Szerinted jó ölet a feltétel nélküli alapjövedem?
"Svájcban egy "mekis" robot is havi 3500 eurót kap."
Hamarosan csak 500 wattot fog.
"Mit csinálsz akkor, ha sok ember akarna dolgozni, de nem tudnak, mert egyszerűen nincs munka, ha egy robot pl. 10 ember munkáját elviszi?"
A robotok sem ingyen dolgoznak. Munkabért lehet hogy nem kell rájuk költeni, de a folyamatos fenntartás, javítás, fejlesztés, kezelés, stb rengeteg idő és pénz befektetését igényli. Mindezeket mit gondolsz, kik fogják előteremteni? Az emberek.
Egyes munkakörök lehet hogy megszűnnek, máshol meg új munkakörök jönnek létre. Ez mindig is így volt. Már anno az iparosodás, a gőzgépek, a futószalagos termelés kapcsán is sápítoztak a tudatlanabbak hogy nem lesz több munka. Hogyne lenne? Mivel semmi nem teremtődik csak úgy a semmiből, emberi erőforrásokra mindig szükség lesz. Legfeljebb az változik hogy milyen munkakörökben.
2 féle alapjövedelem elmélet létezik:
Egyikben mindenki kap havi x ezer forintot, a vállalatigazgatótól kezdve a hajléktalanig. Ennek elég ellentmondásos a megítélése az inflációs problémák miatt, sokan radikálisnak tartják, de akik azzal vádolják az ötletet, hogy ilyesmire egyszerűen nincs pénz azoknak pont nincs igazuk, hiszen ez nyilván jegybanki nyomtatásból menne, s arra alapoz a teória, hogy idővel a társadalomban jóléti intézkedések révén keletkező hozzáadott érték kioltaná az inflációt. Meg ugye sok közgazdász eleve hisz abban, hogy egy laza 2-3%-os inflációra amúgy is szükség van, s az utóbbi időben épp az tűnt problémának, hogy ezt alulról volt nehéz elérni.
Általában viszont az egyszerűbb és kevesebbeket érintő, segélyek helyett adandó alapjövedelmet szokták éles bevetésre késznek tartani - magyarán ha nincs munkád vagy nem ér el a kereseted egy bizonyos szintet akkor nem segélyt kapsz meg nem kell közmunkára menned 47 ezer forintért, hanem automatikusan bármiféle bürokratikus korlát nélkül megjelenik a számládon egy megélhetéshez elégséges összeg. Korlátozott alkalmi munkákat (pl. bringafutárkodás, fűnyírás, stb.) éppen végezhetsz mellette, de ha újra munkába állsz akkor megszűnik az alapjövedelmed. Én nem hiszem, hogy most olyan messze lennénk ettől - az, hogy a német állam pl. az előző válság során is igyekezett mindenkit kimenteni meg most COVID alatt is szinte mindenki azonnal jogosult volt a kurzarbeitra nagyon közel áll az alapjövedelem eszméjéhez. Aki olyan munkakörben dolgozott az 1 évig otthon ült és kapta a fizetése 80%-át, s ha ezt rendszeresen megcsinálja a német állam, akkor biztonságban érezhetik az emberek a megélhetésüket - a cégek meg persze nehezebben zsarolják a dolgozóikat. Itt a munkásmozgalmi múltú vadkeleten persze biztos furcsa sokaknak és rámordulnak, hogy aki nem dolgozik az ne is egyék, de az a helyzet, hogy a jóléti nyugati államokban majdnem ilyen komolyságú szociális programok futnak évtizedek óta és nem minden esetben kellett őket potyautasok miatt beszüntetni. Persze ha odamegy a magyar, arab vagy afrikai bevándorló, hogy ő majd felveszi az ingyenpénzt az mindenhol előfordult, de nagy átlagban nem ez a jellemző, hanem az, hogy 2-3 hónapig (max 8-10 hónapig) munka nélkül vannak az emberek aztán újra találnak maguknak valami munkaszerű elfoglaltságot, ha már otthon nagyon unatkoznak. Az alapjövedelem egyik fontos kritériuma az is, hogy nem kenyérjegy, szóval nem korlátozza az elkölthető jövedelmet - ha akarsz, akár vállalkozhatsz is belőle, ha nem találsz munkát vagy épp az életed vágya, hogy saját magadról gondoskodj.
29# - 16#-t érintő részére reagálnék:
Azt gondolom, hogy nagyon is tévúton jársz, ha azt gondolod, hogy az automatizáció nem arról szól, hogy az emberei tényezőket a lehető legjobban kikerülve, minél több profitot lehessen kihúzni (külföldre, saját zsebbe, akár hová), - sok mindenről szól ez, csak nem a hétköznapi ember jólétéről! Maradjunk ennyiben! A hétköznapi ember jóléte a legutolsó utáni tényező a képzeletbeli sorban...
Megint más kérdés, ha te ennek az egésznek a nyertes oldalon vagy esetleg érintettje, de a lényegen ez semmit nem változtat.
Nem érdekel, hogy gyűlöletet váltok ki bárkiből is azzal, amit most forog írni, de piszkosul keményen sarcolnám az automatizációt - pontosan azért, mert gátlástalanul húz ki emberek zsebéből pénzt egy igen csak szűk réteg boldogulására.
#33
Csak nem mindegy, hogy milyen területen és milyen képesítéssel.
Mert 50 év múlva nem fognak az emberek utcán sepregetni. Igen, valaki karbantartja a gépeket szoftveresen, hardveresen, csak ehhez elég komoly végzettség kell majd.
Igenis elég reális, hogy 10-20 éven belül nagyon sok ember veszti el a munkáját az automatizáció miatt. Lehet, hogy maradnak munkahelyek, csak amikor milliós nagyságrendben fognak munkanélkülivé válni az emberek, akkor nem fogja őket érdekelni, hogy a másik 3 milliónak még van munkája.
#35
Ez hogy cáfol engem? Semmiköze ahhoz amit írtam.
Nyilván az államnak nem a semmiből lesz pénze, hanem ezektől a cégektől adóformájában, és abból az adóból lehet finanszírozni az alapjövedelem koncepcióját, mivel az a pénz korábban az emberekhez került, ami most a cégnél maradna.
"Egyes munkakörök lehet hogy megszűnnek, máshol meg új munkakörök jönnek létre. Ez mindig is így volt. "
A probléma az, hogy ha a robot elviszi az alacsony képzettségűek munkáját, akkor az alacsony képzettségű számára nem valószínű, hogy új munkakör jön létre, mert azt is elviszik majd a robotok.
Mérnökre lehet, hogy szükség lesz, de aki fél életében fizikai munkás volt, azt nem lehet csak úgy átképezni mérnöknek, meg eleve a mérnöki munkára sem mindenki alkalmas.
Pl. mi lesz azokkal, akik manapság nem tudnak, akarnak továbbtanulni, ezért fodrászok, műkörmösök, stb. lesznek. Nekik milyen új munkájuk lesz, ha a robotok elviszik ezeket egyszer?
"Pl. mi lesz azokkal, akik manapság nem tudnak, akarnak továbbtanulni, ezért fodrászok, műkörmösök, stb. lesznek. Nekik milyen új munkájuk lesz, ha a robotok elviszik ezeket egyszer?"
Nem lesznek egyik pillanatról a másikra mindenhova robotok. És még ha egyes feladatkörökre lesznek is, az sem lesz hirtelen mindenhol. Előbb csak a legnagyobb cégek engedhetik meg maguknak, aztán szépen lassan terjed el mindenki másnál is.
Konkrétan évtizedekig is simán eltart egy ilyen átállás. A korábbi generációk időközben kiöregszenek a lassan megszűnő munkakörökből, az új generációk pedig már ebben nőnek fel, ehhez alkalmazkodnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!