Melyek azok a magyar történelmi személyek, példaképek, akiknek arcképe (legyen az romantizált vagy realisztikus) jelenleg nem szerepel magyar érméken, papírpénzen, de szívesen látnád ott őket?
Emberek helyett endemikus élőlényeket tennék rá, így nem lehet átpolitizálni.
Ha muszáj embereket, akkor évszázadonként egyet Árpádtól Rákócziig, a 19. századot már elkerülném újfent a politikai okok miatt.
Egészen a 15. század közepétől a 17. századig szinte csak egy magyar képmása szerepelt a magyar arany pénzérméken.
Szent László királyé.
Ő hiányzik.
Igaz az 1000 forintos hátoldalán, Mátyás arany forintján szerepel a háttérben.
Érdekes kérdésfeltevés!
Ha végignézzük azokat a magyar papírpénzeket, amelyeken portré szerepel, érdekes tanulságokat vonhatunk le.
A korona bankjegyeken - a magyar államjegyeken, és nem az Osztrák-Magyar bank által kiadott pénzeken - részben fejedelmek, királyok arcképe látható (Árpád, II. Rákóczi Ferenc, Szent István, Szent László, Hunyadi Mátyás), Hunnia, Patrona Hungariae, részben pedig stilizált női portrék. A pengő bankjegyeken részben magyar történelmi személyek (Hunyadi Mátyás, Rákóczi, Kossuth, Széchenyi, Deák, Petőfi), részben népviseletbe öltözött, illetve stilizált női portrék. A pengő érméken kevésbé jelent meg arckép (a kormányzó mellett Szent István király, II. Rákóczi Ferenc, Liszt Ferenc, Pázmány Péter). Az 1946-os 10 forintos és 100 forintos bankjegyen a pénzjegynyomda egy-egy alkalmazottja, kor ideológiáját kifejezni hivatott sarlóval és kalapáccsal. Az 1947-től kiadott forint pénzjegyeken Petőfi, Dózsa, Rákóczi, Kossuth, az 1969-ben megjelent ötszázason Ady, az 1983-ban megjelent ezresen Bartók, az 1990-ben kiadott ötezresen Széchenyi portréja látható. Az 1990-es évek első felében készítettek olyan próbanyomatot, amelyen Arany János portréja szerepelt. Ennyit a forgalomból kivont bankjegyekről. A forgalmi bankjegyeket nem írom le, a kétszázastól a húszezresig úgyis ismert.
Ha történelmi nagyjainkat nézzük, figyelembe kell venni, hogy sem politikai, sem felekezeti szempontból ne okozzon problémát egy-egy személy ábrázolása. Így a XX. század politikusai és állami vezetői, de pl. az Árpád-házi szentek sem jöhetnének szóba, kivéve Szent István királyt, akit a protestánsok is elismernek. Maradnak a középkori, kora újkori és újkori uralkodók (bár a Habsburg uralkodók megítélése sem egységes), fejedelmek, kormányzók, államférfiak, valamint a tudományos, művészeti, történelmi, irodalmi stb. téren kiemelkedő személyiségek: nemcsak férfiak, hanem nők is.
A kérdésre is válaszolva, véleményem szerint lehetne IV. Béla (a tatárjárás után az ország újjáépítője), Kinizsi Pál (a magyar történelem egyik legismertebb hadvezére), Hunyadi János (a törökellenes harc egyik kiemelkedő alakja), Jedlik Ányos (többek között a dinamó feltalálója), a zeneszerzők, írók közül pl. Kölcsey Ferenc, Erkel Ferenc, Liszt Ferenc, Kodály Zoltán, Arany János, a nők közül pl. Széppataki Róza (az első magyar opera-énekesnő), Hugonnai Vilma (az első magyar orvosnő), de akár Batthyány Lajos, Magyarország első alkotmányos miniszterelnöke, vagy Jókai Mór neves írónk is, vagy valamelyik híresebb sportoló az 1945 előtti időszakból, pl. Hajós Alfréd 1896-os olimpiai bajnok. A tudósok közül Puskás Tivadar, de talán még Szent-Györgyi Albert is belefér.
Érvelni lehet pro és kontra, véleményem szerint a legfontosabb, hogy széles körben elfogadott, arra érdemes személyeknek állítsunk emléket.
Nem vitatkozásképpen írom, csak ugye az az alapvető kérdés, hogy mi a CÉL. Ezen interjú szerint teljesen esetleges és az MNB elnökétől függ, ő meg nyilván valamilyen ideológiai elv alapján dönt.
"Az MNB elnökének felterjesztettük a témajavaslatokat, két névsor van, az egyikben tudósok, írók, költők, zeneszerzők vannak például, a másikban pedig államférfiak, királyok és fejedelmek. Ezután az MNB elnöke választ a témajavaslatokból."
Szóval ha ennyire nincsenek kritériumok, akkor gyakorlatilag bárkit be lehet mondani és ugyanannyi alapja lesz, mint másnak. A széleskörű elfogadottsággal ugye csak az a gond, hogy változik. Ebből a szempontból jobb lenne talán minél régebbieket rátenni, mint a fejedelmeink, a hét vezér vagy akár mitológiai alakokat, lényeket vagy amit én írtam korábban, hogy endemikus élőlényeinket.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!