Tulajdonképpen mi értelme van most oltani? Covidból is éves influenza lesz?
Vezető virológusok szerint már őszre fog akkorát mutálódni a vírus, hogy a jelenlegi oltások semmit sem érnek majd ellene. Egyesek szerint már most az Indiai variáns ellen sem hatásosak az oltások.
Akkor majd hogyan lesz tovább? Ősztől megint bezárunk, tavasszal megint beoltják egy ad-hoc összecsapott oltással a világot? Alapvetően van valódi oltás egy vírus ellen? Az influenza oltást is évente kell újra adatni.
Nekem úgy tűnik a jelenlegi ismereteim alapján, hogy ebből egy szezonális influenza lesz. Covid néven
"Influenzatol max lazas leszel ... a covid kinyir 2 nap alatt!"
Ismerőseim, barátaim közül négyen estek át a covidon, köszönök szépen, élnek.
10
Én eddig úgy tudtam hogy a két vírus ugyanolyan módszerekkel, ugyanolyan közegekben (levegő, váladék) terjed. Akkor ez a csudavírus mitől ennyire fertőzőbb?
Kérdező, persze, hogy esélyesen túléled, csak nem mindegy, hogy hogyan.
Csökkent tüdőkapacitással, állandóan fáradtan, szaglás és ízlés nélkül azért csak nem szeretnél élni hónapokig, vagy épp hátralévő életedben. És ez már jóval gyakoribb, mint a halál, fiatalok körében is.
Forrás?
Kell a gyógyszergyáraknak a pénzt ezért még eladnak jó pár százmillió vakcinát.
A vírus annál nagyobb eséllyel mutálódik, minél több gazdatestbe kerül, és szaporodik. A levegőben, vagy a különböző felületeken nem szaporodik, csak terjedhet új gazdatestre. Ez a nagyszámok törvénye alapján történik.
Minél több variáns van, ugyancsak a nagyszámok törvénye alapján, annál nagyobb az esélye, hogy olyan alakul ki, amelyik ellen nem nyújtanak védelmet a jelenlegi COVID-vakcinák. A jó hír azonban az, hogy ezek már csak variánsok, így az új oltások már sokkal gyorsabban elkészíthetők: megvan a technika, megvan a gyártókapacitás, stb.
1. nem egy sebtiben összetákolt vakcinákról van szó, legalábbis a Pfizer és Moderna esetében biztos nem, a keletieknél sem biztos, ott inkább csak az a gond, hogy a politika felülírja a szakmát nálunk és a gyártó országban is, ezért kelt némi bizalmatlanságot. Azonban ha az EU szakemberei bevizsgálják és jóváhagyják, akkor nyilván más lesz a helyzet. Nem valódi vizsgálatok, ellenőrzések azonban csak kockáztatást jelentenek, szerencsejáték, csak különböző nyerési eséllyel.
Az Astránál is felmerült valami kockázat, de ott ismert, ebben különböznek a keletiektől, és hozzá kell tenni, hogy az az ismert kockázat sokkal kisebb, mint a COVID kockázata.
Amúgy a kérdésfelvetés nagyon rossz. Attól, hogy tudjuk, hogy majd valamikor várható egy olyan variáns, amitől a jelenlegi oltások nem védenek, még nem teszik feleslegessé a jelenlegi variánsoktól a védekezést.
Sőt.
Erdei Anna Széchenyi-díjas immunológus szerint míg az eredeti Covid esetében 60-65%-ot kellene beoltani a nyájimmunitáshoz, addig a britt variáns esetében annak hatékonyabb fertőzőereje miatt ez már 85-90%.
Az emberek egy hányada nem kaphat oltást, és a COVID-tól különösen veszélyeztetettek, pl. valamilyen immunbetegség miatt. Ezért hogy a britt és az eredeti variáns járványt megfékezzük, illetve annak mutálódását késleltessük, netán megelőzzük, éppen arra lenne szükség egyfelől, hogy az egészségügyi szempontok alapján oltható emberek körében minél gyorsabban és minél szélesebb körben szervezett és körültekintő sorrendben oltsanak. Ebben bizony benne van az is, hogy az oltást kötelezővé tegyék azoknak körében, akiknél az nem ellenjavalt, és az is, hogy addig, amíg nincs meg a 60%-os védettség, nagyon erős korlátozások vannak, és csak azt követően oldanak fokozatosan.
Neked sem jut eszedbe gondolom feltenni azt a kérdést, hogy miért moss fogat reggel, ha estére megint fogat kell mosni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!