Trianon kapcsán mennyit számított volna ha a történelmi Magyarország uralkodó osztályai emberként vették volna számításba az ország területén élő nemzetiségeket és saját elnyomott osztályaikat...?
Az természetesen más kérdés, hogy egy világháborúban a vesztesnek fizetnie kell ráadásul ha még ő is volt a gyújtogató...
Az összes imperialista hatalom akarta a "végső leszámolást" DE a legjobban a császári Németország és az Osztrák-Magyar Monarchia illetve a cári Oroszország (ez utóbbiak bátorították Apis ezredest Artamanov ezredes révén az Este elleni merényletre) és milyen érdekes, hogy pont ez a három ország szűnt meg abban az értelemben, hogy a világháború után már semmi sem volt náluk ugyanaz mint előtte. Ebből a szempontból igazságos volt a békeszerződés (mindenki megkapta amit érdemelt) DE a határok meghúzása igenis hagyott maga után kívánnivalót. Persze az is igaz, hogy nehéz egy határt úgy meghúzni, hogy minden érdekelt elégedett legyen vele. Itt már sérülnek érdekek.
# 20
Csakhogy Trianon nem az etnikai határok mentén lett ám meghúzva.
Észak-Erdélyt a relatív magyar többség ellenére Románia kapta, Kassát Csehszlovákia.
A szín magyar Csallóköz Csehszlovákiàé lett, a szintén szín magyar Székelyföld Romániáé.
Trianon azért volt aljas, mert a határokat bőven a magyar etnikai határokon belül húzták meg.
Kedves Kérdező!
Ferdinand May könyve nem hiteles.
Nem állja ki a tudományosság elemi kritériumait sem.
May nem történész, nem
szakértő.
Mellesleg a boszniai muszlim bosnyák katonák éppen Habsburg hűségükről voltak híresek.
Ahogy a horvát nemzetiségű katonák szintén lokálisak maradtak a Habsburgokhoz, a háború végéig.
23
A történelmi traumáknak nem véletlenül trauma a neve. Amíg csak élünk, ez végig frusztrálni fog minden jó érzésű magyar embert.
# 24
Trianon esetében nem azért darabolták fel Magyarországot, mert 50 % alatt volt a magyarság részaránya.
Trianonhoz kellett a Monarchia I. világháborús totális katonai veresége, összeomlása és felbomlása.
Az 1867-es kiegyezéshez többek között az a magyar felismerés vezetett, hogy a soknemzetiségű Magyar Királyság a Habsburgok birodalmán kívül fenntarthatatlan.
Trianonhoz kellett, hogy 1918-ban már a magyarországi nemzetiségek is el akartak szakadni.
26
De ezek további kérdéseket vetnek fel napjainkban. Ott van Spanyolország: a katalánok el akarnak szakadni, nosza, hol a feldarabolás? Vagy Franciaország: milliós muszlim kisebbségük van, saját törvényekkel (lassan), és egyre hangosabban követelik, hogy pl autonómiát, a későbbiekben pedig valós függetlenséget kapjanak, nincs feldarabolás. Érted mi a problémám?
# 27
Spanyolország 47 millió lakásából Katalónia csak kemény 7,7 millió.
Katalóniában a lakosság 50 %-a katalán szeparatista, 50 %-a pedig a spanyol egységet támogató pártokra szavaz rendszeresen.
A legutóbbi illegális katalán függetlenségi népszavazás szervezői pedig fejenként 20 év börtönt kaptak a spanyol bíróságtól államellenes lázadásért és hazaárulásért.
Franciaországban a muszlimok jellemzően nagyvárosokban élnek, ugyanakkor minden francia nagyvárosban csak kisebbségben vannak.
Franciaországban muszlim párt nem ugrotta még meg a parlamenti küszöb szintjét, így nincs muszlim párt a francia nemzetgyűlésben.
Franciaországban egyetlen nagyvárosban sem nyert még muszlim párt önkormányzati választást.
Hogy követelhetnének a muszlimok autonómiát, ha Franciaország egyetlen nagyvárosban, vagy régiójában sincsenek többségében, és még a francia parlamentbe sem tudtak eddig bejutni?
Franciaországban jelenleg egyáltalán nincs erős muszlim párt, vagy jól szervezett mozgalom.
28
Katalóniában egyetlen tömbben, egyetlen területen 7.7 millió katalán él. Tehát a terület elválasztható Spanyolországtól. Senkit nem érdekelt a felvidék esetében sem, hogy több száz ezer magyar nem akar a Csehszlovákokhoz tartozni, és szintén egy tömbben éltek.
Franciaországban pl Marseille 50%-ban már muszlim lakosságú. Párizs 30 százalékban már idegen hátterű (3 évente kb 6 százalékos növekedést jósolnak). 2035-re becsülik, hogy Párizs lakossága nagy százalékban muszlim hátterű lesz. Tehát leválasztható, és létrehozható mindkét városból egy exklávé. Vagy egy önálló városállam, ami nem példa nélküli Európában. A pártok szerepe nem játszott döntő tényezőt Trianon esetében sem.
# 29
Csak a lényeget nem látod. A történelem nagyrészt az erőről szól.
Spanyolország és Franciaország igen komoly hadsereggel rendelkezik, így fel sem merülhet, hogy valaki leválassza bármilyen területeiket, ugyanis képesek lennének megvédeni magukat.
Spanyolország akkora erővel bír, hogy eleve esélytelen a katalán függetlenség.
Magyarország ellenben 1919-1920-ban nem volt védekezésre képes állapotban, illetve az antant és a kisantant masszív katonai erőfölényt élvezett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!