Az ország jelenlegi színvonalú működtetéséhez hány % adóra lenne szükség átlagosan?
Mert ugye azt tudjuk, hogy ha az emelt SZJA-t, az emelt TB-t, a világrekord 27%-os ÁFÁ-t, a vámterheket, a vállalkozói díjakat, a banki díjakat, a kötelező biztosításokat, az ingatlan, gépjármű stb. után fizetendő adókat, illetékeket, és minden ilyet összeszámolunk, akkor bármi túlzás nélkül kb. 50%-ot adózik a magyar dolgozó ember, ami világrekord. Ezek alapján minimum egy Svájc színvonalú országban kéne élnünk ha az állam a beszedett adó 100%-át a közjóra költené.
Ehhez képest nézzük meg az ország állapotát, az egészségügy haldoklik, az oktatásba semmi pénz nem megy, az utak botrányosak, a nyugdíj nulla, munkanélküli segély nem létezik gyakorlatilag, és lehetne sorolni napestig.
Elég nyilvánvaló hogy ehhez az állapothoz nem kellene 50%-ot adózni. Mennyi adószázalék lenne az, amennyiből a jelenlegi állapot amúgy is fenntartható lenne? 5%? 10%?
Az érdekelne mennyi a "köztes", amennyit azért adózunk, hogy a Mészáros, Rogán, Tiborcz, meg a többi úriember naponta milliárdokat kaszáljon és tízszeresen túlárazott közbeszerzéseket nyerjen. Az 50% adóból hogyan oszlik meg az arány a ténylegesen az országra költött adóbevételek, illetve az oligarchák esztelen gazdagodására költött bevételek közt? 10%/40%? 5%/45%? Mennyi lehet kb. az aránya? Mennyit kéne az évente pofátlanul emelt, embertelen adókból ténylegesen leadózni a mostani állapot fenntartásához, ha a fideszes haveri és rokoni kör helyett csak az országra kéne adózni?
Az én személyes tippem olyan 6-7% az 50% helyett, azaz kb. 43%-át adózzuk a bevételünknek Mészárosék zsebébe, a semmire. Jól számolok, vagy pár százalékkal alá/fölé lőttem?
Nm tudom, hogy számoltál, de már egy sor tévedéssel kezded. Az SZJA nem udom mióta 15%, előtte magasabb volt, a TB féle levonások szintén lementek 23-ról 18 %körülire. A 27 % áfa nem világekord, és ez csak a legmagasabb kulcs, egy sereg dologra 18, vagy 5%, átlagban 15-16% táján van.
De amúgy jó sztori. :)
Nagyon rosszul számolsz, az éves költségvetés 20 ezer milliárd körül van, ehhez képest a NER vagyon 10 év alatt 1 ezer milliárdot ért el.
Szóval ha nem történt volna semmilyen teljesítés csak szimplán megkapták volna ezt az ezer milliárdot akkor is csak 0,5%-al lehetett volna csökkenteni az adókat.
Eleve csak közalkalmazottak fizetésére meg nyugdíjra, meg oktatásra és egészségügyre több megy el, mint a költségvetés fele.
#1 Bocsáss meg hogy lerombolom a képzelt világodat, de:
TB: [link]
Tekerj végig, 2008-ban 4.350/hó volt. Ehhez képest idén, 2021-ben 8.000/hó: [link]
Majdnem a duplája.
Aztán:
Egészen konkrétan a 2019-es vagy 2020-as Guinness rekordok könyvében BENNE van mint világrekord a 27% magyar ÁFA, az üzleti kategóriában van róla bejegyzés, hogy a világ 200 akárhány állama közül ilyen magas sehol nincs az ÁFA (nincs nálam a könyv, könyvtárból kölcsönöztem annak idején, de bárki elmehet és megnézheti). AZ meg hogy a tejre 5%, pont nem érdekel, nem csak tejet veszünk. Amúgy az árak is emelkednek, folyamatosan.
Aztán: idén júliustól minden külföldi árura vonatkozik az ÁFA, még a 20 ft-os kínai tollra is.
Itt egy érdekes cikk, ez még 2014-ből (hol van az már), már akkor 7 féle új adót vezettek be: [link]
Aztán annak is javaslom olvass utána mennyit változtak a banki kamatok illetve forgalmi jutalékok:
Jegybanki alapkamat 0,6% ( [link] )
2008 őszén volt 11,5% is ( [link] Jegybanki_alapkamat_alakulasa?datefrom=2008.02.15.&datetill=2021.02.15.&order=0 )
Van még kérdés?Vagy kívánod még védeni a védhetetlent? SOHA ennyire sokat és ennyi félét még nem adóztunk, ez TÉNY.
OECD országok átlagos adóéke 2019-ben:
Belgium 52%
Németország 49%
Olaszország 48%
Franciaország 47%
Magyarország 44%
Svédország 42%
Szlovákia 42%
Spanyolország 39%
Szóval semmilen világrekordról nincs szó - sőt, Magyarországon csökkenő volt az adóék mértéke az elmúlt évtized során. Az ÁFA csak egy adónem ami valóban nagyon magas Magyarországon, de egy csomó egyéb adó van ami meg alacsony vagy nincs is jelen hazánkban.
Azt ugye vágod, hogy a jegybanki alapkamat - mint gazdasági mutató - akkor jó, ha alacsony?
Ja, csak az ÁFA az amit a legtöbbet nyögünk nap mint nap. Lehet hogy a belgák 52%-ot adóznak (ami amúgy ki tudja miből és kiknek jön össze, lehet a milliomosok adózzák mert több sáv van), de keresnek 10x annyit mint a magyarok, van miből kifizetni a különbözetet. Nem azt látom hogy Belgium annyira csóró ország lenne valamiért... A németeket se. De még az olaszok se olyan nagyon putrisak azért.
Amúgy a világrekordtól azért mégse vagyunk tán messze, az ÁFA az, az tény.
Ja, az tényleg jó hogy 20 éve még anyámék 5-6% kamatra rakták be a bankba a pénzüket, ma meg nem hogy kamat nincs, de még tőlünk vonják le a pénzt a banknál azért hogy ők használják a mi pénzünket. Múlt hónapban volt három, azaz 3 utalásom, 700 ft tranzakciós illetéket vettek le a számlámról csak úgy.
Tudjuk a nyugaton lakók is inkább itt szeretnének élni, mert nálunk minden sokkal jobb. Európa irigyel minket. :)
A tény meg az ha nem lopnának a 20% is elég lenne. De a génjeikben van a lopás.
#3 Kérdező "Bocsáss meg hogy lerombolom a képzelt világodat, de:"
-attól mert most majdnem a duplája az egészségügyi szolgáltatási járulék mint évekkel ezelőtt, attól még nem változik az, hogy a társadalombiztosítási járulék most 18,5% összesen és ennyi 2010 óta. Az egészségügyi szolgáltatási járulék nagysága a mindenkori minimálbérhez volt mérve korábban és annak arányában most sokkal kevesebbet kell fizetni, mint 5 vagy 10 évvel ezelőtt akár. Mert nem a minimálbér x%-ban van meghatározva, és így most a magas minimálbérrel nem tartotta az ütemet, nem emeltek rajta annyit, mint amennyivel nőtt a minimálbér.
-ha megnéznéd csak az EU tagországaiban az ÁFA mértékeket, akkor láthatnád, hogy ugyan a legmagasabb ÁFA kulcs az nálunk a legnagyobb, 27%, ellenben nekünk van mellette 5 és 18%-os kulcs is. Ezzel szemben Dániában csak 25%-os ÁFA van minden termékre, az alapvető élelmiszerekre is ami nálunk 5%. Ahogyan nincs nagy különbség a mi ÁFA mértékünk meg a svédek, finnek, görögök, horvátok ÁFA mértékei között sem.
- ki kell ábrándítsalak, az árak máshol sincsenek kőbe vésve, hanem folyamatosan drágulnak.
- az EU-n kívülről beérkező árukra vonatkozó szabályok nem magyar döntés miatt változnak, ha nem tetszik, lehet menni panaszkodni Brüsszelbe az EU szerveihez, ahol kitalálták és elfogadták.
-folyamatosan csökkentik a vállalkozásokat terhelő adókat, járulékokat. Tudom hogy jól hangzik ilyenkor bedobni a chips adót meg hasonlókat, de ezek szintén olyan adónemek amiket máshol is meg kell fizetni, van ahol jóval nagyobb mértékben.
-a jegybanki alapkamat éppen arra nagyon jó példa mennyire NINCSEN igazad. pontosan ennek a kormánynak a gazdaságpolitikája tette lehetővé, hogy CSAK ennyi legyen a jegybanki alapkamat, ami 2010-ben még 5,75% volt februárban, a devizaválság alatt ezt a korábbi jegybank elnök és csapata még meg is emelte 7%-ra, majd az 5%-ra visszaeső szintről csökkentették le már Matolcsy vezetésével 2013-tól a rendszerváltás óta legalacsonyabb kamatszintre, erre a 0,6%-ra. Nem tudom mit akartál megmutatni a 11,5%-kos alapkamattal, de azt, hoyg a mostani ellenzék akkor kormányon levő csoportjai akkor elqrták, azt sikerült.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!