Jó volt a Kádár-rendszer?
"Ha a Kádár-rendszerben az emberek annyira szerették azt a rendszert és annyira jó volt"
Ja, annyira szerették mint a szart...
Ne keverd össze as politikai rendszert a megélhetéssel! Egy átlag fiatal tud házat építeni? Tudnak évente nyaralni menni a Balatonra, vagy valamelyik szakszervezeti üdülőbe? Van mindenkinek munkája?
Akkor éltek a legjobban az emberek.
Igen 90-ben szinte mindenki az akkori ellenzéki pártokra szavazott mert ostoba módon azt gondolta hogy rendszerváltást akarnak. Ők csak a hatalmat és a pénzt akarták. Az átlag választónak azóta sem lett jobb csak a politikus urak pénztárcája lett jelentősen vastagabb.
A kádár rendszerben negyed ennyi léhűtőt nem kellett eltartani az országnak mint most. De most szerencsére segít az EU is hiszen az EU támogatások jelentős részét a kormánypárti politikusok családja haverjai, haverjainak családja kapja meg.
4. Egy átlag fiatal akkor se tudott önerőből házat építeni, ahogy a Balatonhoz is gyakrabban eljutnak a mai fiatalok, mint az akkoriak.
Ne fényezd azt a mocsok rendszert.
Megvoltak annak a kornak is az ellentmondásai.
Mint ahogy a mostaninak is.
Nem lehet pár mondatban válaszolni a kérdésedre.
Ráadásul több, mint 30 évről beszélünk. A vége nagyon másmilyen volt, mint az eleje.
Leginkább Ferenc József uralkodásához lehet hasonlítani. Az elején véres megtorlások, aztán konszolidálódott a rendszer, kialakult egyfajta társadalmi béke. Lassan, de folyamatosan emelkedett az életszínvonal, kialakult egy kompromisszumos élet: a politika békén hagyta a kisembert, ha nem politizált és nem firtatta a rendszer alapjait jelentő politikai kérdéseket, úgymint: egypártrendszer, a párt uralma, szovjet blokkhoz tartozás, szovjet katonák jelenléte hazánkban, marxista-leninista világkép, 1956 megítélése stb.
Ilyen értelemben létezett egy társadalmi béke. Kádár az 1970-es években olyan népszerű volt, hogy nyugati újságírók szerint egy szabad választáson is őt választották volna az ország vezetőjének. Mellesleg: nem volt soha miniszerelnök, nem volt soha államfő, hanem a párt első titkára volt. Elvileg semmi hatása nem volt a kormányra és az országgyűlésre, gyakorlatilag mégis ő volt az ország legfőbb irányítója. A népszerűségébe belejátszott az is, hogy amennyit tudni lehetett a többi európai szocialista ország viszonyairól, a többi országban sokkal elnyomóbb rezsimek voltak. Tehát Erich Honeckerhez (NDK), Jaruzelskihez (Lengyelország), Nicolai Causescuhoz (Románia), Todor Zsivkovhoz (Bulgária) vagy Leonyid Brezsnyevhez (Szovjetunió) képest úgy érezhette a magyar ember, hogy mi még jól jártunk Kádárral.
A gondok akkor kezdődtek, amikor gazdaságilag kezdett tarthatatlanná válni, hogy minden évben egy kicsit jobban élünk. Innentől felszínre kerültek a társadalmi problémák is, elsősorban a szólásszabadság hiánya. A politika folyamatosan engedett, ahogyan nőttek a gazdasági problémák. Ha már kenyere nincs a népnek, legalább cirkusza legyen. :-) Szerencsére a Kádár-rendszer nem úgy végződött, mint Ferenc Józsefé: nem rántotta világháborúba a vezető az országot, hanem szépen saját reformer elvtársai félreállították, majd békés úton megegyeztek a már létező ellenzékkel a hatalomátmenet kérdéseiről. És megtartották a szabad választásokat. (Amitől persze a gazdasági problémák nem tűntek el, és emiatt a lakosság nagyon hamar csalódott a rendszerváltásban.)
"nem volt soha miniszerelnök" Kétszer is volt miniszterelnök, 56-tól 58-ig, meg 61-töl-65.ig.
Ami pedig a második részt illeti, ez mutatja a kádári propaganda hatását, hogy be is vették az emberek,még átszívódott az utánni lévö generációra is. hogy hú a keleti blokban ök élnek a legjobban, jobban mind a csehszlovákok meg a ndk.En sváb vagyok, nálunk találkoztak az NDK-s meg a nyugati német rokonok, a 7-es880-as években már semmi külöbség nem volt a magyar meg a ndks. életszínvonal között. Mi is voltunk 81-ben Drezdában, semmiben nem különbözött akkor az életszínvonal a budapestitöl.Talán annyi, hogy a 80-as években könyebben megszerezeted a kisútlevelet innan jugóba, midn az NDk-ból az NSZK-ba, meg a vége fele azt hiszed már Ausztriába is volt kisútlevél innen.
9-re:
"Kétszer is volt miniszterelnök, 56-tól 58-ig, meg 61-töl-65.ig."
Köszönöm a kiigazítást, ezt rosszul tudtam.
Az utána írtakról annyit, hogy én nem úgy értettem, hogy az életszínvonal nálunk volt a legmagasabb, hanem, hogy a politikai elnyomás nálunk volt a legenyhébb.
Ebben holtbiztos vagyok, hogy így volt.
Az életszínvonalat illetően meg te magad írtad, hogy nálunk magasabb még az NDK-ban sem volt, csupán ugyanakkora. Kb. ekkora volt Csehszlovákiában is. Az biztos, hogy Lengyelországban sem volt magasabb, szerintem inkább kicsit alacsonyabb. Az pedig biztos, hogy Romániában, Bulgáriában és Szovjetunió bármely részén érezhetően alacsonyabb volt. Tehát az valóban nem igaz, hogy mindenki másnál magasabb volt nálunk az életszínvonal, de az igen, hogy a mienkénél magasabb egyik szocialista országban sem volt.
A kádári propaganda egyébként egyáltalán nem állította, hogy nálunk magasabb az életszínvonal, mint a többi szocialista országban. Sőt! Nagyon erősen kerülték azt a témát, hogy az európai szocialista országokon belüli politikai vagy életszínvonalbeli különbségekről beszéljenek. Ezekről mind csak ismerősök beszélgetéseiből értesültünk, akik turistaként jártak ott vagy ott éltek előtte, vagy rokonaik éltek ott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!