Mi értelme, hogy kétfordulós lesz a választás?
A kétfordulós választást azért találták ki, hogy a megválasztott jelölt biztosan legalább a választók felének a támogatását élvezze.
Képzelj el egy olyan választást, ahol 5 jelölt van 1 mandátumra: Farkas, Kecske, Disznó, Tyúk, és Szarvasmarha. Az állatok összegyűlnek, és szavaznak: A Farkas kap 30%-ot, a Kecske 25%-ot, a Disznó 20%-ot, A Tyúk 15%-ot, a Szarvasmarha pedig 10%-ot. A Farkast megválasztják, és az első intézkedés az lesz, hogy a farm farkasai szabadon megehetik a többi állatot.
Most képzeljünk el egy kétfordulós választást: az első kör eredménye ugyanez, és így a Farkas és a Kecske bejutnak a második fordulóba. Azonban mivel a többi jelölt tudja, hogy a Farkasra nem szavazhatnak, mert annak számukra igen csúnya vége lesz, a második fordulóban a Kecske toronymagasan, 70%-al megnyeri a választást.
Ahogy láthatod, ezért nincsen Magyarországon kétfordulós választás: az egyfordulós választás mindig a legnagyobb pártnak kedvez, akkor is, ha amúgy csak a szavazók kisebbsége szavaz rájuk. Ennek köszönhetően mind a pártoknak, mind a szavazóknak az egyéni választókörzetes szavazásokon "taktikázniuk kell". A szavazók ilyenkor gyakran nem az alapján szavaznak, hogy melyik jelölttel szimpatizálnak legjobban, hanem inkább ellenszavaznak. Ennek a rendszernek az eredményét lehet látni az USA-ban, ahol kialakult egy kétpártrendszer, és a külsősöknek esélyük sincs bejutni a törvényhozásba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!