Valaki el tudná magyarázni, hogy hogyan is volt a MANYUP ellopása, ha egyáltalán ellopásnak minősült?
Kellet foltok tömködésére az a pénz..
Ha meg ad is,akkor meg valahonnan elvesz cserébe..
1997-től (Horn-kormány) a nyugdíjjáruléknál a következő változtatást hozták be. Lehetőséged volt átlépni magán-nyugdíjpénztárba (MANYUP), ill. pályakezdőknek kötelező volt. Ez esetben a 8% nyugdíjjárulékodból 6% a MANYUP-ba ment, csak 2% az állami nyugdíjbiztosítónak. Viszont ezzel együtt járt az is, hogy MANYUP-tagok kevesebbet kaptak volna nyugdíjas korukban az állami nyugdíjalapból, hisz a különbséget a MANYUP fedezte volna. Akkoriban ki lehetett számoltatni, hogy kinek éri meg átlépni, kinek nem. Általában azt mondták 47 éves kor felett nem érdemes, alatta igen, de ez jövedelemtől is függött.
Tehát a MANYUP-ba belépő ember nem fizetett be külön pénzt a MANYUP-ba. Viszont mégiscsak kötött egy szerződést az állammal, hogy évtizedeken át ő nyugdíjjáruléka egy részét nem az államnak adja, hanem egy pénzintézetnek, amelyik azt befekteti, hozamot termel. Viszont évtizedek múlva, mikor nyugdíjba megy a MANYUP-tag, az államot kevésbé terheli meg az ő nyugdíjának kifizetése.
Ennek a bevezetését a demográfiai helyzet indokolta. Az állami nyugdíj úgy működik, hogy a mostani nyugdíjas (eltartott) nyugdíját a most dolgozó és közterhet fizető ember (eltartó) befizetéséből adják oda (most nem nyugdíjjáruléknak hívják, hanem szociális hozzájárulási adónak). Ha egyre kevesebb eltartóra jut ugyanannyi eltartott, akkor egyre nehezebb ezt kifizetni. Vagy még tovább kell emelni a nyugdíj-korhatárt, vagy reálértékben csak egyre alacsonyabb színvonalú nyugdíjat tud az állam adni, vagy a közterheket kell emelni. Ezen segített volna a MANYUP. Viszont ennek hátulütője volt, hogy amíg a tényleges MANYUP-kifizetések el nem kezdődnek, addig kevesebb befizetésből kell ugyanannyi nyugdíjast, ugyanolyan színvonalon eltartani. Ez nyilván nem lehet, ezért az államnak állandóan ki kellett pótolnia ezt. Amikor Orbán ezt a rendszert (szinte) felszámolta, akkor már csak 3 évre voltunk attól, hogy elkezdődjenek az első kifizetések, tehát onnantól fokozatosan csökkent volna az államra nehezedő pluszteher.
Azért írtam, hogy szinte, mert a MANYUP-ok elvileg nem szűntek meg. A lakosság pici része az akkori zsarolós, hazudozós kampány ellenére is maradt a MANYUP-ban. A többieknek addigi befizetéseit megkapta az állam, de a reálhozamot (vagyis a befektetett pénzük hozamának infláció feletti részét) kifizették az embereknek. Ez általában pár százezer forintot jelentett egy átlag negyvenes éveiben járó embernek. Viszont aki maradt a MANYUP-ban, 2010 őszétől annak sem megy oda a közterheiből egyetlen fillér sem, csak az addig befizetett pénze marad ott. Ezért a MANYUP-ok egyesültek, és éves szinten 12e Ft-ot kérnek a tagjaiktól, aminek nagy részét működési költségeikre fordítják, kisebb része gyarapítja a MANYUP-számlát.
A szemétség az alábbi volt a MANYUP-ok (szinte) felszámolásában.
1. Azt állította a kormány, hogy a MANYUP-ok eltőzsdézték az emberek pénzét. Hogy ez mekkora hazugság volt, azt pont az mutatja, hogy az emberek kaptak készpénzt, tehát a MANYUP-ok inflációnál is magasabb hozamot produkáltak nekik.
2. Azt állították, hogy az államiba visszalépőknek lesz egy egyéni számlájuk, amin nyilván lesz tartva, mennyit fizettek be. Ebből semmi nem lett.
3. Aki vissza akart lépni, annak semmit se kellett csinálnia, aki maradni akart, annak személyesen kellett intézkednie erről (telefonon, levélben, interneten sem lehetett).
4. Azt mondták, hogy aki marad, az egyáltalán nem fog kapni állami nyugdíjat, még úgy sem, hogy ezután az államiba kell befizetnie. Ezt közben módosították, mert ez nyilvánvaló igazságtalanság lett volna, de sok ember ettől való félelmében se mert maradni.
5. Aki maradt, annak is azóta csak az állami nyugdíjalapba mehet a pénze. Tehát az állam felrúgta vele azt a szerződést, amit ő annak idején, mikor belépett a MANYUP-ba, kötött az állammal: járuléka egy részét nem az államiba fizetné, ezért nyugdíja egy részét nem az államtól kapná. Mivel ez évtizedekre szóló megállapodás, különösen fontos lett volna, hogy egy későbbi kormány a már meglevő szerződések szabályait egyoldalúan ne változtassa.
Az állami nyugdíjjal az a baj, hogy Orbán minden erőfeszítése ellenére sem állt meg a népesség-csökkenés. Vagyis egyre kevesebb aktív korúnak kell egyre több nyugdíjas nyugdíját kitermelni. Ez nagyon nagy bajt okozhat pár évtized múlva, de addigra Orbán már sehol sem lesz, és így nem őt fogják szidni az akkori nyugdíjasok (kb. mai negyvenesek).
Jellemző egyébként az emberekre, hogy a legtöbben csak úgy egyszerűen örültek a reálhozamnak, hogy hirtelen kaptak valahonnan egy kis pénzt. Eszükbe sem jutott, hogy ezzel eddigi 10-20 éves megtakarításukat dobták ki, és 20-30 év múlva teljesen az állam fizetőképességén fog múlni, hogy lesz-e nyugdíjuk.
Aki magánpénztári tag lett, az kevesebb nyugdíjjárulékot fizetett az állam felé, ezzel csökkenni kezdett az a pénztömeg, amiből fizették a nyugdíjakat. Ugyanakkor az EU nem járult hozzá, hogy nagyobb mértékű legyen az állami kiadásunk.
Ezért ezt a külön számlaszámon kezelt 3000 milliárdot, felhasználták szükség szerint úgy, hogy a volt tagok ugyanúgy kapják majd az állami nyugdíjat, ha visszalépnek az állami nyugdíjrendszerbe. A túlnyomó többség visszalépett.
"Vagy ugyanolyan mértékű állami finanszírozású nyugdíjat fognak kapni, mint ahogyan azt a MANYUP-pal együtt kapnának?"
Na, erre nem válaszoltam.
Szóval aki maradt, annak kiszámolják, hogy mennyi év esik neki így ki az államiból, és azokra az évekre a korábbi szabályok szerinti elszámolást alkalmazzák. Vagyis kevesebbet fognak kapni az államtól, de nyilván csak annyival, ahány évig a MANYUP-ba ment a nyugdíjjárulékuk.
Amúgy jobban átgondolva, nyilván az állami nyugdíjas jár jobban, hiszen ő az élete végéig kapja a nyugdíját.
A magánnyugdíj pénztár tagja meg csak addig kap nyugdíjat, amíg el nem fogy a számlájáról az összegyűjtött pénze.
5-ös nem egészen!
Először is, amikor nyugdíjba mész, nem tudod, még hány évig fogsz élni. Ha egy év múlva meghalsz, az állami nem fizet tovább. A MANYUP-nyugdíj örökölhető volt. Továbbá lehetett volna választani, hogy egy összegű kifizetést kérsz, vagy járadékot határozott időre (mondjuk 10 évre), vagy járadékot életet végéig. Ez utóbbi esetben persze nincs öröklés. Ekkor a MANYUP-szolgáltató felméri, hogy hány éves vagy és várhatóan hány évig élnek még az annyi idős, olyan nemű emberek. Ezután kiszámol neked egy havi járadékot. Itt megint lehet, hogy túléled az átlagéletkort és a MANYUP pénzt "ajándékoz" neked, vagy hamar meghalsz, és a maradék pénzed bent ragad (amiből más, hosszú életű járadékosokat fognak fizetni). De a részletszabályok annyira nem is voltak kidolgozva, mert akkor még sok év volt hátra addig, hogy az első kifizetés aktuális legyen.
Továbbá a MANYUP-ok reálhozamot produkáltak, vagyis olyan plusz hozamot, ami az állami befizetésedben egyáltalán nem volt.
De az igazi nagy különbség nem ez volt.
Hanem az, hogy ilyen demográfiai helyzetnél nem lehetsz abban biztos, hogy állambácsi 30 év múlva egyáltalán tud-e neked fizetni. Vagy ha igen, mennyit. Ha az állam végképp fizetésképtelen lenne, akkor az állami nyugdíjra jogosultak pontosan nulla forint nyugdíjat kapnának, míg a MANYUP-osok a MANYUP-tól járó pénzüket azért megkapnák.
Én pályakezdő voltam, tehát nekem kötelező volt a MANYUP-ba belépnem, de egyébként is be akartam. Sokkal jobban bíztam, és bízok most is egy nemzetközi pénzügyi szervezet fizetőképességében, mint a magyar államéban. Úgyhogy én pl. azon kevesek közé tartozom, akik maradtak a MANYUP-rendszerben 2010-ben.
"... ilyen demográfiai helyzetnél nem lehetsz abban biztos, hogy állambácsi 30 év múlva egyáltalán tud-e neked fizetni."
Senki nem fizet honvédelmi adót, aztán van mégis hadseregünk, sőt, most kezdtek iszonyú nagy fejlesztésbe.
Semmiféle "lopás" nem volt, ez megint hazugság.
"A magánnyugdíjat az emberek fizették, hogy nyugdíjas éveikre legyen (több) nyugdíjuk" ez is hazugság, semmit nem fizettek, hanem a nyugdíjjárulékok egy részét csatornázta oda az állam, nem a saját nettójukból tettek oda valamit. Amiről te beszélsz, az az önkéntes pénztári befizetés, azok most is ugyanúgy megvannak.
A MANYUP egy rossz konstrukció volt amit már az MSZP is igyekezett felszámolni Bajnai idején. belevittek olyan elemeket, amik miatt a nyugdíjjárulékok egy része NEM nyugdíjra ment volna (pénztárkezelői költségek és profit, "öröklés" stb) - most mind oda megy.
A MANYUP cégek nagy része szépen felélte a befizetett pénzt, csődöt jelentett és eltűnt a pénzzel.
Ezt számolta fel a kormány. Nem vette el tőled. Nem úgy történt, hogy a sázmládon volt 1 millió, és a kormány "lenyúlta".
Ez a ballib propaganda.
Csakhogy ha nem irányítja a kormány vissza a TB-be, akkor bedől az egész egészségügy, mert 2010-ben egy totálisan kifosztott kasszát, eladósított országot, fővárost hagyott hátra a Gyurcsány/Bajnai maffia.
És EZT ismerte be már 2006-ban Gyurcsány! Ezért kezdődtek meg a békés, hónapokig tartó tüntetések!
Akkora kárt okoztak, mint a 2. világháborúban. minden rothadt, leállt, bedőlt, offshorozva vitték ki az ezermilliárdokat. Az emberek vagy ettek, vagy rezsit fizettek. Sokan meghaltak, mert nem tudták fizetni a vizitdíjat, kórházi ágydíjat, mentődíjat, receptdíjat, a szabadáras gyógyszereket, nem kerültek sorra az több éves várólistákon.
Ne akarjátok ezeket vissza, mert akkor nektek is ugyanúgy végetek, mint a propagandájuk által veletek meggyűlöltetett Fidesz-szavazóknak.
Mindenkinek! Az egész országnak. És nem is titkolják, hogy ha nyernének, akkor minden családtámogatást, oktatás támogatást, rezsicsökkentés, kis-és középvállalatok támogatását, munkahelyteremtést azonnal megszüntetnétek és olyan giga adórendszert vezetnének be, hogy megint sorra dőlnének be a vállalkozások, megint 15-20%-os lenne a munkanélküliség.
Bevezetnék az általános vagyonadót, ingatlanadót, prédára várnak az ingatlanmaffiák.
László Imre az ATV-ben jelentette be, hogy 70 kórházat szüntetnének meg és privatizálnák. Bevezetnék megint a fizetős egészségügyet, és a TB-re csak alapellátás járna. Aki műszeres vizsgálatokat, kórházat, műtétet akar, azokat a multi magánegészségügyi biztosítókhoz terelnék.
És akkor az időseknek és gyerekeknek kaput...
Ígérnek ezek mindent, mint mindannyiszor. Aztán, mikor hatalomra kerülnek, azonnal ellopnak miondent, aztán azt mondják neked: ígértem, járni jár, de nem jut.
Mint most a fővárosban és az összes megszerzett kerületben.
Most már nem pártot választunk, hanem ÉLETET, vagy HALÁLT.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!