Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért szálltunk be az I...

Miért szálltunk be az I VH-ba, ha érdekünk az ellenkezője volt, és miért jönnek az emberek ezekkel az ócska kifogásokkal Trianonról?

Figyelt kérdés

Az érdekünk az egyben maradás lett volna, esélyt sem adni Trianonra, azaz kimaradni a háborúból, hogy ne legyen ürügy rá, és sokkal erősebb, pihentebb legyen az ország az esetleges támadás, elszakadási törekvések esetén. 600 ezer katonánk halt meg, az emberek éheztek, így vártuk a támadást a VH után, szélhámosok kerültek hatalomra, akiket nem érdekelt a honvédelem. Mindezt azért, hogy harcoljunk az olaszokkal, vagy a jugoszlávokkal, hogy szerezzünk egy kis jugoszláv területet esetleg?

Néhány téveszme:

A katonáknak nem volt kedvük harcolni. (Az ellenségnek még kevésbé volt. Máig nagy trauma Trianon, rengetegen harcoltak volna, a haderő addig is 4 évig hadra fogható volt rosszabb körülmények között.)

Az embereknek elegük volt a háborúból. (Azért trianonozunk máig, mi? Az ellenségnek nem volt?)

A katonák fosztogattak. (Tehát néhány fosztogatás miatt inkább oszlassuk fel a haderőt egy háborúban, ahol szinte az ország megsemmisülése a tét, logikus.)

Az Antant belépett volna. (Bár ezt akkor talán nem tudhatták biztosan, nem lépett be sem itt, sem Törökországban, vagy csak formálisan.)

Az ellenség erősebb volt. (Gyenge, motiválatlan haderők, melyeket néhány csendőr is visszavert, a magyar haderő legalább olyan erős lehetett volna, számban is.)

Ha harcolunk, az Antant belép. (Harcoltunk, nem lépett be.)

Nem volt muníciónk, nekik volt. (Volt és lett volna, ha nem küldjük át az ellenségnek, a háború pedig nem tartott volna évekig.)

A kisebbségek el akartak szakadni. (Katonai támogatás, erő nélkül ez nem sokat ért.)

Teljes erőnkkel harcoltunk. (Kb. két csata volt, az egyiket megnyertünk, a másik szedett-vedett csatában veszített a felbomlóban lévő, kommunisták sújtotta 70 ezres magyar haderő a lehetséges min. 500 ezres haderő helyett, ekkor már tönkre volt téve a haderő, a muníció elherdálva, az ellenség elfoglalta az ország nagy részét.)

Éhínség, káosz, járvány, stb. volt. (Az ellenségnél is.)



2021. márc. 16. 08:27
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
A Monarhiában alárendelt volt Magyarország. Újabb szabadságharcot kellett volna indítaniuk? Az azonnali ország pusztulás lett volna. Nekik pedig hatalom és vagyonvesztés. Opportunisták voltak. Utólag könnyű mondani, hogy mit kellett volna... Ez tűnt a kisebb rossznak. Ha megkérnek, hogy menj a Don Kanyarba hasbalövetni megad megteszed, mivel jobb egy némi kurfinccal egybekötött 3 hónap múlva talán bekövetkező haslövés, mint egy mai biztos fejlövés.
2021. márc. 16. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Fellázadhattunk volna akkor azért. Vagy ha nem akkor, akkor később, amikor láttuk, hogy nem lesz vége a háborúnak pár hónap alatt. Fontos lett volna tartalékolni a későbbi háborúra.
2021. márc. 16. 08:50
 3/11 anonim ***** válasza:
87%
A kisegítőben most tartotok Trianonnál, vagy mik ezek a kérdések sorozatban?
2021. márc. 16. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Lázadás volt 1848-ban. Nem volt sikeres.

Te mint az ország miniszterelnöke dönhetsz az alábbi kérdésben:

Az US a NATO nevében megkér, hogy indíts 100.000 honvédet a Don irányába. Mit lépsz? Van jó lépés? 1-es verzió: Engedelmeskedsz. 2-es: Megszállják az országot. Ellenálsz? Akkor is megszálják. Mindenesetre holnap nem leszel főnök. Valószínű egy hulla a Dunában. Utólag lehet okoskodni. Mi értelme?

2021. márc. 16. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Ebben a helyzetben Ausztria nem háborúzott volna velünk, az kétfrontos háború lett volna, nem tudott volna mit tenni. 1848-ban győztünk volna, a magyar haderő legalább olyan erős volt, mint a birodalomé.
2021. márc. 16. 09:16
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Maga a háború nem indult volna el akkor és úgy, ha a Monarchia nem támad. A Császár isten kegyelméből uralkodott, nem volt senkisem sem oka megkérdőjelezni. Ezen felül érdekes, hogy egy kontinens készülődött erre a háborúra, ugyanolyan öröm és lelkesedés fogadta a lakosság részéről, mint Nagy-Britanniában, Franciaországban, Németországban.
2021. márc. 16. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Na, ez egy nagyon hosszú történet, megpróbálom összefoglalni.


A 19. században a francia forradalmak hatására a nemzetiségi mozgalmak irtózatosan megerősödtek. Ez Magyarországra is igaz volt. A 19. század előtt senkit nem zavart, hogy Magyarország egy több nemzetiségből álló "multikulti" állam volt.


'48-ban, ahogy láthattuk, a Habsburgok ezeket a feszültségeket kihasználták, és a Magyar Királyság területén élő délszláv nemzetiségeket (többségben a szlovéneket és a horvátokat) a magyar forradalmi törekvések ellen lázították. Az összes nemzetiség (beleértve a magyarokat is) a függetlenségre törekedett. Tőlünk keletebbre Havasalföldön és Moldáviában a románok is fellázadtak a törökök ellen. Erdélyben a román többség (mert ott ekkor már a magyarok kisebbségben voltak) a magyar forradalmárok ellen harcolt, miután a magyarokból, székelyekből, és szászokból álló országgyűlés elfogadta a Magyarországgal való egyesülést. Ezeket a törekvéseket leverték.


A szabadságharc, Kossuth emigrált. Külföldön, 1850-ben vázolta fel a Dunai Államkonföderáció tervét, miszerint Magyarországnak akkor és csak akkor lehet jövője, ha kilép a félfeudalista, nacionalista mocsárból, és a Magyar Királyságot átszervezik egy laza, több autonóm egységből álló államkonföderációra, ahol a különböző nemzetségek szabadon gyakorolhatják a nyelvüket, a kultúrájukat, és az identitásukat, és önálló nemzetgyűlésük, törvénykezésük lehetett volna. Na, ettől a magyarországi arisztokrácia (akik nagyrészt a régi magyar nyelvű nagynemességből kerültek ki) összefosta magát: ez a terv egyrészt felszámolta volna a nemesség hatalmának nagy részét, másrészt a nemzetiségek által lakott területeken nagyrészt magyar nemesek uralkodtak, akiknek fel kellett volna adniuk a földjeiket és a vagyonukat. Ez a terv minden magyar függetlenségi mozgalmat a padlóra vert, és a nemesség nagy része rájött, hogy csak akkor tarthatják meg a hatalmi pozíciójukat, ha a Habsburgokkal szövetkeznek. Megkezdődött az út a kiegyezés felé, ami a magyarokat nominálisan az ausztriai németekkel egyenlővé tette, de ennek hatására a nemzetiségi mozgalmak is megerősödtek (a császári területeken főleg a csehek és az olaszok, a királyi területeken pedig a délszlávok és a románok).


Kicsi mellékút, de szerintem egyértelmű, hogy a Dunai Államkonföderáció egy nagyságrendekkel jobb megoldás lett volna: ezzel elkerülhettük volna az I. világháborúba való belépést, másrészt ezzel a nemzetiségi mozgalmak vitorlájából szedtük volna ki a szelet. Igazából az Államkonföderációnak egyetlen egy vesztes csoportja lett volna: az arisztokrácia. De rájuk még visszatérünk.


A Kiegyezés után Magyarország nem tudta eldönteni, hogy milyen nemzetiségi politikát folytasson. Két út volt lehetséges:

1. A nemzetiségek erőszakos magyarizációja, a nemzetiségi nyelvek és kultúrák elnyomása, és a beolvasztásuk a magyar többségbe, vagy

2. Teljeskörű kultúrális, nyelvi, gazdasági, és politikai autonómia a nemzetiségeknek.


Namost igazából egyik megoldás sem tetszett mindenkinek: az első megoldás pl. Franciaországban működött, de ott a nemzetiségeknek nem volt önálló identitása, illetve nem voltak szomszédos országok, ahol ők voltak a domináns nemzetiség. Közel sem volt garancia arra, hogy ez az út Magyarországon is működőképes lett volna (plusz láthattuk hogy a magyarok germanizációja mennyire sikeres volt. Ja, nem.) A második megoldást már az előbb említett okok miatt az arisztokrácia nem kedvelte.


Na, Magyarország megpróbálkozott mindkét megoldással, és ennek az eredménye az lett, hogy két ló között a földre estünk. Magyarországon az európai viszonyokhoz képest a nemzetiségek viszonylag magas szintű kultúrális és nyelvi autonómiával rendelkeztek, viszont a gazdasági és a politikai szférában továbbra is a magyar arisztokrácia uralkodott. Ennek hatására a nemzetiségek viszonylag szabadon gyakorolhatták a nyelvüket és a kultúrájukat (egészen a századfordulóig, ahol a magyar vezetés elkezdte a beolvasztást és a magyarizációt preferálni, bár ez sem fejeződött be), és ezáltal nagyobb hangot kaptak a nemzetiségi törekvések.


És akkor el is érkeztünk az I. világháborúig. Az elmúlt évszázadban a magyarok által lakott területeken nem ment végbe az iparosodás. Ennek a fő oka az volt, hogy a Habsburgok jobban féltek a magyar nemzetiségtől, mint a többitől, ezért az volt az érdekük, hogy a magyarok által lakott területek a mezőgazdaságra épüljenek. A magyar arisztokrácia ebben partner volt, hiszen látták, ahogy a német, francia, vagy angol nemesi réteg az iparosodás hatására atomjaira bomlott, hatalmát elvesztette, és egy új társadalmi csoport, a tőkésréteg vette át a gazdasági és a politikai hatalmat, szóval a Magyar Királyság szinte teljes ipari kapacitása a nemzetiségi területekre szorult. Apró megjegyzés, hogy ebbe természetesen a földrajzi adottságok is közrejátszottak: több erőforrás állt rendelkezésre az erdélyi, vagy a felvidék hegyvidékeken, mint a mai Magyarország területén. Magyarul a kecske is jóllakott, és a káposzta is megmaradt: a magyar nemzetiségi területeken nem volt ipar, amivel fel tudtak volna lázadni a Habsburgok ellen, és az arisztokrácia is megtarthatta a hatalmát.


Az a baj igazából a kérdéseddel, hogy 1914-ben senki nem tudta megjósolni, hogy az I. világháború négy évig fog tartani, és ilyen szintű társadalmi, politikai, és gazdasági következményei lesznek. Szinte minden ország vezetősége abban a hitben volt, hogy ez egy "villámháború" lesz, és az egész véget ér, "mielőtt a levelek lehullanak a fákról". Hát nem így lett. A háború alatt a polgári réteg és az arisztokrácia mellett megjelent egy másik jelentős társadalmi erő is: a munkás-paraszt osztály. Ők nagyrészt kommunistákból, anarchistákból, és szocialistákból álltak, és háborúellenesek voltak. Ezek a politikai mozgalmak mind-mind háborúellenesek voltak, és ezáltal az uralkodó politikai erők patthelyzetbe kerültek: az arisztokrácia és és a polgári réteg kommunista-ellenes volt, és támogatták a háborút, a munkás-paraszt réteg viszont nem. Ha kilépnek a háborúból, azzal a kommunistákat erősítik (akik hát finoman fogalmazva nem bírták az arisztokráciát és a polgári réteget), ha bent maradnak, akkor meg talán valahogy meg tudják nyerni a háborút, és ezáltal kivenni a szelet a kommunisták vitorlájából. Hát ez nem jött be, az OMM elvesztette a háborút, szétesett, és Magyarország önálló állam lett, ellenségekkel körülvéve. A helyi nemzetiségek közül csupán a legkisebbek támogatták a magyarokat, a nagyobb nemzetiségeket az elmúlt évtizedek proto-magyarizációja egyértelműen a nemzetállamok felé terelték, és ők uralták az ipari területeket. Ezt a Tanácsköztársaság megpróbálta orvosolni az északi hadjáratával, de a TK előbb megbukott, minthogy ezt végigvihették volna.


Megpróbálok válaszolni pár "téveszmére".


"A katonáknak nem volt kedvük harcolni. (Az ellenségnek még kevésbé volt. Máig nagy trauma Trianon, rengetegen harcoltak volna, a haderő addig is 4 évig hadra fogható volt rosszabb körülmények között.)"


Az irredentizmus inkább a huszas évekre volt jellemző, Trianon előtt a társadalom nagy része háborúellenes volt, elegük volt az egészből. A Tanácsköztársaság pont ezért bukott meg, mert elvesztették a társadalmi bázisukat azzal, hogy folytatták a háborúzást (mondjuk nem sok választásuk volt, de hát ez van).


"Az embereknek elegük volt a háborúból. (Azért trianonozunk máig, mi? Az ellenségnek nem volt?)"


Lásd előző válaszom.


"A katonák fosztogattak."


Valóban fosztogattak, de ez igazából nem volt jelentős faktor Trianonnál.


"Az ellenség erősebb volt. (Gyenge, motiválatlan haderők, melyeket néhány csendőr is visszavert, a magyar haderő legalább olyan erős lehetett volna, számban is.)"


Hangsúly a "lehetett volnán" van. Talán. De nem volt az.


"Nem volt muníciónk, nekik volt. (Volt és lett volna, ha nem küldjük át az ellenségnek, a háború pedig nem tartott volna évekig.)"


Megint csak az a fránya "volna". Már részleteztem, hogy a háborúból a kimaradás vagy a kiugrás miért nem volt opció feljebb.

2021. márc. 16. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

A volna azért van, mert ha nem a lehető legrosszabb a vezetés, ha egyáltalán foglalkozik a háborúval, miközben szét akarják szakítani az országot, ha megszervez egy hadsereget normálisan, akkor erős lehetett volna a haderő. Nem azért nem volt erős, mert az ország kicsi, szegény volt, nem maradt katona, stb. Hanem mert belső széthúzás volt, rossz, hazafiatlan, nagyon ostoba vezetés.

A Tanácsköztársaság azért bukott meg, mert nem harcolt eredményesen, feladta a területeket, tönkretette a hadsereget, nem azért, mert háborúzott. Az ellenségnek ugyanúgy, sőt még jobban elege volt a háborúból. A magyar haderő jobb állapotban volt. Elvesztett a tömb ugyan egy világháborút, de ez igazából nem sokban érintett minket, nem voltak követeléseink, nem voltak céljaink, csak besoroztak a Habsburgok. Bár már alapból nem értem, mi a fene volt az OMM és Magyarország célja a háborúval, nem akartunk gyarmatokat meg semmi. Mi a fenét akartunk Olaszországban? Hozzánk csatolni?

2021. márc. 16. 11:00
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

“ Az ellenségnek ugyanúgy, sőt még jobban elege volt a háborúból.”


Ezt a hülyeséget mégis mivel támasztod alá?


Ott volt a győztes (!!!), masszív területet nyert Csehszlovákia, Románia és Jugoszlávia, és mögöttük az antant.


Másik oldalon ott voltunk mi, külön-külön is kisebb ország, mint a másik három.


Semmiben sem hasonlítható a helyzet a török-görög háborúhoz.


Trianon megakadályozásához vagy visszacsinálásához egyszerre kellett volna megverni három szomszédunkat, esélytelen volt.

2021. márc. 16. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Ez nagy ostobaság. Szerb és cseh haderőről alig beszélhetünk, teljesen motiválatlanok voltak, elfutottak a harc elől általában. Ezen országok nem voltak nálunk nagyobbak, csak a később kialakult méretük, de akkor még nem, csak amikor már elfoglaltak területeket, de még ott is nyilván időbe telt sorozni, nem biztos, hogy könnyen ment, és mielőtt bevonulnak, nyilván le kellett volna szerelnünk és a magyarba olvasztani a nemzetiségi katonákat, ahogy bármely 70-es IQ-nál többel rendelkező ember tenné. A románok voltak a legerősebbek, de még ők is gyengék voltak, a haderejük a népességüknél fogva is max. a fele lehetett volna a mienknek, de inkább kevesebb. A szerzési vágy nem erősebb a honvédelem vágyánál, a tulajdon megvédésénél. Az ellenségeink nem igazán nyertek a háborúban. A csehek a szövetségeseinkként vesztettek, a románokat és szerbeket bucira verte a német hadsereg már évekkel azelőtt, szétbombázva az országukat. (A mienk sértetlen maradt.) Az ellenség sokkal demoralizáltabb volt, mert már jóval korábban legyőzték, míg mi legfeljebb a nagyhatalom Olaszországtól kaptunk ki egyes csatákban. Az ország sokkal jobb gazdasági helyzetben volt, mint Románia.
2021. márc. 16. 11:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!