Szerintetek,,kötelező" lesz beadatni a korona vírus vakcinát, ha mondjuk moziba akar menni az ember vagy pl külföldre nyaralni stb.?
Sziasztok.
Nagyon elkezdtem gondolkozni, hogy beadassam-e magamnak a vakcinát. 19 éves vagyok és szeretném végre élni az életemet, nyaralgatni, mozizni stb. Elvileg tudom, hogy nem lehet kötelező, de nagyon olyan hírek vannak hogy sajnos aki nem oltatja be magát azt diszkriminiálják.Én nem szívesen adatnám be max, ha így kapnám vissza az életemet. Azon is gondolkoztam, ha esetleg most áprilisba jelentkezek talán van esélyem nyárra beadatni magamnak és legalább akkor tudnám élvezni a nyarat. Szerintetek tényleg kell majd vakcina igazolvány, ha nyaralni akarsz menni vagy moziba? Előre is köszi az értelmes válaszokat 🙂
Nézd. A mozik bevétele javarészt a te korosztályodból jön, ha ti nem oltjátok magatokat, és igazoláshoz kötik a mozizást, szerinted mekkora cirkusz lesz belőle? Nem kicsi, ennyit elárulok.
Plusz a vakcinához nem köthetnek semmi hasonlót, ellentétben azzal a műanyag kártyával, amit akkor is megkapsz, ha átestél a betegségen.
Nem tudom, miért van ellenérzésed az oltással kapcsolatban. Itt van egy veszélyes betegség. Mielőtt bárki elkezdene kötekedni, nem, nem nagyon halálos, nem egy ebola, én is tudom. De! Az idős és krónikus beteg emberek körében óriási pusztítást végzett. És a fiatalok és egészségesek körében is elég komoly gondokat okozott, sok súlyos betegséget, időnként halált is. A fő veszélye, hogy iszonyú könnyen terjed, és akik megkapják, azoknak 1-2%-a súlyos tünetekkel kórházba fog kerülni, egy részük bele is hal. Sajnos a társadalom nem tud ellene másképp védekezni, mint korlátozásokkal és védőoltással. Ez van. A korlátozások arra jók, hogy kevesebb kontaktus történjen emberek között, így a vírus kevésbé terjedjen. Vannak arra matematikai modellek (az úgynevezett kompartment modellek), melyek azt mutatják be, hogy a lassú terjedés, az alacsony kontaktusszám hogyan védi meg a társadalmat, hogyan szorítja vissza a vírust. Amíg nem álltak rendelkezésre védőoltások, addig az egyetlen fegyver a korlátozás volt. A védőoltás ezt ki tudja váltani, de csak akkor, ha elég sokan felveszik.
Magyarországon a népesség körülbelül 70%-át kellene beoltani ahhoz, hogy nagy biztonságban legyünk. Ha ennyi ember önként felveszi az oltást, akkor visszakapjuk a régi életünket. Ha nem veszi fel ennyi ember önként az oltást, akkor továbbra is korlátozások között kell élnünk. Ami senkinek sem jó. A kormány nyilván ösztönözni fogja az embereket az oltás felvételére, és hát pontosan úgy fogja ösztönözni, hogy a beoltottakra kevesebb korlátozás fog vonatkozni (azért valamennyi rájuk is, még egyszer, nagy biztonsággal csak 70%-os átoltottság felett lehet minden korlátozást megszüntetni). Ha még ezek az ösztönzések se bizonyulnak elégségesnek, és így sem érjük el a 70%-os átoltottságot, akkor kötelezővé lesz téve az oltás. Én nem szeretném, ha idáig eljutnánk, de sajnos benne van a pakliban.
Azt javaslom, regisztrálj az oltásra. Ilyen fiatalon csak sokára kerülsz majd sorra, de ha nyár első felében megkapod a második adagot is, akkor még lehet egy felszabadult augusztusod.
Az oltás gyakorlatilag veszélytelen. Az oltás után 1-2 napig lehetnek tüneteid (láz, hidegrázás, duzzanat az oltás helyén), de ezek elmúlnak. Hangyabokányi eséllyel lehet agyi trombózisod, ami elég súlyos, halához is vezethet, de ez iszonyatosan ritka. Úgy kell elképzelni, hogy az AstraZenecánál figyeltek meg olyat, hogy Európa szerte több tízmillió ember beoltása után kb. két tucatnak volt ilyenje. Ennél sokkal valószínűbb, hogy ha beoltatlan maradsz, akkor elkapod a covidot, és belehalsz egy kétoldali tüdőgyulladásba (bár fiatalként jó esélyed van a túlélésre, azért világszerte sok fiatalt is kivégez a covid, és az csak mese, hogy mindnek van alapbetegsége, merthogy nincs). Vagy hogy holnap beülsz az autóba, és halálos baleseted lesz. Mégis beülünk az autóba. Összességében az oltás kockázata elhanyagolható a nyereséghez képest.
Mivel a fidesz szlogenje az, hogy "oltónemzet" vagyunk, és minél több oltottat akarnak, ezért várható, hogy oltásigazoláshoz fogják kötni a dolgokat.
Kötelezővé nem teszik az oltást, de így gyakorolnak majd nyomást, hogy ha moziba, koncertre, stb. akarsz menni, akkor kérik majd az igazolást.
#2: Hogy az oltás meddig érvényes, az javarészt azon múlik, hogy a vírus mennyire fog mutálódni (egyelőre úgy tűnik, nagyon mutálódik, sajnos ez is baj a gyors terjedéssel), illetve hogy a korábbi oltások a mutációk ellen mennyire védenek. Tehát ha beoltanak nyáron, és még két év múlva is csak olyan mutáció lesz, ami ellen az oltás jól véd, akkor két év múlva sem kell magad újraoltatnod. De ha fél év múlva jön egy olyan mutáció, ami ellen az oltás nem véd, akkor fél év múlva kell újraoltatnod magad.
Egyébként én azt valószínűsítem, hogy a koronavírus velünk marad. A szellem kiszökött a palackból, most már folyamatosan jönnek majd az új mutációk, és rendszeresen újra kell majd oltatnunk magunkat. De ha ezt jól megszervezzük, akkor nem kell az oltások között korlátozó időszakokat bevetni. Tehát most, elsőre ez van, kínlódás, korlátozások, lassú oltás, stb. Aztán kb. arra kell berendezkedni, hogy minden évben kimérik majd, hogy milyenek az új mutációk, azokra elkészítik az oltást (ezek már csak kis módosítások lesznek, nem kell majd rá annyit várni), és azzal átoltják a világot.
Nem tudom, van-e kutyád, Magyarországon minden gazdinak kötelessége a kutyáját egyszer beoltani veszettség ellen. Ott nem a mutációk miatt, hanem csak szimplán a kutya immunrendszere elveszíti a védettséget kb. két év alatt. És ezért ha évente beoltásra kerülnek a kutyák, akkor nem fogják elkapni a veszettséget. (És embernek se tudják átadni. A veszettség emberre nagyon-nagyon veszélyes, aki elkapja, szinte biztosan belehal. Ez tényleg úgy értendő, hogy évente meghal mondjuk ötvenezer ember veszettségben, javarészt persze a világ fejletlen részein, Indiában, Afrikában, és körülbelül kétévente van egy mázlista, aki túléli.)
#6: A Magyarországon elérhető vakcinák közül a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján a Pfizer mindenképp a legjobbak között van. A Modernával Magyarországon keveset oltanak, nehéz megfigyelni, de a technika nagyon hasonló a Pfizeréhez (mindkettő mRNS alapú vakcina), tehát én ezeket tenném az élre.
A Szputnyikról is jónak tűnnek a visszajelzések. A Szputnyikhoz nagyon hasonló technikával készülő AstraZeneca (mintkettő vektorvírus alapú oltás) kicsit mintha gyengébben teljesítene, és ugye van ez az (iszonyú ritka) trombózisos mellékhatás. Ezeket a Pfizer és a Moderna mögé sorolnám, de a Szputnyikot előrébb az AstraZenecánál.
A kínai Sinopharm (inaktivált vírus alapú vakcina) a leggyengébbnek tűnik a Magyarországon elérhető első öt között. Az Emirátusokban kezdték el először alkalmazni nagy tömegben (legalábbis ahonnan megbízhatóan gyűjtenek adatot róla), és az eredmények, bár nem rosszak, annyira nem is jók. Sajnos a kínai dolgok átláthatatlanok, és bár a rendelkezésre álló technológiája általában nagyon jó Kínának, sajnos sokszor hajlamosak arra, hogy nagy tömegben inkább csak valami proli cuccot gyártsanak (elnézést a kifejezésért, de tényleg olyasmi a mentalitás, hogy "a nagy tömegek érjék be azzal, amit kapnak"). A semminél bizonyára az is sokkal-sokkal jobb.
A magyar palettán újonnan megjelenő Janssennel kapcsolatban is felmerült a trombózis (mint mellékhatás) gyanúja. Az is vektorvírus alapú, így mindent összevetve körülbelül a Szputnyikkal vagy az AstraZenecával lehet egy szinten.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!