Miért megengedett, hogy egy pártnak 2/3-os többsége legyen akár már 30% körüli eredménytől?
A régi választási rendszerben 386 képviselő ült a parlamentben, ebből 210 ember lista alapján került be a parlamentbe, 176 pedig egyéni választókerület alapján. Ahhoz, hogy egy párt kétharmaddal rendelkezzen (azaz kis híján bármit megtehessen) 255 képviselő kellett. Ez azt jelenti, hogy ha az összes egyéni választókerületben az ő jelöltjük nyert, akkor is minimum 37,5% kellett (79 ember a listákról).
Aránytalan és igazságtalan volt, sok képviselővel, ezért már nagyon régóta aktuális volt a módosítás, ami 2011-ben jött el.
Ma 199 képviselő ül a parlamentben, ebből 106 egyéni választókerületből jut be, 93 pedig listáról. Itt a 2/3-hoz 133 fő szükséges, ami azt jelenti, hogy ha egy párt jelöltjei nyernek az összes választókerületekben (106 képviselő), elég 29%-ot szereznie (27 jelölt), hogy 2/3-al rendelkezzen. Erre egyfordulós rendszerben nagyobb az esély, mint korábban.
De a szavazók 30%-a messze nem többség. Ennyi erővel egy másik párt rendelkezhet 70%-al (ez esetben két párt jut be a parlamentbe) és mégsem az a párt kormányoz amit a szavazók többsége szeretett volna, hiszen mindössze 66 fő ül bent közülük a parlamentben. Sőt, a kevésbé támogatott pártnak egyezkednie se kell, hiszen kétharmaddal azt tesz amit akar, nem számít mit mond az ellenzék.
Természetesen a példa végletekben gondolkozik, minimális az esélye, hogy egy párt 70%-ot ér el úgy, hogy nem nyer egyetlen körzetben sem, illetve nem számoltam töredék szavazatokkal, kompenzációval sem, de arra rámutat, hogy mennyire aránytalan a rendszer. A régi se volt jó, de a mostani még aránytalanabb.
Miért van egyáltalán lehetőség arra, hogy egy pártnak 2/3-os többsége legyen akár ilyen kis eredménnyel? Miért ennyire igazságtalan és aránytalan a rendszer?
Mert a magyar választasi rendszer aránytalan, és sz@r. Rengeteg cikk szól erről. És ahogy a Fidesz gyengül, csak még jobban az lesz, ennek ellensúlyozására.
Csak a Fideszesek örülnek ennek, mert nekik kedvez. Nekik az a demokrácia, ahol matematikusok találják ki a Fidesz megbízásából, hogy egyre aránytalanabb legyen a mandátumok elosztása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!