Baloldaliak miért akarnak adóemelést meg segélyt?
"Túlórával lehet hogy trükköznek de az nem tartozik a tárgyhoz most."
Személyi jövedelem része, nagyon is a témához tartozik.
"A magas bérekre kivetett nagymértékű adó miatt könnyen előfordulhat, hogy ezen személyek nagy része nem fog belépni a munkaerőpiacra"
És akkor inkább munkanélkülinek állnak? Nem reális felfestése ez a szituációnak.
"A magas jövedelműekre rótt nagyobb adóterhek azonban „elijeszthetik” őket, így kivándorolhatnak más, alacsonyabb adókulcsokkal rendelkező országokba, például az Egyesült Államokba."
Nem főkivándorlási célhely az USA, Nyugat-Európában pedig szinte mindenhol magasabbak az adókulcsok. Amit mondasz abban van elméleti igazság, de a valóság és a tendencia nem támaszt alá.
"relatíve alacsonyabb fogyasztás mellett nagyobb a megtakarítások aránya, így a rájuk kivetett magasabb adókulcs miatt a megtakarítások mérséklődnek. Ez pedig végső soron a beruházások csökkenésével jár."
A tőkejövedelmek adóztathatók másképpen is az SZJA törvényen belül is. Politikai hozzáállás kérdése. Egyébként pedig ennek az egyidejű előnye az, hogy folyamatosan újrabefektetnek. A beruházások legnagyobb része pedig egyébként sem magánbefektetői struktúrában működik, hanem államiban és cégesben. Pláne Magyarországon, ahol (az USA-val szemben) az elsőszámú finanszírozók a bankok, nem pedig a pénz- és tőkepiacok.
"Több terméket kellene behozni az országba és csökkenne a kivitel ami miatt nőnének az árak."
Még mindig nem értem. Miért "kellene" többet behozni az alacsonyabb áfa miatt? Mi a kapcsolat a fogyasztási adó és külkereskedelmi mérleg között?
24 “ de, releváns”
Már hogy lenne? Mi köze a 2021-es bérnek a 2011-es változáshoz. Azt írtam, hogy ok, lehet nem volt 50. De ennek 2021-ben semmi jelentősége. Mivel azóta szerintem nem volt a koronoia előtt Bp.-en mérnök vagy informatikus aki ilyen kevésért dolgozna, most 2021-ben meg válságot írunk. Ennek sincs már sok köze a 2019-es állapotokhoz sem, nem hogy a 10 évvel ezelőttiekhez.
*ugyanaz.
Bár sosem voltam fideszes, látom neked az a lényeg hogy őket kell köpködni. Írd meg privátba, mit írjak róluk, aztán megteszem, ha ettől boldogabb vagy.
Egyébként lehet hogy igaz amit írsz, nem kétlem, de almát hasonlítasz körtével. Ha Magyaroszágon dolgoznék, és felemelik az áfát felőlem 30%, a bérem meg 600 ezer, rohadtul nem érdekelne.
Ha meg a válság miatt nem kapok most munkát, akkor az sem sokat segít, ha levinnék 10%-ra. Mindent a maga helyén és a maga idejében kell nézni.
Fiatalként apám vesszőparipája volt, hogy az ő idejében csak a párttitkárnak volt autója, mit akarok én 18 évesen. Ez pont ugyanolyan. Akkor max. Pannóniára telt az átlagembernek, az én időmben meg természetes volt, hogy minden családban van autó.
A vagyonosabb amerikaiak a jövőben 39,6%-os, tehát a jelenlegi dupláját fizethetik meg tőkenyereség-adóként, a hírek szerint ezt tervezi bejelenteni Biden. Ha ehhez hozzávesszük még a már meglévő adót a befektetésből származó jövedelemre, akkor összesen 43,4%-ot tehet ki a befektetésekre fizetendő adó mértéke.
A Bloomberg által hivatkozott források szerint a 39,6%-os tőkenyereség-adót azoknak kel majd megfizetniük, akik legalább egymillió dollárt keresnek. Jelenleg 20%-ot tesz ki ez az adónem. Az elnök várhatóan jövő héten hozza nyilvánosságra a javaslatot.
A hírre az amerikai részvényindexek nagyobb esésbe kapcsoltak:
A múlt héten bejelentette az Amerikai Családok Terve névre keresztelt jóléti programját Joe Biden, amely egy 1800 milliárd dolláros oktatási és családtámogatási gigacsomagnak is tekinthető. A vonatkozó összeget a gyermekgondozás támogatására fordítanának, illetve családi és betegszabadságot vezetnének be a munkavállalók számára. Kiterjesztenék továbbá a gyerekek után járó adókedvezményeket is 2025-ig, valamint elérhetővé tennék az óvodai nevelést és ingyenessé tennék a közösségi főiskolák első két évét. A kormány emellett megemelné a hátrányos anyagi helyzetű hallgatók támogatására szolgáló ösztöndíjak összegét is.
A fent említett program finanszírozására érdekében úgy látszik, hogy a Biden-kormány az adóemelés eszközéhez nyúl. Közel megdupláznák a tőkenyereségre eső legmagasabb adókulcsot 39,6%-ra, összevonnák a vagyonátruházási illetékkel, illetve eltörölnének egy eddig biztosított adókedvezményt is bizonyos eszközökre.
ENNEK EREDMÉNYEKÉPPEN AKÁR 61%-OS ADÓTEHER IS FELMERÜLHET VAGYONOSABB HÁZTARTÁSOK ESETÉBEN ÖRÖKLÉS ESETÉN, AMELYRE EGY ÉVSZÁZADA NEM VOLT PÉLDA.
Egy példán keresztül megvilágítva, amennyiben egy család megörökölt egy nulláról felépített, de 100 millió dollárt érő vállalkozást, a jelenlegi szabályok szerint nem kellett adót fizetnie, csak abban az esetben, ha a vállalatot továbbértékesítette. Ebben az esetben is csak a 100 millió dolláros érték és az eladási ár közötti különbözet után kellett volna adózni. Ezt az adókedvezményt nevezték step-up basis-nek, amelynek keretében amelynek keretében öröklés esetén csak felértékelik az örökölt vagyont, de azt tőkenyereség-adó nem terheli.
A mostani elképzelések szerint azonban a 39,6%-ra megemelni tervezett tőkenyereség-adóval, illetve egyéb terhekkel együtt, összesen 42,96 millió dollár adót kellene fizetni egy családnak öröklés esetén. Ez mellé társulna még a 40%-os illeték a fennmaradó 57,07 millió dolláros részre vonatkozóan, amely adókedvezményekkel együtt is 18,13 millió dolláros adóterhet eredményezne.
A KETTŐ EGYÜTT ÖSSZESEN TÖBB MINT 61 MILLIÓS DOLLÁROS ADÓFIZETÉSI KÖTELEZETTSÉGET JELENTENE ÖRÖKLÉS ESETÉN EGY 100 MILLIÓ DOLLÁROS ÖRÖKSÉG ESETÉN.
A tőkenyereség és a vagyonátruházási illeték egyszerre történő alkalmazása egyébként igen ritka gyakorlat, bár nem példa nélküli. Szakértők ezért úgy vélik, amennyiben rögtön öröklés után kellene megfizetni a tőkenyereség-adót és nem a továbbértékesítés esetén, úgy vélhetően eltörik vagy csökkentik a vagyonátruházási illetéket. A step-up basis-t egyébként egyszer már eltörölték 2010-ben, de akkor egy évre magát vagyonátruházási illetéket is visszavonták.
Az sem világos jelenleg, hogy Biden tervét, akár fontos módosítások árán is, de jóváhagyja-e a Kongresszus. Sok mérsékelt demokrata ellenzik ugyanis a tőkenyereség-adó 39,6%-ra történő megemelését és a step-up basis eltörlését is. Meg kell jegyezni azt is, hogy vélhetően csak kevés amerikai háztartást érne ténylegesen 61%-os adóteher, mivel sokan élnének az adótervezés lehetőségével. Éppen ezért több amerikai adótanácsadó cég már figyelmeztette ügyfeleit, hogy készüljenek fel esetlegesen növekvő adókra például azzal, hogy még az esetleges szigorítások előtt átruháznak bizonyos vagyontárgyakat ajándékozás útján.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!