Mennyire kilátástalan az ország helyzete,ha Orbán bevallása szerint is az olcsó, kiszolgáltatott munkaerőben látja az ország erejét, versenyképességét?
9) 2 ill 3 műszak amit itthon erőltetnek mióta balkáni teljesítmény?vagy selejtet termelnek a hazai,külföldi tulajdonú cégek?ezt állítod?
8) igen,mint mindenki más is.
Nem vagyok kormánypárti, de ebben a kérdésben egyszerűen csak reagáltak egy állapotra. Erre lehetett építkezni. Úgy gondolom, hogy az oktatás egy nulla volt az elmúlt időszakban és meg is lett az eredménye.
A mostani fiatalokon látszik hogy lesz belőlük tanult, érdeklődő, pozitív ember.
Ez köszönhető az új generációs szülők hozzáállásának és az oktatás változtatásának is (gyakorlatiasabb, empatikusabb, stb). Kevesebb a depressziós fiatal, nem külföldben látják a jövőt. Én sajnálom, hogy nem most vagyok 20 éves.
Ahogy a mostani generáció beér, el fog tűnni az a jelenség, hogy minden nagyváros mellett hatalmas ipari parkok keletkeznek, sok-sok szalagmunkával.
A Fidesz is gyakran inkább a tőkések érdekeit képviseli, nem a munkavállalókat, szakszervezeteket. Ez része lehet a gazdaságpolitikai elképzelésnek.
Nem konkréten az olcsó munkaerő a cél, hanem a versenyképesség, foglalkoztatás. Ha a reális lehetőségekhez képest nagyon magasra nőnek a bérek, az ronthatja a versenyképességet, megnőhet a munkanélküliség (lásd például Görögország, Spanyolország az utóbbi 20 évben).
A bérek jellemzően lefelé elég rugalmatlanok, ezért érdemes megfontoltan emelni, másrészt inflációs hatás is van, magasabb bérek, magasabb árszívonalat eredményeznek.
Ugyanakkor a kormány mozgástere is korlátozott, elsősorban az állami alkalmazottak (pedagógusok, egészségügyi dolgozók, rendvédelmi dolgozók, köztisztviselők stb.) béreit határozza meg. A versenyszférában a munkabér tárgyalásokon dől el a két fél, a munkáját felkínáló személy és a munkaerőt igénylő foglalkoztató/vásárló között, melyet szerződésben rögzítenek. Ebbe a kormány nem szól bele, csak a minimális bért határozza meg, aminél kevesebbet nem kínálhat a munkáltató a munkaszerződésben. Maximum korlát nincs, aki értékes munkát végez, az a versenyszférában nagyon jól tud keresni (még festők, burkolók is elkérnek 6-10 ezer forintos órabért). Ezért például az orvosok, tanárok is gyakran az állami munkahelyük mellett piaci alapon is dolgoznak, így növelik jelentősen a jövedelmüket, bár az orvosoknál ez ellen most elkezdett fellépni a kormány, ami később még visszaüthet. Még a Kádár-rendszerben is azért volt a háztáji, hogy valamennyire azért engedjék működni a piaci folyamatokat az állami szövetkezeti rendszerben dolgozóknak is, mivel az állami szocialista rendszer hatékonysága nem megfelelő. De szociális, társadalmi megfontolások miatt az egészségügyben még ragaszkodunk ehhez az államilag vezérelt szocialista rendszerhez.
#15
Leszarom a fideszt. Én 30 vagyok, emós, depresszív szar generáció voltunk, iszonyat nagy elvándorlási rátával. Már akkor bejött a fidesz, akkor szerinted nem nyalnám őket?
Nézd meg a mai fiatalokat, törnek előre, egyre többen vannak egyetemen, jól érzik magukat a bőrükben. Én még nem láttam depressziós embert lediplomázni, karriert építeni és ez volt a probléma velünk. A mai 20 évesek fogják felhúzni az országot kb. 10-20 év múlva, én ebben biztos vagyok.
Budapest régió vásárlóerőparitásos GDP/fő (€)-ben megelőzi Ausztria összes régióját, német régiókból is csak pár előzi le.
Érdemes megnéznetek:
Prága régió EU 3., kenterbe ver minden német régiót, Pozsony, Varsó, Bukarest régió is leelőzi Stuttgart régiót (ami meg azért bőven Budapest régió előtt van...)!
Azaz a volt szocialista blokk fővárosainak környéke már GDP gyártásban nagyon jó, csak a fizetések vásárlóerő paritásosan sem arányosak ezzel.
Közben meg Magyarország többi része Nyugat-Dunántúl régiót leszámítva a legszegényebbek közt van...
Megjegyzés
Luxemburg az első, Dél-Írország 2. helye nem reális, mert az amerikai vállalatok ott könyvelik le a teljes EU piacon elért eredményüket, ezért jelentkezik ez csak az ottani GDP-ben.
19#
Mi a baj a home officeval?
Én is huszonéves vagyok.Számomra alap elvárás a rugalmas munkaidő és az,hogy legyen heti 2-3 nap home office.
Például ha a jön a klímaszerelő, ne kelljen már szabit kivennem.Ilyenre jó a home office.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!