A Fidesz azért hozat külföldi vendégmunkásokat, mert ők olcsóbban elvállalják a munkát és így a magyar állampolgárok béreit is alacsonyan tudják tartani?
"Csak ha az ukrán, meg 3. világbeli elvállalja minimálbérért, akkor a magyar dolgozónak sem fognak többet adni, hisz jön helyette a külföldi, aki dolgozik olcsóbban is"
Igen. És ebből hol következik bármi, amit kiírtál a kérdésedbe?
Itt többen tévedésben vannak. Az igaz, hogy nem a kormány határozza meg a béreket, de a törvényalkotáson keresztül komolyan befolyásolja a munkaerőpiac helyzetét amely kihat a bérszínvonalra is.
Az union kívüli munkavállalók munkavállalási engedélyeit is a magyar törvények alapján adják ki a hatóságok. Tehát a kormány és a parlament dönti el hogy mennyi eu-n kívüli külföldi munkavállaló lehet az országban.
Többen rettegnek attól hogy ha emelkedik a bérszínvonal elmennek a multik. Olyan szarul állunk, hogy ha 15-20 százalékkal emelkedne a bérszínvonal akkor is mi lennénk a legolcsóbbak az EU-ban.
A multi pedig nem fogja kivinni a termelését EU-n kívülre ha az alapanyagot főként EU-s cégektől veszi és a termékei is főként EU piacra mennek.
Szóval az egész "majd elmegy a multi" duma egy nagy fideszes kamu.
16:
"A romák foglalkoztatási rátája tavaly 45 százalékon állt, ami ugyan jelentős, 12 százalékpontos növekedést jelent három év alatt, így is nagyon elmarad a teljes népesség foglalkoztatási mutatójától, ami 68 százalék.
Ehhez az alacsony iskolázottság mellett hozzájárul a roma népesség területi megoszlása és a roma nőkre jellemző alacsony foglalkoztatottság is. A romák jelentős része az ország olyan területein él, ahol helyben szinte nincsenek munkahelyek és/vagy ahol rosszak a közlekedési lehetőségek, így ingázási távolságban sincs érdemi munkahelykínálat.
A nők munkavállalását pedig a tradíció mellett a nem roma családokra jellemzőnél nagyobb gyermekszám is korlátozza. Összehasonlítva, miközben a teljes 15-64 éves női népesség 61 százaléka foglalkoztatott, addig a roma nőknek csak a 36 százaléka. A férfiaknál ezek az arányok 75 és 55 százalék, amelyek között szintén jelentős az eltérés.
Ugyan a lemaradás jelentős, 2014 és 2017 között a romák munkaerőpiaci hátránya mérséklődött, amihez hozzájárult a közfoglalkoztatás is, amely ezeken a hátrányos helyzetű településeken helyben teremtett munkahelyeket. A közmunka-programoknak köszönhető az is, hogy 2017-ben a roma munkanélküliek körében már alacsonyabb volt a tartós munkanélküliek aránya, mint az összes munkanélküli esetében.
A roma népesség munkanélküliségi rátája ugyan három év alatt 30 százalékról kevesebb mint 19 százalékra mérséklődött, az így is sokkal magasabb a teljes népesség munkanélküliségi mutatójánál.
A romák foglalkoztatottságának növekedése, illetve a munkanélküliség csökkenése azt is eredményezte, hogy 30 százalék közeléből 23 százalékra mérséklődött azoknak a 18-59 éves romáknak az aránya, akik foglalkoztatott nélküli háztartásban élnek, ám ez még mindig nagyon magas. A teljes népességen belül is javult ez az arány, 10 százalékról 7 százalékra.
Ugyan a foglalkoztatottság jelentősen nőtt a romák körében, a foglalkoztatás jellemzői tekintetében kisebb volt a javulás. A romák körében továbbra is meghatározóbbak a kisebb foglalkoztatási biztonságot (és keresetet) eredményező formák, mint a teljes népesség esetében.
Így például 2017-ben még mindig a dolgozó romák több mint harmada közfoglalkoztatott volt, illetve közel minden második dolgozó roma határozott munkaszerződéssel vállalt munkát.
A teljes népességnek kevesebb mint 8 százalékát foglalkoztatják határozott idejű szerződéssel.
Mivel a romák négyötödének legfeljebb alapfokú végzettsége van, a roma foglalkoztatottak több mint fele egyszerű, képzettséget nem igénylő munkát végez, az utóbbi években már nemcsak közfoglalkoztatás keretében. Szellemi munkát mindössze alig több mint 4 százalékuk végzett tavaly.
A kiadvány szerint továbbra is kevés roma fiatal szerez szakmai végzettséget. Az, hogy a 18-24 éves roma fiatalok több mint kétharmada korai iskolaelhagyó volt 2017-ben, egyben arra is magyarázatot nyújt, hogy körükben a se nem tanuló, se nem dolgozó (NEET) fiatalok aránya 38 százalék, ami három és félszerese az összes 18-24 éves körében mért szintnél."
#17 20% emelésre,ami most jön nem megy egyik multi sehova, viszont a 600 ezer kisebb vállalkozás kerülhet nehezebb helyzetbe
És ők a nagy foglalkoztatók, azért nem lehet ész nélkül emelgetni, mert a munkanélküliség a legszarabb dolog egy társadalomban.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!