Mit gondoltok egy ilyen albérlet reformról, a megfizethető lakhatásról?
Az AirBnb-t teljesen betiltanák, ehelyett hosszú távú albérletek lennének az itt lakóknak. A turisták számára ott vannak a hotelek. E lépésnek a vendéglátó szakma is nagyon örülne.
Az albérletek árát nyugati példák alapján maximálnák, az éves emelés mértékét szintén. Az üresen álló lakásokra különadót vetnének ki.
Az AirBnb tiltása lehet, hogy egy csomó kispénzű turisták elriasztana Magyarországtól. Az, hogy valójában melyik lakás "üres", nehezen megállapítható. Aztán meg miért kéne bárminek az árát is maximálni, ha valaki megfizeti? Az albérletárak nagyon különbözni tudnak még egy kerületen belül is.
Szerintem ezeket a dolgokat a piacra lehet bízni. Az állam támogatja a saját lakáshoz jutást, és van még egy kis önkormányzati lakásszegmens is, ami ost úgy néz ki, hogy meg is marad, ennyi beavatkozás bőven elég.
Ez rossz dolog szerintem. Miért kéne bármit is betiltani a lakáspiacon? Az alberletár maximalizálása nem jött be nyugaton sem, pl Berlinben nemrég eltörölték újra.
Hagyjuk szerintem a piacot.
“ Az AirBnb tiltása lehet, hogy egy csomó kispénzű turisták elriasztana Magyarországtól.”
Nem is baj, értük nem kár. Inkább több kárt csináltak, mint hasznot. Lásd “olcsón berúgunk, széthányjuk a várost” angol legénybúcsúsok.
“Aztán meg miért kéne bárminek az árát is maximálni, ha valaki megfizeti?” Mert a lakhatás alapjog és nem pedig luxus. Ma átlagfizetésből alig lehet megélni.
Azzal egyetértek, hogy bízzuk a piacra:
Lehetne AirBnB, de csak úgy, ha teljesen transzparens, rendesen ellenőrizve, hogy biztosan mindenki adózzon. Ha betiltanák (ellehetetlenítenék), akkor úgyis átvenné a helyét más hasonló (pl. a booking˛com) oldalak.
De a kormány ne avatkozzon bele a piacba úgy mint most, azaz CSOK=storno (mert alap piaci törvény, hogy minden támogatást beépítenek az áraikba az eladók, szóval még értelme sincs, ha annyival drágábbak az ingatlanok, viszont a lakosság másik, nagyobb fele csak szív miatta).
Bízzuk csak az egészet a színtiszta kereslet-kínálat egyensúlyra.
Teljesen igaz, hogy most is tud saját lakáshoz jutni, aki dolgozik: Évek alatt összegyűjti az önerőt (legyen ez 5-10 év), majd évekig fizeti a törlesztő részleteket (legyen 15-25 év). De nem mindegy, hogy hogyan tud élni emellett. A magyar bérszínvonalhoz jobban passzoló lakásárak esetén hamarabb összejönne neki az önerő és a lakás teljes kifizetése.
Az lenne a legjobb, ha mindenkit tudnának segíteni ebben a szülei, vagy örökölne (bár örökölni nem jó, mert akkor elveszítünk valakit), de a többség nulláról indul. Enélkül sokakat maximum abban tudnak segíteni a szülei, hogy náluk lakhat még, amíg összegyűjti az önerőt és még ez sem adatik meg mindenkinek (ehhez kellenek szülők és az, hogy rendesek legyenek).
Akik rosszabb helyzetben vannak, azoknak ott van az önk. bérlakás szektor, amit még a fideszes képviselők, polgármesterek is megvédtek most, mert szükség van rá, esetleg ezt lehetne kicsit bővíteni, mert elmondásuk szerint nincs elég ilyen ingatlan és sok közülük már elég rossz állapotban van.
Ha nem is betiltanák teljesen az airbnb-t, de szigorúan szabályozni kellene. Pl. 1 ember csak max 2 lakást adhatna ki így, abból az egyikben ott is kellene laknia. Eredetileg, ha jól tudom, akkor ez kb szobakiadóként működött.
Én abban látnám még a javulást, hogy tömegesen kellene elkezdeni az önkormányzati lakások, házak építését, mint a panelek felhúzását a 70-es években. A kínálatot növelni kell, mert sokkal több ember szeretne a városban élni, mint akár 30 évvel ez előtt.
7: önerőre gyűjteni valóban lehet akár 10 év is, feltéve hogy közben nem kell albérletet fizetni, mert akkor inkább soha. Ha szülőknél vagy kénytelen lakni közben, akkor meg majd 35 évesen lehet lakásod (és rengeteg adósságod), végre kezdhetsz gondolkozni azon, hogy gyereked is legyen? Szuper.
Önkormányzati lakáshoz jutni kb lehetetlen, kihalásos alapon működik.
Az AirBnB mellett az összes rövidtávú lakáskiadás be lenne tiltva, Booking is. Minimum x hónap. Aki egy hétre jön, menjen hotelbe.
Az AirBnB-sekre már hoztak egy törvényt tavaly:
* Aki rövid távra lakást akar kiadni, annak a kereskedelmi hatóságnál bejelentést kell tennie a szálláshely-üzemeltetésről.
* A szálláshely-szolgáltatás részletes feltételeit – kivéve az egyik legfontosabbat, hogy évente hány napra adható ki egy lakás – a kormány állapítja meg rendeletben.
* Azt, hogy legyen-e egyáltalán időkorlát, és ha igen, akkor mennyi, az önkormányzatok szabályozhatják rendeletben.
Ezek szerint már most szabályozható a rövidtávú lakáskiadás. Valószínűleg lesz is, nem véletlenül született ez a törvény, bizonyos (politikai kapcsolatokkal rendelkező) körökhöz szeretnék becsatornázni a turistákat. Ezek az üzleti körök az utóbbi 2 évben nagy beruházásokat intéztek az idegenforgalmi szektorban és nem akarnak riválisokat.
Nézzük újra a leglényegesebb részt. "kivéve az egyik legfontosabbat, hogy évente hány napra adható ki egy lakás – a kormány állapítja meg rendeletben"
Magyarul, ha M.L. üzleti köreihez köthető szállodákban, motelekben alacsony lesz a forgalom, akkor jön egy rendelet, ami ellehetetleníti a lakáskiadókat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!