Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi az igazság a Fudanról?

Mi az igazság a Fudanról?

Figyelt kérdés

Ki finanszírozza az építését?

Ki fogja bezsebelni a tandíjakat, ki fogja üzemeltetni?

Kik fognak ott tanítani?

Kik fognak ott tanulni?

Mi a haszna az országnak belőle?

Csak a valóság érdekel, nem a politikai nézeteken átszűrt csöpögős fröcsögés, legyen az bal- vagy jobboldali.



2021. jún. 15. 22:42
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
56%

Ki finanszírozza az építését? -A magyar adófizetők.


Ki fogja bezsebelni a tandíjakat, ki fogja üzemeltetni? -A kínai állam.


Kik fognak ott tanítani? -Főleg kínaiak, mivel kínai állami egyetem,de biztosan lesznek más nemzetiségű előadók is.


Kik fognak ott tanulni? -Akik megfizetik a milliós tandíjat.


Mi a haszna az országnak belőle? -Elég nagy presztízsű egyetemről van szó,amelyet más nyugati nagyvárosok is szívesen látnának.

2021. jún. 15. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
42%
Az 1-es válaszoló korrekt!
2021. jún. 15. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
25%

1. Felépül egy modern városrész, amely magyar tulajdonban van és marad. Értelemszerűen magyar költségből, senki nem fog nekünk ajándékba felépíteni egy városrészt.

2. Ennek egy részében fog üzemelni Fudan Hungary, amit egy magyar-kínai vegyes tulajdonban lévő alapítvány fog üzemeltetni, ez kapja a tandíjakat, de ez vélhetően nem fogja fedezni ennek a világszínvonalú egyetemnek a működését, Kína is komoly összegekkel fogja támogatni a működését, tehát kínai pénz folyik be a magyar felsőoktatás finanszírozására (Erre eddig nem nagyon volt példa.) És lehet, hogy kisebb részben Magyarország is beszáll, mivel még semmi nem végleges, ez bizonytalan.

3. Mivel ez egy elit egyetem, valószínűleg nagyon színvonalas és jól megfizetett oktatók lesznek. Magyarországról, Kínából és a világ minden tájékáról, ahogy az elit egyetemeknél szokás.

4. Diákok, vélhetően szintén a világ minden tájáról, de biztos, hogy sokan Magyarországról. Ezt lehet legkevésbé előre megmondani. Ki tudja előre, ki hogyan szerepel a felvételiken? De minden magyarországi egyetemen vannak magyar diákok, nyilván itt is lesznek. Csak nem muszáj külföldre menniük, ha igazán színvonalas egyetemre akarnak járni.

5. Az, hogy soha a büdös életben ilyen színvonalas egyetem nem jött Magyarországra. Ez hatalmas lehetőség a magyar diákok, a magyar oktatók és az egész ország számára (a külföldi oktatók és diákok hatalmas plusz bevételt jelentenek az országnak egyfajta oktatási turizums által.)

2021. jún. 15. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
70%

" Kína is komoly összegekkel fogja támogatni a működését, tehát kínai pénz folyik be a magyar felsőoktatás finanszírozására "


Tudnál adni erre egy forrást, linket, ahonnan ez az infó származik, hogy Kína komoly összegekkel száll majd be? Hol olvastad ezt?

2021. jún. 15. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

" sokan Magyarországról"


Ilyen tandíjjal nem lesznek sokan itthonról. Néhány gazdag csemete és néhány öszöntdíjas. A többség nem fogja tudni megfizetni.

2021. jún. 15. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Kérlek ne vegyétek figyelembe a pontozásokat, sok a kretén, ez egy legalja oldal, szóval csak bátran előre a válaszokkal, köszönöm.
2021. jún. 15. 23:05
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
4: "A dokumentum több helyen megemlíti, hogy az egyetem évi 50,8 milliárdba kerülő működési kiadásait legalább részben Kína állná, illetve a „kínai kormányzat, vállalatok, szervezetek és egyéni adományozók pénzügyi támogatásának bevonásával” lehetne még pluszbevételt szerezni."
2021. jún. 15. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
67%

A problémák összefoglalva:


1. A magyarországi kampusz nem a kínai fél tőkebefektetéseként és kockázatvállalása mellett valósulna meg, hanem a magyar állam által Kínától felvett hitelből, vagyis a magyar állampolgárok pénzéből épülne Kína számára, a kínai érdekek szolgálatára. Ezt a hitelt tehát akkor is vissza kell fizetni, ha az egyetem működése részben vagy egészben nem termeli ki a felvett hitel és a kamatok megfizetéséhez szükséges pénzt.


2. Az ITM szerint 540 milliárd forintra becsült projekt összege mintegy 90 milliárd forinttal meghaladja a 2022. évre beterjesztett költségvetésben a felsőfokú oktatásra szánt előirányzatot. Nem értünk egyet azzal a könnyelműen kijelentett véleménnyel, miszerint egy ilyen értékes egyetem kampuszának Magyarországra jövetele „minden pénzt megér”. A magyar állampolgárok közpénze véges, korlátozottan áll rendelkezésre, amit mindenkor felelősen és az egész ország érdekeit szem előtt tartva kell felhasználni.


3. A projekthez felvenni szándékozott, többszázmilliárd forintra becsült (450-580 md) hitel kamatlába kb. hatszorososa lenne annak az unió által kínált kölcsönnek, amelynek felvételétől a kormány a túlzott eladósodás elkerülésére hivatkozva a minap tartózkodott.


4. A hitel feltételei (visszafizetés ütemezése, valutája, árfolyamkockázat megosztása, záradékok, nemteljesítés esetén gyakorolt jogok stb.) ismeretlenek, miközben a transzparencia elemi feltétele egy ilyen mértékű, nemzedékeket eladósító hitel felvételének.


5. A betelepülő egyetem működtetése – az ITM számításai szerint is – 2023-2027 között 100 milliárd forintot igényelne, ezt követően pedig évente további 15,5 milliárd forint veszteségtérítést.


6. A fenntartására létrehozandó magyar-kínai alapítványban kisebbségi magyar részesedés lenne – a közbeszerzések elkerülése érdekében.


7. Belátható időn belül behozhatlan hátrányt jelentene a magyar felsőoktatás számára:


- a kínai és a magyar egyetemeken oktatók közti kb. tízszeres bérkülünbség és az évi több millió forintos személyes kutatási keret elcsábítaná a hazai egyetemek legjobb oktatóit,


- a Fudannak a hazai felsőoktatási intézményekkel szemben előnye lenne a magyar és a nemzetközi pályázatokon,


- a magyar egyetemek finanszírozásából kiesnének a Fudanra átpályázó külföldi diákok.


8. A kínai kampusz tandíja többszöröse lenne a magyar felsőoktatásban kiszabottnak, ezért a magyar társadalom szűk rétege engedhetné meg, hogy a gyerekeit itt taníttassa.


Akkor, amikor


- az elmúlt évben a magyar államadósság rátája ismét 80 százalék fölé emelkedett,


- csökkenteni kell a szintén felduzzadt államháztartási hiányt,


- az Unió Helyreállítási alapjából a kormány kivette az egyetemek megújítására szánt 1200 milliárd forintos csomagot,


- Paks II. és a Budapest-Belgrád vasút létesítésére alsóértéken 4300 milliárd forintos adósságunk halmozódik fel - a piacinál magasabb kamatlábak mellett,


úgy ítéljük meg, hogy kifejezetten káros lenne a magyar gazdaságot és a jövő társadalmát további, soha meg nem térülő, újabb, többszázmilliárd forintra becsülhető kiadással megterhelni.


[link]

2021. jún. 15. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
49%

8:


Hát már az 1. pont hazugság, ez nem "Kína számára" épül, hanem a Budapesten tanulni kívánó diákok számára. Nincs olyan budapesti egyetem, ahol ne lenne jelentős számú magyar diákság (kivéve CEU)

2: Teljesen más fenntartani egy már létező intézményt, mint létrehozni egy új városrészt. Értelmetlen ez az összehasonlítás.

3: A finanszírozásról még a világon semmiféle megállapodás nincs, de a Kína által kínált 1,9%-os kamatláb euróban nem tűnik extrém magasnak. 2010 előtt sokkal magasabb kamatlábakkal vehettünk fel hosszú távú hiteleket, még a "kedvezményes" IMF hitel kamatlába is magasabb volt.

4: Újabb hazugság, szó sincs "nemzedékekről", egy normál hosszú lejáratú hitelről van szó (10-15 év)

7: Hát ha idetelepül egy elit egyetem, az persze ciki lehet az eltunyult magyar egyetemi szféra számára, mert élesedik a versenyhelyzet, de ez Magyarország és a magyar diákok érdeke.

8: De fura, máskor mindig azt mondják, hogy az oktatás a legjobb hosszabb távú befektetés, most ez hirtelen meg nem az. Roppant érdekes. Paks miatt semmiféle adósságunk nem halmozódik fel mert előtörlesztünk. Akik ezeket írták, nem "közgazdászok", hanem vagy tudatlan sarlatánok, vagy manipulátorok.

2021. jún. 15. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
24%
8-as nagyon szépen leírta.
2021. jún. 15. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!