem fog számítani, mert a büdöset eddig is a többiek csinálták. Nagyon szép dolog, hogy mi itt Európában csökkentjük a kibocsátásunkat, de ez eddig is elhanyagolható volt a világ többi részéhez képest. A keveset hiába felezzük meg, ha közben a többiek meg egyre többet fognak kibocsátani - még azt is amit így nem nálunk Európában lehet majd az ipari gyártással termelni.
2. az atomenergia már most is versenyképesebb a többihez képest, ezért veszik még a németek is a francia atomerőművektől a hiányzó áramot a rendkívül drága lakossági áram részeként.
Teljesen igazad van, ez az amit csinálnak, az állam ad támogatást jelenleg a megújuló energia árához és ezt eddig is az adóbevételekből lehetett fedezni. Valóban így lehet egy irányba eltolni a piacot - és nem is feltétlenül rossz ez a dolog - hogy megdrágítjuk azt amit nem akarunk, hogy vegyenek az emberek, így közel azonos lesz az ára azzal, amit meg szeretnénk, hogy vegyenek. Elég utána pár reklám arról, hogy a jóemberek megújuló energiatermelést használnak, és azt is fogják használni.
A Paks 2 beruházásnak nem a 2030-as EU szigorítás ad versenyképességet, hanem már most lehet látni, hogy az atomenergiával termelt áram ára sokkal olcsóbb a többinél, a nagyon drága beruházással együtt. De segíteni fog, az igaz.
Az EU-nak meg nem 2030-ra kellene bevállalnia egy újabb szigorítást, hanem teljesíteni azt amit korábban a tagállamok bevállaltak. Nálunk ez jól megy, de sok országban nagyon el vannak maradva a korábbi vállalásaiknál is. Az EU 2030-as terve amúgy kész elmebaj. A belső égésű motorú autók gyártásának tilalma fogja kicsinálni az autóipart, vele sok ország gazdaságát - és vissza fognak hozni minden egyes kiszuperált, már 20-30 éves autót forgalomba ha nem lehet majd új benzines autókat venni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!