Diploma/Oklevél: "Ne feledd, ez csak anyádéknak fontos, a gyárnak nem". Miért nem tiltják be a büfé szakokat?
A komáromi gyárban azt tapasztalom, hogy rengeteg a diplomás a szalagsoron. Akik zömmel Budapesten vagy Győrben szerezték a diplomájukat valami büfé szakon (pl. menedzser, antropológus).
Az ilyen gazdaságilag semmirekellő, abszolút semmit nem érő tudással vagy politikusnak mész vidékre, falura, vagy mész dolgozni a gyárba, hogy ne dögölj éhen. Mégis minden fiatal diplomás akar lenni az országban, amiért a szülei vagyonokat is fizetnek a támogatásukra. Nem értik meg, hogy a diploma szart sem ér, inkább valami jó szakma.
Az államnak nem kéne megszüntetni a semmirekellő szakokat legalább, és felvilágosító órát tartani a szülőknek? Lassan már ott tartunk, hogy a szülők nagyobb "gyerekek" mint a kamaszok, ők jobban felvilágosításra szorulnak az élet komoly dolgairól.
Abban egyetértek,hogy a társadalomtudományi, filozófiai,kommunikáció...stb képzéseket csak és kizárólag költségtérítésesen szabadna indítani.
Viszont a kérdésedből süt az irigység is.
Gyárban dolgozom én is, de rendes szellemi pozícióban, szóval az,hogy gyár az egy tág fogalom.
Nem ismerek egy embert sem, aki diplomával gyártósori vagy segédmunkát végez.Olyat igen, hogy diplomával csak egy adminisztrátor/titkárnő.
Mert még egy büfé szakkal is előrébb vagy mint képesítés nélküli gyári melósként.
Másrészt nem az állam feladata eldönteni, hogy mi a "hasznos".
"Másrészt nem az állam feladata eldönteni, hogy mi a "hasznos"."
Részben az államé is.Követnie kell a piaci igényeket.
Viszont, az alapítványi modell elvileg pont arra jó,hogy képes legyen minél jobban lefedni ezeket az igényeket.
Nem véletlen,hogy a műszaki,gazdasági egyetemek jártak vele a legjobban, míg mondjuk egy művészeti intézmény rosszabbul.
Mindenből annyi kell amennyi szükséges, ha atomfizikustól lenne túlképzés vagy agysebészből akkor azok mennének gyárba.
Magolni könnyű törit, irodalmat, matek meg nehéz, ez van.
"Másrészt nem az állam feladata eldönteni, hogy mi a "hasznos"."
De az sem az állam feladata, hogy mindent kifizessen. Gyanítom, ha nem támogatná az állam az egyetemi oktatást, 1-2-re komolyabb lenne mindenkinek a hozzáállása, hisz a saját pénzedet qrni el bukdácsolásra, büfé szakra, komolytalanságra, inkompetens tanárokra már nem annyira vicces.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!