Ellenzekiek a fudan egyetem ugye a diakvaros területi vesztesége miatt zavar titeket ? Vagy mi a konfliktus forras?
Én nem vagyok kormánypárti de azt meg kell érteni a 21 sz van hogy Kínával jobban kell lenni akár komcsi akár nem.
Nyilván magyar diákok elenyésző százaléka fog ott tanulni de atol még a többi egyetem megmarad nekünk.
A lakhatás problémája miatt tüntettek?
Szerintem ez nemcsak a diákság problémája hanem az egész országé
Talán a fidesz kormány legnagyobb hibája hogy nem tesz ez ellen semmit hogy irealis albérlet és lakásárak vannak nincs egyensúlyban a kereslet a kínálattal sajnos.
"mi a konfliktus forras?"
Orbán Viktor.
Mi indokolja hogy jóban kell lenni velük?
Azért zavar elsősorban mert a többi magyar egyetemnek kéne kollégiumot építeni hogy el lehessen szállásolni a magyar diákokat, erre helyette építenek egy olyan egyetemet ami nem a magyar diákok érdekeit szolgálja elsősorban. Szóval kvázi értelmetlen.
Ezek mellett tovább nő az ország adóssága, ja és tovább függ az ország Kínától. Tényleg ezekre mind szükség van?
"Nyilván magyar diákok elenyésző százaléka fog ott tanulni de atol még a többi egyetem megmarad nekünk."
Megmarad, pont ezért kellett volna még több kollégiumot építeni, több ezer diák jelentkezik és hogy ezek közül kb. 20-30% helyezhető el, a többi fizeti a méregdrága albérletet.(ha ugye ki tudja fizetni...)
"Talán a fidesz kormány legnagyobb hibája hogy nem tesz ez ellen semmit hogy irealis albérlet és lakásárak vannak nincs egyensúlyban a kereslet a kínálattal sajnos."
Ugyan úgy nekik is benne van a pénzük, ezért sem tesznek ellene semmit, sőt segítették az árak növekedését a CSOK_kal, hisz milyen jó hitelből házakat vásárolni, utána akinek ez nem jár többszörést kell megfizetnie.
De kíváncsian várom a válaszod hogy mi szükség van a Fudan egyetemre?
Kínai politikai szövetség erősítése nyilvánvalóan.
Úgy veszem észre a covid otta valamiért inkább Kína lett a fő politikai szövetségesünk nem Putyin bár Ense értem miért.
Kínanak lehet terve lehet kishazankal.
A problémák összefoglalva:
1. A magyarországi kampusz nem a kínai fél tőkebefektetéseként és kockázatvállalása mellett valósulna meg, hanem a magyar állam által Kínától felvett hitelből, vagyis a magyar állampolgárok pénzéből épülne Kína számára, a kínai érdekek szolgálatára. Ezt a hitelt tehát akkor is vissza kell fizetni, ha az egyetem működése részben vagy egészben nem termeli ki a felvett hitel és a kamatok megfizetéséhez szükséges pénzt.
2. Az ITM szerint 540 milliárd forintra becsült projekt összege mintegy 90 milliárd forinttal meghaladja a 2022. évre beterjesztett költségvetésben a felsőfokú oktatásra szánt előirányzatot. Nem értünk egyet azzal a könnyelműen kijelentett véleménnyel, miszerint egy ilyen értékes egyetem kampuszának Magyarországra jövetele „minden pénzt megér”. A magyar állampolgárok közpénze véges, korlátozottan áll rendelkezésre, amit mindenkor felelősen és az egész ország érdekeit szem előtt tartva kell felhasználni.
3. A projekthez felvenni szándékozott, többszázmilliárd forintra becsült (450-580 md) hitel kamatlába kb. hatszorososa lenne annak az unió által kínált kölcsönnek, amelynek felvételétől a kormány a túlzott eladósodás elkerülésére hivatkozva a minap tartózkodott.
4. A hitel feltételei (visszafizetés ütemezése, valutája, árfolyamkockázat megosztása, záradékok, nemteljesítés esetén gyakorolt jogok stb.) ismeretlenek, miközben a transzparencia elemi feltétele egy ilyen mértékű, nemzedékeket eladósító hitel felvételének.
5. A betelepülő egyetem működtetése – az ITM számításai szerint is – 2023-2027 között 100 milliárd forintot igényelne, ezt követően pedig évente további 15,5 milliárd forint veszteségtérítést.
6. A fenntartására létrehozandó magyar-kínai alapítványban kisebbségi magyar részesedés lenne – a közbeszerzések elkerülése érdekében.
7. Belátható időn belül behozhatlan hátrányt jelentene a magyar felsőoktatás számára:
- a kínai és a magyar egyetemeken oktatók közti kb. tízszeres bérkülünbség és az évi több millió forintos személyes kutatási keret elcsábítaná a hazai egyetemek legjobb oktatóit,
- a Fudannak a hazai felsőoktatási intézményekkel szemben előnye lenne a magyar és a nemzetközi pályázatokon,
- a magyar egyetemek finanszírozásából kiesnének a Fudanra átpályázó külföldi diákok.
8. A kínai kampusz tandíja többszöröse lenne a magyar felsőoktatásban kiszabottnak, ezért a magyar társadalom szűk rétege engedhetné meg, hogy a gyerekeit itt taníttassa.
Akkor, amikor
- az elmúlt évben a magyar államadósság rátája ismét 80 százalék fölé emelkedett,
- csökkenteni kell a szintén felduzzadt államháztartási hiányt,
- az Unió Helyreállítási alapjából a kormány kivette az egyetemek megújítására szánt 1200 milliárd forintos csomagot,
- Paks II. és a Budapest-Belgrád vasút létesítésére alsóértéken 4300 milliárd forintos adósságunk halmozódik fel - a piacinál magasabb kamatlábak mellett,
úgy ítéljük meg, hogy kifejezetten káros lenne a magyar gazdaságot és a jövő társadalmát további, soha meg nem térülő, újabb, többszázmilliárd forintra becsülhető kiadással megterhelni.
"Nyilván magyar diákok elenyésző százaléka fog ott tanulni de atol még a többi egyetem megmarad nekünk."
Csakhogy a Fudan az oktatói fizetések többszörösét kínálja, így a legjobb egyetemi oktatókat el fogja szívni, vagyis a magyaroknak csak a másodvonal marad. Jól van ez így?
Kérdező, szerintem láthatod, hogy alapvető fogalomzavarral van itt a baj.
Azt hiszik hogy a Fudan egyetem itt majd mindent letarol és a magyar felsőoktatásnak akkor vége.
Pedig a Fudan még ha 5000 hallgatóval is lesz jelen Magyarországon, akkor is jelentéktelen lesz a magyar felsőoktatás többi szereplőjéhez képest, hiszen 285 ezer hallgató van most a felsőoktatásban.
Engem az 500 milliárd forint közpénz zavar. Ha a kínaiak akarnak itt egy egyetemet, hát építsék fel a saját pénzükön.
Van elég egyetem magyarországon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!