Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért alakult így, hogy a...

Miért alakult így, hogy a köztársasági elnök mindig súlytalan volt a miniszterelnök mögött?

Figyelt kérdés

Ez pl. Áderra is igaz, akiről félévente hallunk, hogy a klímacsúcson volt.

Talán Göncz Árpád volt, akinek a nevét megjegyezték, a miniszterelnökök nálunk nagyobbat futnak. Pozitívan-negatívan.



2021. ápr. 6. 20:14
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%

Elküldtem.... A mondat vége.


..., de mégis megtörténik.



Azt kell látni h egyik rendszer sem jobb. Mind a kettőt lehet jól és rosszul is csinálni. Semmivel sem lennénk előrébb/hátrébb az elnöki rendszerben sem, de abban az esetben nem Áder lenne az elnök, hanem valószínűleg Orbán.

2021. ápr. 6. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

Kérdező

Ahogy #10 leírta. Minden országnak 1 valódi vezetője van és teljesen mindegy hogy azt miniszterelnöknek, elnöknek, köztársasági elnöknek vagy kancellárnak nevezik. Az ország választási rendszere meghatározza hogy ki lesz az a vezető - vagyis milyen pozíció - amelyik a legfőbb döntéshozó személyt jelenti és milyen jogkörökkel rendelkezik.

Nálunk az a rendszer alakult ki a rendszerváltáskor, hogy pártok és független jelöltek ülnek a parlamentben akiket megválasztunk, a legtöbb mandátumot (képviselőt) felmutató csoport pedig kormányt alakíthat és ők vezethetik az országot. A kormányfőt meg miniszterelnöknek hívják.

Mellette van köztársasági elnök is, de őt nem választjuk, pont amiatt mert csak protokoll feladatai és jogkörei vannak. Nem dönthet a törvényekről, mert nem áll a választott parlament fölött, csak ellenőrzi hogy maga a törvényhozás az alkotmánynak és a szabályoknak megfelelően történt-e meg és nem üti-e az alkotmány szövegét, valamilyen törvényt vagy nemzetközi egyezményt.

lehetett volna olyan döntés is a rendszerváltáskor, hogy a köztársasági elnököt választjuk és lehetett volna több jogköre is, de nem ez történt. Éppen így kérdezhetnéd, hogy a franciáknál meg miért van a köztársasági elnöknek akkora szerepe és a miniszterelnökről miért is nem hallunk soha - pedig ott is van. Mert ott más az állam berendezkedése, másképpen alakultak a döntési jogkörök.

2021. ápr. 6. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
100%

1. Maga az államfő/kormányfő kettőség az angol alkotmányos monarchiából ered, ahol az államfő a király, aki öröklés útján kerül hatalomra, élete végéig pozícióban van, leválthatatlan, viszont kellett egy leváltható, választott vezető is, ez volt a parlamenti választások alapján kinevezett miniszterelnök. Az USA-ban, az első modern köztársaságban, nincsen ez a kettősség.


2. A köztársasági elnök/miniszterelnök kettősség a Második és Harmadik Francia Köztársaságtól ered, ott Lajos Fülöp királyi címét egyszerűen átvette a köztársasági elnök, amit a francia törvényhozás választott meg egészen De Gaulles-ig.


3. A kancelláriarendszer a német alkotmány sajátja, ami a weimari köztársaság tapasztalataira épül. Mivel az erős elnöki hatalom és gyenge parlament elősegítette Hitler hatalomra jutását, az NSZK-ban a szövetségi elnök hatalmát erősen csökkentették, míg a kormányfő (kancellár) hatalma felértékelődött.


4. A magyar alkotmányos rendszerhez ezenkívül hozzá tartozik még 1848, a kiegyezés, és az 1946-os köztársaság tapasztalatai is.

2021. ápr. 14. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!