Miért nem emelik a minimálnyugdíjat 2009 óta?
"Egy csomó munkavállaló nem is tudott arról, hogy a munkáltatója minimálra jelentette be. Ezek után is az ő hibájuk?"
Nyilván a zorbáné, kié lenne?
"Ezek után is az ő hibájuk? Kötve hiszem."
Hát a bérpapírjukat se nézték meg?
Vagy azt se tudták, hogy ilyet kapniuk kéne?
(Amúgy én messze 30 fölött vagyok.)
Lehet, hogy a munkáltatójuk is át akarta őket verni, de ha figyeltek volna a saját dolgaikra, akkor nem tudta volna.
"Miért nem emelik a minimálnyugdíjat 2009 óta? őleg annak tükrében, hogy egy csomó szociális ellátás a minimálnyugdíj összegétől függ. "
Pontosan emiatt nem emelik meg.
Egy másféle gazdasági filozófia szerint működtetik az országot 2010 óta. A cél nem a segélyek és egyéb nem munkához kötött juttatások emelése, fizetése, hanem az, hogy minél több ember dolgozzon.Valóban nem nyúltak ezekhez a pénzekhez, ellenben minden olyan munkával megszerezhető kedvezmény, járulék ami ezekkel párhuzamosan van, az jelentősen növekedett az elmúlt években.
Mik vannak összekötve a nyugdíjminimum értékével? Aktív korúak ellátása, ezen belül a foglalkoztatást helyettesítő támogatás és az egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatás, az időskorúak járadéka, a települési támogatás, a közgyógyellátás, egészségügyi szolgáltatásokra való jogosultság, a havi rendszeres szociális ellátás változása. A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosultság, gyes, gyet.
Ezek között van ami jó ha alacsony, mint a közgyógyellátásnál vagy jogosultságoknál a határ amit ez alapján vesznek figyelembe és van ahol rossz, mint a gyes vagy a kifizethető támogatások.
A szemléletkülönbség abban van, hogy nem azt akarják hogy azért legyen gyereke valakinek mert nem akar vagy nem tud állást találni magának és előtte dolgozni, hanem hogy mindenki dolgozzon (vagy tanuljon) és utána legyen gyereke. Ha van munkája, akkor nem a gyes lesz az ami a bevétele lesz, hanem a gyed, amit megemeltek sokkal jelentősebb mértékben és már a nagyszülő is mehet gyed-re nem csak a szülő. Ahogyan ne a családi pótlék legyen jelentős, ami mindenkinek alanyi jogon jár, hanem a munkabérből igénybe vehető családi adókedvezmény, ami már 1 gyereknél is több, mint amit egy családi pótlék emelés jelentett volna ha folytatják a korábbi éveket. 1 gyereknél a családi pótlék 2003:4600Ft-ról lett 2010: 12200Ft, ez 7 év alatt 165% emelkedés. 2011-től a családi pótlék mellé már járt 1 gyerek esetében havi 4000Ft adókedvezmény, vagyis az államtól 2011-ben már havonta 16200Ft-t kapott a dolgozó szülő (egyszülős háztartásokban több a családi pótlék). 2021-ben ez a családi adókedvezmény már 10000Ft, így a családi pótlékkal együtt 22200Ft-t kap egy egygyerekes család. Ez 79%-os emelkedés volt ebben a 10 évben - mikor az infláció sokkal kisebb volt a korábbinál.
A segélyeket pedig szándékosan tartják alacsonyan, hogy mindenki munkával akarjon jövedelemhez jutni ne az önkormányzat vagy állam támogatásaiból.
A nyugdíjasoknál nem érinti ez a nyugdíjmimónimum sak azokat akik nem tudták megszerezni a nyugdíjhoz szükséges minimális 15 év szolgálati időt vagy annyira kicsi lenne a nyugdíjuk, hogy ezt a minimumot kellett felállítani számukra. A mai nyugdíjasok között ilyen már nagyon ritka, hiszen a minimálbér és a minimális, szolgálati időre is jogosító juttatások mellett is ha valakinek meg van ez a 15 éve, akkor már ennél sokkal magasabb összegre jogosult nyugdíjként.
A lényeg, hogy szemlélet különbség van és szándékosan nem emelték meg ezt a nyugdíjminimumot.
Amúgy a saját véleményem, hogy ezt elhibázták, mert egy infláció követő emelés a költségvetést nem terhelte volna meg, a szándékon nem változtatott volna hogy a munkával szerzett jövedelem legyen jelentősebb és megszüntette volna azt a jogos támadási felületet, hogy semmit nem emeltek rajta miközben az értékéből veszített.
#11 "Egy csomó munkavállaló nem is tudott arról, hogy a munkáltatója minimálra jelentette be. Ezek után is az ő hibájuk? Kötve hiszem."
Ez butaság.
Mindenkinek meg kell és meg is kellett kapnia a fizetési elszámolását, ahogyan minden évben magának kellett kitöltenie és elintéznie az adóbevallását.
Azt megértem, hog valaki nem tudott arról, hogy hónapokig minimálbérre volt bejelentve, de legkésőbb következő év februárjában ez kiderült amikor kiadták neki kötelezően az éves bérelszámolását, hogy ki tudja tölteni az adóbevallását. Csak 2 éve csinálja ezt meg az adóhivatal az emberek helyett, korábban mindenkinek magának kellett a papírjait összegyűjteni, a papír alapú adóbevallásban a megfelelő rovatba beírnia - két példányban, majd aláírva leadnia az APEH-nek. Nincs olyan, hogy "nem vettem észre 10 éven keresztül, hogy minimálbérre voltam bejelentve" mert ő maga írta be mennyi volt az éves jövedelme!
#14 Kérdező
Most jön a jogos kérdés, hogy TE hány éves vagy? Mert nekem inkább tűnik úgy hogy TE vagy nagyon fiatal.
Bérpapír 50 éve is volt.
De amióta SZJA és adóbevallás van, vagyis az 1980-as évek végétől, azóta tudjuk mi a bruttó és a nettó fizetés, amit a bérpapírról leolvasunk.
Azért is kell a bérpapír, mert ha adóbevallásnál adókedvezményt érvényesítesz, és te töltöd ki az adóbevallásodat, akkor el is kell tudnod igazodni rajta.
Tipikus hülyegyerek.
Mindenki hibás!!!4!4
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!