Magyarországon miért van ez a nagy "saját ház" őrület?
Sokan képesek 30-40 évig is spórolni, gyüjtögetni saját lakásra, házra, és semmit se éltek ez idő alatt.
Szüleim példája: heves megyei kisváros. 4 szobás emeletes családi ház, amikor volt megtakarított pénzük, akkor a erre költötték, új cserép, új parketta, új fürdőszoba, stb. Balatonon túl 10 éve nem voltak nyaralni, wellnesezni, vagy bárhol, kínaiból öltözködnek. Otthon ülnek a szép házba, ami alig ér valamit. Én és a tesóm már Budapesten élünk, nem akarunk majd utánnuk ott élni. Nem tudjuk majd eladni, mert senki se akar oda költözni. Ennek mi értelme, hogy az összes vagyonukat saját házra költik, de alapból parizeres kenyeren élnek és jó esetbe is 10-15 evente látják csak a tengert?
Ez nagyon sok magyarra jellemző, ezért tettem fel a kérdést.
Mit gondoltok?
Én simán beérném 3 szobás,sima parkekás,sima házzal.
nem kell nagy telek,csak elég garázs,kkis kert,meg pince.
És ez kisvárosban 10-20 millió
Hülyeség túl maszerálni a házat,sima külvárosi ház is annyi ér mint egy belváros ház
Azért mert Nyugat-Európában olyan jók a bérek, hogy nevetve kifizetsz egy albérletet, még akár segélyből is. Így ott nincs okuk az embereknek egész életükben spórolni saját ingatlanra mert minek? Ígyis-úgyis jól élnek.
Itthon meg gazdasági szárnyalás idején sem tudsz megélni saját ingatlan nélkül, ha meg válság van, akkor meg saját ingatlannal is csöves vagy. Jó példa erre a jelenlegi helyzet, alig fogja tudni valaki fizetni a hitelt ha vége lesz a moratóriumnak.
Egy saját lakásnál nagyobb biztonságot el sem tudnék képzelni. Bármi történik (elvesztem az állásom mondjuk), lesz egy biztos hely, ahol fedél van a fejem felett, és még ha nincs is semmilyen közüzemi szolgáltatás, mert mondjuk hosszabb ideig nem lesz munkám, akkor sem tud kitenni a főbérlő. Ezen felül ha nem akar a kérdéses lakásban élni az ember, vagy hajlandó megosztani azt mással, akkor ki lehet adni albérletbe, amiből tudod fedezni a saját kiadásaidat.
Számomra elkeserítő, mikor valaki a jólétet helyezi előtérbe a saját anyagi és lakhatási biztonsága helyett.
Ezt csak ne ródd fel, mert annak a nemzedéknek nem volt virtuális élete, mint neked, az volt az élete, hogy barkácsolt a műhelyében, megcsinálta a saját bútorait, építgette a házát, nevelte a diófát 70 évig, hogy legyen majd az unokának mire mászni, permetezte a gyümölcsfákat, metszette a tíz sor szőlőtőkét, és egész nap hordta vizet, a veteményben tüsténkedett, amit aztán büszkén mutogatott a szomszédjának, akivel le akarták egymást pipálni.
Tudod, ezt az életformát nem lehet ingatlan nélkül, és amúgy se lehetett régen csak úgy utazgatni. Mit csinált volna? Nem volt internet, hogy az előtt üljön. Nem volt világ. Nem lehetett hova menni. Az volt nekik, amit megcsináltak a két kezükkel. Az élet értelme meg az volt, hogy utána meg lehetett a szomszédoknak mutogatni, hogy kinek szebb az előkertje.
Nem lehet, hogy ti vagytok inkább az élettelen zombik, akik csak úgy vannak bele a semmibe, akik ha holnap meghalnának, nem maradna utánuk egy felállított kertkapu se?
"Nem magyar jelenség a világon a legtöbb országban különösen prioritás"
Na ezzel egy jó nagy marhaságot mondtál. Persze ha te Magyarországot Csádhoz meg Tádzsikisztánhoz hasonlítod, akkor lehet tényleg igaz ez a világ nagy részére, de a legfejlettebb 30-40 országba, amibe mi is beletartozunk már nem.
Abban van igazad, hogy nem magyar jelenség, hanem kelet-európai.
Ja és hogy a kérdezőnek is válaszoljak: több szempont van, de jelentős probléma, hogy kvázi megszűntek az önkormányzati bérlakások a privatizáció óta. A 80-as években a magyarországi lakosságállomány 40-45%-át tették ki, ez a 2000-es évekre 5% körülire csökkent.
A piacon pedig abszolút nincs kultúrája annak, hogy hosszú távra tervezzen akár a bérlő, akár a tulaj, ez pedig megszüli azt az átmenetiség, cigányélet-érzést, ami szörnyű azoknak, akik ezt kényszerből élik.
Hidd el, te is azért gondolkodsz ilyen kritikusan a szüleid lakásáról, mert a saját otthon biztonságában nőttél fel gyerekként és sosem tudtad milyen érzés annak a hiánya.
Most meg valószínűleg a legmobilisabb kora 20-as éveidben vagy, amikor az albi is tökéletes. Fog az még változni.
4es
"Számomra elkeserítő, mikor valaki a jólétet helyezi előtérbe a saját anyagi és lakhatási biztonsága helyett."
Tehát a jólét nem fontos. Ne legyünk boldogak, ne legyenek élményeink?
Mindenki csak túlélni akar..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!