Az alapjövedelem egyáltalán kivitelezhető lenne?
Karácsony Gergely azt mondta, hogy 80,000 forintos alapjövedelemben gondolkodik…
Most NEM az a kérdés, hogy erről mi a véleményetek, hogy jó vagy rossz e, hanem hogy egyáltalán kivitelezhető e!
Kivitelezhető?
Mert az minimum 600 milliárd forint havonta.
#17
Megmondanád, hogy mondjuk egy informatikai cég hogyan terheli az állampolgárokra?
Alapvetően Mo.-on a multik kifejezetten magas hasznot szakítanak külföldhöz képest, mivel sok esetben az itt végzett munkát külföldön, külföldi áron értékesítik, viszont otthon magyar béreknek megfelelő összeget kapnak.
Szóval önmagában hülyeség felvetni, hogy az állampolgárokat terhelné, mivel a legtöbb esetben a multiknak nincs köze közvetlenül az állampolgárokhoz. 1-2 ritka eset van, mint pl. a bevásárló láncok.
Vagyis de, még mindig kivitelezhető.
#20
Igen, csak nem mindegy, hogy milyen új munkahely születik. Az elmúlt évszazadokban a régi kétkezi munka helyett született új kétkezi munka, viszont jelenleg pont arra felé haladunk, hogy ezek teljesen megszünjenek.
És lesznek új munkahelyek, csak ahhoz már komolyabb végzettség kell, hogy ezeken a helyeken elhelyezkedjen az ember.
A kormány 1 millió állás megszünésére számít a következő 10 évben. Az átképzéshez igen jó informatikai képzéseket kellene indítani, amit nem sikerült, legalábbis ha a legutóbbi állami képzést vesszük alapul.
#29 (kérdező) Nem tudom eldönteni, hogy rosszhiszemű vagy, vagy a szövegértés nem megy neked.
Megnéztem, és valóban említi a 80 ezer forintot.
De hol itt a hazugság?! A Párbeszéd alapítványa készíttet egy tanulmányt, amiben nagyobb összeget irányoznak elő, és azt is, hogy ez mennyibe kerülne, Karácsony meg nem konkrét számként de megemlíti a 80 ezer forintot.
Ott szúrod el a matekot, hogy úgy értelmezed, hogy Karácsony azt mondja, hogy a jelenlegi jövedelmén felül mindenki kap még 80 ezer forintot. Így számolsz, de Karácsony nem erről beszél! Karácsony azt mondja, hogy EGY NAGYKORÚ SEM KAPHAT KEVESEBBET, MINT 80-90-100 ezer (nem mond konkrét számot, csak nagyságrendet).
És akkor máris megfeledkezel arról, hogy a nyugdíjasok jelenleg is kapnak nyugdíjat, ott pl. csak annyit jelent az alapjövedelem, hogy pl. a 100 ezer forint alatti nyugdíjat kiegészítik 100 ezer forintra.
A tartós munkanélküliek jelenleg is kapnak "foglalkoztatást helyettesítő támogatást" 22.800 Ft összegben. Tehát csak a különbözetről beszélhetünk itt is.
A dolgozók minimálbérét megemelnék, ezzel motiválva az embereket munkára. Ez nem csak a minimálbért emelné, hanem tolná feljebb a többi bért is.
És még sorolhatnám a tévedéseidet, de javaslom, hogy olvasd el a vitairatot, hiszen állítólag érdekel, hogy kivitelezhető lenne-e.
#33
Jó, akkor magyarázd el nekem hogy pl. a facebook-nak mit fizetsz, ha neki mondjuk valamit drágábban kellene beszereznie.
Ja, hoyg semmit. Akkor értelmetlen, amit mondtál.
Másrészt, szintén tévedés az emelés, mivel akkor a versenytársak, akik olcsóbban vagy más megoldást használnak, akkor előnybe kerülnek.
Ha tényleg több profitot akar a cég, akkor pont, hogy csökkenti az árait, mivel, akkor több vásárlója lesz.
Nem értesz a kapitalizmushoz, igaz? :)
#35 a Facebook esetében meg a hirdetések száma lesz még elviselhetetlenebb mennyiségű.
És itt nincs más megoldás, mert ugye többet adózni mindenképp többet kéne, elkerülni (ha az országon belül marad) nem tudja. Így ha valaki nem emel árat, az hatalmas profitvesztést szenved el. Vagy ha nem is azonnal emel, mert így akarja megnyerni a vásárlók szimpátiáját, akkor is egy kis idő múlva ő is emel csak már kevéssé lesz feltűnő.
Ugyan ellentétes oldalról közelíti meg a dolgot, de jó példa, hogy ha ÁFA-t csökkentenének se csökkennének az árak, mert benyeli a kereskedő. A te logikád szerint ha valaki mégis csökkenti az árakat előnybe kerül és nyer mert több vevője lesz, mégse csinálja/ná senki. Ugyanígy a multik adóemelése esetén is hiába lehetséges hogy nem járna rosszul aki nem emel árat, mégis mindenki emelni szokott.
Egy ábránd, hogy a nagy cégek majd több adót fognak befizetni, és nem a fogyasztó fizeti meg az árát. Még ha sikerülne is kitalálni egy módszert erre, akkor azonnal elvinnék innét az értékteremtő tevékenységet (már aki tudja), és akkor nemhogy több adóbevétel jönne be, hanem pont kevesebb mert nincs aki itt végezzen bármilyen tevékenységet, ha úgyis csak kiszipolyozzák.
Igen, ez sokkal jobb lenne.
A másik példa, hogy van, hogy valaminek kifejezetten azért emelik az adóját/ adóztatják meg, hogy emelkedjen az ára. Miért csinálnák, ha tudnák hogy úgysem válik be? Pl Németországban(?) gondolkodtak olyasmin, hogy a fapados repjegyekre szép kis adót raknak, hogy drágább legyen, és kevesebbet repulőzzenek az emberek. A te gondolatmeneted szerint, ha egy légitársaság mégsem emelne előnybe kerülne, mégis minden társaság az emelesen gondolkodott.
#36
Nem lesz több hirdető csak azért, mert a fb-nak több profit kell. Max a hirdetés ára mehetne fel, de annak meg a kevesebb hirdető lenne a következménye vagyis még nagyobb profitvesztés lenne.
Szóval bárhogy nézzük több hirdetés nem lesz. Aki hirdetni akart az eddig is hirdetett és azt eddig is láttad.
"A te logikád szerint ha valaki mégis csökkenti az árakat előnybe kerül és nyer mert több vevője lesz, mégse csinálja/ná senki. "
Mondjuk de, én erre láttam példát, és később pont emiatt ott is levitták az árat.
Ma persze nehéz észrevenni, mert mág ha csökkentik is valamely termék ÁFÁját kb. egyből benyeli az infláció.
"Egy ábránd, hogy a nagy cégek majd több adót fognak befizetni, és nem a fogyasztó fizeti meg az árát."
Igazából tény, de folytasd csak. Bizonyára igazad van, ha még a fb hirdetési modelljét sem ismered.
"Még ha sikerülne is kitalálni egy módszert erre, akkor azonnal elvinnék innét az értékteremtő tevékenységet"
Sajnos nem, mert nincs ember.
Vegyük az IT szektort. Jelenleg is hiány van, egy cég nem engedheti meg magának, hogy több száz, tehetséges embert elküldjön, mivel SOKKAL nagyobb vesztesége lenne, mintha adót fizetne.
"A te gondolatmeneted szerint, ha egy légitársaság mégsem emelne előnybe kerülne, mégis minden társaság az emelesen gondolkodott."
Mivel ott nem arról van szó, hogy x vagy 2x profitot termelnek, hanem arról, hogy hosszútávon fenntartható-e a cég.
A legtöbb repjegy fapados, így a bevétel nagy része ebből folyik be (ezért is ezt akarják adóztatni). Ha erre adót vetnek ki, akkor veszteséges lenne a cég.
Ok, végre megnéztem a beszélgetést, és itt hatalmas retardáltak vannak, mivel Karácsony azt mondta, hogy az kap pénzt, akinek nem éri el a havi bevétele a 80 ezret, és az is csak annyit kap, hogy elérje a 80-et.
Vagyis ha valaki dolgozik, akkor egy forintot nem kap.
#38 Szerintem neked nem megy a szövegértés.
Egyfelől vannak azok, akiknek a jövedelme nem éri el a 80-90-100 ezer forintot (Karácsony nem mond konkrét számot), ha ők nem dolgoznak, akkor kiegészítik a jövedelműket erre.
A dolgozók minimálbérét is alaposan megemelné, erről is írtam már. Így jó nagy különbség van a dolgozók és a nem dolgozók jövedelme között, ami kellő motivációt jelent munkára.
#39
Inkább neked nem megy, mert ezt írtam.
Miközben a vita eddig arról volt, hogy #7: "De elvileg ezt a 80,000 forintot mindenki kapná, aki dolgozik és aki nem".
Szóval ez hazugság és azt a kérdező írta.
Másrészt, a minimálbér emelés nem csak és nem kizárólag az államot érinti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!